Sony A7 - test aparatu
4. Rozdzielczość
Rozdzielczość układu jako całości
Korzystając z obiektywu Sony Zeiss FE 35 mm f/2.8, wyznaczyliśmy rozdzielczość układu aparat+obiektyw (w rozumieniu wartości funkcji MTF50). Pomiary wykonaliśmy za pomocą programu Imatest na zdjęciach tablicy testowej, zapisanych w formacie JPEG, z minimalnym wyostrzaniem, które w przypadku A7 odpowiada ustawieniu −3. Wyniki prezentujemy na poniższym wykresie, a wartości wyrażone są w liniach na wysokość obrazu.
Wyniki, jakie otrzymaliśmy dla plików JPEG, są najwyższe spośród przetestowanych przez nas do tej pory aparatów z matrycą 35 mm. Sony A7 przewyższa w tej kategorii nawet lustrzankę Nikon D800E, której pozbawiona filtra antyaliasingowego matryca posiada 36 milionów pikseli. Tak wysokie rezultaty rodzą podejrzenia o intensywne wyostrzanie JPEG-ów. Spójrzmy zatem na przykładowe wykresy wygenerowane przez program Imatest.
Rozdzielczość matrycy
Test rozdzielczości matrycy przeprowadziliśmy również z wykorzystaniem obiektywu Sony Zeiss FE 35 mm f/2.8. Wartości wyznaczyliśmy tradycyjnie w oparciu o funkcję MTF50, a pomiary wykonaliśmy na plikach RAW, które uprzednio przekonwertowaliśmy bez wyostrzania do formatu TIFF przy pomocy programu dcraw. Uzyskane przez nas wyniki prezentujemy na poniższym wykresie. Dla porównania pokazujemy również wartości otrzymane dla Canona 6D, Nikona D600 i Sony A99.
Trzy spośród czterech zestawionych na powyższym wykresie aparatów posiadają 24-megapikselowe matryce: A7, A99 i D610. Najwyższe wyniki zanotowaliśmy w przypadku Nikona, którego przewaga nad A7 sięga maksymalnie 5 lpmm. W oczy rzuca się spora dysproporcja pomiędzy osiągami aparatów Sony. Warto przypomnieć, że w A99 stwierdziliśmy zastosowanie typowego i symetrycznego filtra antyaliasingowego, który ogranicza zdolność rozdzielczą matrycy. A jak sytuacja wygląda w przypadku A7? Sprawdźmy to spoglądając na poniższe wykresy.
Wartości odpowiedzi w częstości Nyquista wynoszą ok. 16 i 27%, odpowiednio dla składowej poziomej i pionowej. Zatem kolejny raz mamy do czynienia z niesymetrycznym filtrem antyaliasingowym. Wartość 27% jest na tyle wysoka, że sugeruje albo mocne osłabienie mocy filtra AA, albo zupełne zniesienie jego działania dla tej składowej. Fakt ten z pewnością przyczynia się do wyższych wyników zdolności rozdzielczej matrycy A7 w stosunku do A99.
Wykres funkcji MTF oraz przebieg profilu na granicy czerni i bieli wygenerowany dla przykładowego pliku RAW pokazuje, że nie mamy do czynienia z wyostrzaniem surowych plików.