LG G5 - test aparatu
2. Budowa i jakość wykonania
Testowany smartfon ma wymiary 73.9×149.4×7.7 mm i jest wyższy i szerszy od testowanego przez nas niedawno Samsunga GALAXY S7. Niewielką różnicę w grubości obudowy – 0.2 mm – ciężko będzie odczuć w praktyce. G5 waży 159 gramów, a zatem ciut więcej od S7.
Obiektyw
W telefonie LG G5 obiektyw główny charakteryzuje się ogniskową o ekwiwalencie 28 mm oraz stałą jasnością f/1.8.
Poniżej prezentujemy przykładowe zdjęcia obrazujące kąt widzenia tego aparatu.
4.4 mm (ekwiwalent 28 mm) |
Dla osób, które chciałyby osiągać jakiekolwiek przybliżenia, producent przewidział opcję cyfrowego powiększania obrazu. I choć możemy uzyskać aż 8-krotne powiększenie (czyli odpowiednik 224 mm dla formatu małoobrazkowego), by z niego skorzystać, musimy pogodzić się z degradacją jakości obrazu. Zdjęcie w formacie RAW zostanie zarejestrowane przy standardowym kącie widzenia aparatu.
Dodatkowy zoom cyfrowy 8× (ekwiwalent 224 mm) |
Aparat nie posiada dedykowanego trybu makro, jednak dzięki możliwości ustawiania ostrości na bliskie odległości osiągalna jest fotografia zbliżeniowa. Dzięki temu możemy uzyskać powiększenie 1:15.2 (gdy weźmiemy pod uwagę współczynnik krotności matrycy, realna skala odwzorowania w tym trybie, odniesiona do formatu małoobrazkowego, wynosi 1:2.1).
Elementy sterowania
Podstawę obsługi stanowi interfejs dotykowy, zatem liczba elementów kontrolnych jest ograniczona do niezbędnego minimum.
Spójrzmy jednak na górną część tylnej ścianki. Widzimy tam główny aparat (z lewej) oraz szerokokątny. Pomiędzy nimi natomiast mamy lampę błyskową oraz laserowy czujnik AF. Poniżej znajduje się przycisk zasilania pełniący także funkcję usypiania i budzenia telefonu.
Przyciski regulacji głośności mamy na lewej krawędzi urządzenia.
Zasilanie i złącza
Po zdemontowaniu podstawy urządzenia (wymagane jest wciśnięcie niewielkiego przycisku zwalniającego blokadę) zyskujemy dostęp do baterii oraz możliwość zmiany modułu rozszerzającego. Ogniwo pozwala na dwa dni oszczędnego użytkowania urządzenia. Przy częstym korzystaniu z funkcji multimedialnych, transmisji danych, bateria może się rozładować nawet po kilku godzinach.
Wyświetlacz
W aparacie wykorzystano 5.3-calowy wyświetlacz IPS LCD o rozdzielczości 2560×1440 punktów. Ochronę przed zniszczeniem stanowi szkło Gorilla Glass 4.
Obraz prezentowany przez aparat wygląda bardzo dobrze. Dotyczy to zarówno kontrastu, oddania kolorów, jak i kątów widzenia. Niestety, w silnym słońcu odblaski są na tyle mocne, że utrudniają obsługę aparatu.