Canon EF 300 mm f/2.8 L IS II USM - test obiektywu
11. Podsumowanie
Zalety:
- świetna jakość wykonania,
- genialna jakość obrazu w centrum kadru już od maksymalnego otworu względnego,
- świetna jakość obrazu na brzegu kadru,
- doskonale korygowana aberracja chromatyczna,
- zerowa dystorsja,
- niewidoczna koma,
- mały astygmatyzm,
- winietowanie niewidoczne na matrycy APS-C,
- cichy i skuteczny autofokus,
- dobra praca pod ostre światło,
- skuteczna stabilizacja obrazu,
- bogate wyposażenie (filtr, walizka, łącznik statywowy, osłona, dekielki).
Wady:
- wysoka cena.
Trudno napisać coś odkrywczego w przypadku obiektywu, który praktycznie nie ma żadnych wad.
Jeśli nas na niego stać i jesteśmy w stanie wykorzystać jego możliwości – jest to zakup, który można zdecydowanie polecić.
Narzekać można tylko na wysoką cenę. Był taki czas, że jego chwalony, także stabilizowany poprzednik kosztował w Polsce mniej niż połowę kwoty, którą musimy wydać na obecny model. Wprowadzenie nowego Canona 2.8/300 IS II USM i zawirowania walutowe związane z kryzysem spowodowały, że cena obecnego obiektywu doszła do poziomu, który dla wielu fotoamatorów jest trudny do zaakceptowania. Gdyby zarobki w Polsce były podobne do tych na zachodzie Europy lub w USA, sytuacja pewnie byłaby znacznie lepsza, a sprzedaż tego obiektywu w Polsce znacznie wyższa. Trudno mieć jednak pretensje o nasze zarobki do firmy Canon, która ustawia ceny swoich produktów kierując się popytem na nie na rynkach znacznie bogatszych i większych niż nasze skromne podwórko.
Na zakończenie, nie pozostaje nam nic innego jak życzyć wszystkim naszym Czytelnikom tego, aby było ich stać na obiektywy takie jak doskonały Canon EF 300 mm f/2.8L IS II USM.
Zdjęcia przykładowe