Panasonic G X VARIO PZ 14-42 mm f/3.5-5.6 ASPH. P.O.I.S. - test obiektywu
11. Podsumowanie
Zalety:
- mała, kompaktowa i zwarta obudowa z metalowym bagnetem,
- bardzo dobra jakość obrazu w centrum kadru,
- znikoma podłużna aberracja chromatyczna,
- umiarkowana poprzeczna aberracja chromatyczna na dłuższych ogniskowych,
- dobrze kontrolowana koma,
- niewielki astygmatyzm,
- sprawny i szybki autofokus,
- skuteczna stabilizacja obrazu.
Wady:
- słaba jakość obrazu na brzegu kadru dla najdłuższej ogniskowej,
- bardzo duża poprzeczna aberracja chromatyczna na najkrótszej ogniskowej,
- duża dystorsja na krańcach ogniskowych,
- spore winietowanie,
- słaba praca pod ostre światło.
Wyniki naszego testu pokazują, że jeśli chodzi o optykę mamy tutaj do czynienia z typowym obiektywem „kitowym”, który niczym nie wyróżnia się na tle współczesnych obiektywów tego
typu dodawanych niejako gratis do lustrzanek i bezlusterkowców konkurencji. To czym wyróżnia się jednak Panasonic, to na pewno jakość wykonania. To obiektyw wyprodukowany w Japonii z solidnych komponentów i z metalowym bagnetem. Drugi wyróżnik, to gabaryty. W pozycji złożonej jest on niewiele większy od typowych obiektywów typu „naleśnik” i stanowi zgrabne uzupełnienie każdego bezlusterkowca. Trzecia różnica, to mechanizm zmiany ogniskowej, który działa jak w aparatach kompaktowych. Kwestią gustu jest to, czy się on nam spodoba czy nie. Nie można mu jednak odmówić użyteczności podczas filmowania.
Wymienione przez nas trzy rzeczy mogą być poważnymi atutami. Gdy posiadamy już jakiegoś bezlusterkowca systemu Mikro 4/3 i chcemy dokupić sam obiektyw, musimy liczyć się jednak z wydatkiem prawie 1500 zł. To sporo, jak na własności optyczne jakie dostajemy. Gdy jednak chcemy kupić zestaw aparat plus obiektyw, różnica pomiędzy zwykłym „kitem” a testowanym tutaj modelem zaczyna wynosić na poziomie małych kilkuset złotych. Dopłata naprawdę godna rozważenia, jeśli chcemy mieć mały i poręczny zestaw, który zmieści nam się do większej kieszeni, a jednocześnie nie rozpadnie się po roku czy dwóch latach intensywnego użytkowania.
Zdjęcia przykładowe