Sony ILCE-QX1 - test aparatu
2. Budowa, jakość wykonania i funkcjonalność
QX1 z wyglądu przypomina oderwany od aparatu fotograficznego bagnet obiektywu. Opisywany model nie jest niczym innym jak bezlusterkowcem pozbawionym wizjera i wyświetlacza. Producent zamknął wszystkie komponenty w stosunkowo niedużej walcowatej obudowie o wyraźnym zniekształceniu bliżej podstawy.
W przeciwieństwie do pierwszego bezkorpusowca QX, jakość wykonania nowego modelu zdecydowanie zasługuje na pochwałę – przy konstruowaniu użyto stopów magnezu, co poskutkowało lekkością – bez akumulatora i karty pamięci waży on jedynie 158 g. Po zamontowaniu karty pamięci i akumulatora waga aparatu rośnie do 216 g.
Zasilanie i złącza
Komora akumulatora znajduje się na tylnej stronie obudowy i zabezpieczona jest plastikową klapką.
Aparat zasilany jest dedykowanym akumulatorem o oznaczeniu NP-FW50 i parametrach 7.4 V oraz 1500 mAh. Jego ładowanie odbywa się przy wykorzystaniu portu USB i trwa około 3 godzin. Deklarowana wydajność w pełni naładowanego akumulatora to 440 zdjęć lub 150 minut ciągłej pracy. Opcjonalnie możemy się zaopatrzyć w dedykowany zasilacz o oznaczeniu AC-PW20. Podczas testów udało nam się na jednym ładowaniu zrobić nieco mniej zdjęć, niż zapewnia producent, możemy jednak uznać jego deklaracje za wiarygodne. Ważniejszy jednak okazał się stosunkowo krótki czas pracy – po około 2 godzinach QX1 wyłączył się.
Obok akumulatora znajdziemy umieszczone pod niewielkim kątem gniazdo kart pamięci. QX1 obsługuje karty Micro Secure Digital (SD, SDHC i SDXC) oraz Memory Stick Micro.
Przyciski
Aparat QX1 nie jest wyposażony w zestaw przycisków i pokręteł typowych dla aparatu bezlusterkowego.
Patrząc od przodu, dostrzegamy jedynie przycisk zwalniający blokadę bagnetu obiektywu.
Po lewej stronie odnajdziemy najbardziej wyróżniający się element: spust migawki. Pod nim, bliżej dolnej krawędzi, mieści się ukryty pod klapką port USB oraz przycisk resetu.
Patrząc od góry, widzimy niewielki włącznik zasilania, obok którego, po obu stronach lampy błyskowej, znajdują się otwory stereofonicznego mikrofonu oraz dioda statusowa, która informuje nas o:
- załączeniu – świeci na zielono,
- ładowaniu – świeci na pomarańczowo,
- filmowaniu – świeci na czerwono.
Prawą stronę zajmuje przede wszystkim mały wyświetlacz ciekłokrystaliczny, pokazujący kilka ikonek. Jedna symbolizuje brak karty pamięci, druga – stan naładowania akumulatora, a trzecia odpowiada za status połączenia z urządzeniami WiFi. Obok wyświetlacza odnajdziemy dźwignię odblokowującą uchwyt smartfonowy.
Na spodzie widoczny jest gwint statywowy oraz przepust do zamontowania paska nadgarstkowego lub smyczy.
Menu
Sony QX1 nie posiada głównego wyświetlacza, zatem trudno mówić o zaletach czy wadach jego systemu menu. Pełna gama nastaw dostępna jest z poziomu podłączonego smartfonu czy tabletu w ramach udostępnionego oprogramowania Sony PlayMemories Mobile. Aplikacja ta może ulegać zmianom, w momencie testowania najnowsza dostępna wersja była oznaczona numerem 5.0.1. Poniżej prezentujemy zawartość głównego ekranu tej aplikacji.
Zrzut drugiego ekranu powyższej animacji z widocznymi punktami AF został wykonany podczas podłączenia adaptera LA-EA4 wraz z obiektywem Sony AF 70–200mm F2.8 G SSM.
Aparat posiada następujące tryby pracy:
- Inteligentna automatyka,
- Lepsza automatyka,
- P (autoprogram),
- A (priorytet przysłony),
Podczas fotografowania wyświetlacz telefonu służy jako ekran informacyjny. Wyświetlane są na nim wówczas podstawowe informacje o parametrach fotografowania i ustawieniach aparatu. Dodatkowo możemy włączyć linie kadrowania, a także aktywować odbicie lustrzane.
W trybie przeglądania zdjęć nie ma dostępnych widoków szczegółowych. Zdjęcia przeglądamy jak każdy inny folder zdjęć na telefonie.
Filmowanie
Aparat nie oferuje żadnej regulacji formatu zapisu czy parametrów ekspozycji. Mamy możliwość skorzystania jedynie z rozdzielczości 1920×1080. Zapis odbywa się z szybkością 30 kl/s bez przeplotu. Filmy zapisywane są kodekiem H.264/AVC, ze stereofonicznym dźwiękiem, skompresowanym za pomocą kodeku AAC-LC, w plikach z rozszerzeniem MP4. Nagrywanie rozpoczyna i zatrzymuje się przez wciśnięcie spustu migawki na obudowie (o ile taki tryb został wcześniej wybrany w menu) lub przy użyciu aplikacji Sony PlayMemories Mobile. By proces nagrywania rozpoczął się, konieczne jest używanie karty pamięci.
Podczas filmowania ostrość, ekspozycja oraz balans bieli są na bieżąco ustawiane w zależności od warunków otoczenia. Przed nagrywaniem filmu możemy dobrać przysłonę na obiektywie. Autofokus podczas filmowania działa zawsze w trybie ciągłym. Istnieje oczywiście możliwość wyłączenia autofokusu – wystarczy w menu wybrać opcję MF. W trakcie filmowania dźwięk rejestrowany jest przy pomocy wbudowanego mikrofonu stereofonicznego.
Poniżej przedstawiamy przykład jakości zapisu:
- 1920×1080 30p: 21.3 MB
Jakość filmów utrzymuje się na dobrym poziomie dzięki zastosowaniu progresywnego skanowania oraz szybkości 30 kl/s. Autofokus pracuje dobrze, choć przyznać musimy, że kilka razy udało nam się go sprowokować do błędnego działania. Ważne, że zmiany odległości nie są wykonywane gwałtownie. Plusem jest możliwość sterowania ostrością w trybie ręcznym. Niektórym użytkownikom zapewne będzie brakować trybów tworzących filmy w zwolnionym tempie.