Samsung NX500 - test aparatu
4. Rozdzielczość
Rozdzielczość układu jako całości
Rozdzielczość układu aparat+obiektyw (w rozumieniu wartości funkcji MTF50) wyznaczyliśmy w oparciu zdjęcia zapisane w formacie JPEG z wyostrzaniem ustawionym na minimalną wartość, a pomiary wykonaliśmy przy pomocy programu Imatest. W teście wykorzystaliśmy obiektyw Samsung NX 16–50 mm f/3.5–5.6 PZ ED OIS ustawiony na ogniskowej 35 mm. Wyniki prezentujemy na poniższym wykresie, a wartości wyrażone są w liniach na wysokość obrazu. Pozwalają one na porównanie z analogicznymi wykresami dla aparatów kompaktowych oraz ocenę stopnia wyostrzania zastosowanego przez producenta.
Maksymalne wyniki utrzymują się na niższym poziomie niż miało to miejsce u poprzednich przestawicieli systemu NX wyposażonych w 20-megapikselowe sensory. Fakt ten może powodować pewne zaskoczenie, jednak rzut oka na wykresy wygenerowanie w programie Imatest szybko wyjaśnia całą sytuację. Spójrzmy na poniższe rysunki.
Przedstawiają one przykładowe przebiegi profilu na granicy czerni i bieli oraz funkcję MTF, jakie otrzymaliśmy dla jednego z pomiarów wykonanych na JPEG-ach. Widoczne na górnych wykresach lokalne maksimum jest niewielkie, a wykresy funkcji MTF mają tylko nieznaczne wybrzuszenie i nie przekraczają wartości 1. To świadczy o stosowaniu delikatnego wyostrzania, które, dla odmiany, w poprzednich modelach było intensywne. Zmianę podejścia producenta do tej kwesti należy pochwalić, bowiem użytkownik aparatu ma większą swobodę w zakresie kontroli wyglądu zdjęć w formacie JPEG.
Rozdzielczość matrycy
Rozdzielczość matrycy (a dokładniej rzecz biorąc rozdzielczość układu matryca plus odcięty od wpływu aberracji optycznych dobrej klasy obiektyw) wyznaczamy na podstawie niewyostrzonych plików RAW, które uprzednio konwertujemy do formatu TIFF przy pomocy programu dcraw. Podstawowy test rozdzielczości matrycy przeprowadziliśmy z obiektywem Samsung NX 30 mm f/2.0. Uzyskane przez nas wyniki prezentujemy na wykresie poniżej.
Osiągi matrycy NX500 w kategorii zdolności rozdzielczej nieco nas rozczarowały. Sensor Samsunga wypadł bowiem słabiej niż 24-megapikselowy układ APS-C Sony, a także 16-megapikselowa matryca Mikro 4/3 w Olympusie E-M10 (mająca bardzo podobną gęstość liniową pikseli co układ Samsunga). Warto także wspomnieć, że dla przysłony f/4 przewaga NX500 nad NX30 wynosi zaledwie ok. 5 lpmm. Oczywiście pewne ograniczenie może stanowić użyty w teście obiektyw, który być może nie jest odpowiednio dobry optycznie.
Kolejnym czynnikiem, jaki należy brać pod uwagę przy ocenie sensora światłoczułego, jest moc filtra antyaliasingowego. Jego obecność minimalizuje wpływ niekorzystnego zjawiska mory, aczkolwiek ogranicza on zdolność rozdzielczą matrycy.
Spójrzmy na odpowiednie wykresy wygenerowane w programie Imatest.