Sony Alpha SLT-A68 - test aparatu
4. Rozdzielczość
Rozdzielczość układu jako całości
Rozdzielczość układu aparat+obiektyw (w rozumieniu wartości funkcji MTF50) wyznaczyliśmy korzystając z obiektywu Sony Carl Zeiss Vario-Sonnar T* DT 16–80 mm f/3.5–4.5. Pomiarów dokonaliśmy za pomocą programu Imatest na zdjęciach tablicy testowej, zapisanych w formacie JPEG z wyostrzaniem ustawionym na minimalną wartość, która w przypadku A68 wynosi −3. Wyniki prezentujemy na poniższym wykresie, a wartości wyrażone są w liniach na wysokość obrazu.
Wyniki zdolności rozdzielczej zmierzonej na JPEG-ach nie są tak wysokie jak w A77 II, choć warto zaznaczyć, że użylismy innego obiektywu. Poza tym, różnice mogą wynikać z innego stopnia wyostrzania w obu aparatach. Generalnie firma Sony stosuje wyraźne wyostrzanie nawet na minimalnym poziomie tego parametru (czyli −3). A68 nie jest tutaj wyjątkiem, czego dowodem są poniższe wykresy, wygenerowanie w programie Imatest.
Rozdzielczość matrycy
Test rozdzielczości matrycy przeprowadziliśmy z wykorzystaniem obiektywów Sony 50 f/1.4, dodatkowo, wykorzystaliśmy także Sigmę A 35 mm f/1.4. Wartości wyznaczyliśmy tradycyjnie w oparciu o funkcję MTF50, a pomiary wykonaliśmy na plikach RAW, które uprzednio przekonwertowaliśmy bez wyostrzania do formatu TIFF przy pomocy programu dcraw. Uzyskane przez nas wyniki prezentujemy na poniższym wykresie. Dla porównania pokazujemy również wartości otrzymane dla Canona 750D, Nikona D5500 oraz Pentaksa K-S2.
W naszym zestawieniu wyraźnie góruje Nikon D5500. W zakresie przysłon f/4–f/5.6, model A68 notuje wyniki bardzo podobne do Pentaksa K-S2. Ten ostatni ma jednak mniej upakowaną, 20-megapikselową matrycę. Warto przypomnieć, że zarówno sensor w Nikonie, jak i Pentaksie pozbawione są filtrów antyaliasingowych. Sony nie zadeklarowało zastosowania podobnego rozwiązania, warto jednak przyjrzeć się poniższym wykresom.
Wykres funkcji MTF oraz przebieg profilu na granicy czerni i bieli wygenerowany dla przykładowego pliku RAW pokazuje, że nie mamy do czynienia z wyostrzaniem surowych plików.
Na koniec spójrzmy na wycinek przykładowego zdjęcia tablicy testowej w formacie RAW. Widać na nim wyraźne ślady mory, co jest wynikiem osłabienia mocy filtra antyaliasingowego.