LG G5 - test aparatu
3. Użytkowanie i ergonomia
Z fotograficznego punktu widzenia LG G5 nie przysparza problemów w użytkowaniu. Aplikację foto uruchamiamy dotykając odpowiedniej ikony lub – przy zablokowanym ekranie – przesuwając skrót z dolnej belki ikon. Z uwagi na brak trybów półautomatycznych, w większości przypadków możemy z powodzeniem zdać się na tryb automatyczny (podstawowy). Jasny obiektyw może utrudniać wykonywanie zdjęć jasnych scen. Z pomocą przychodzi czułość ISO 50, jednak najkrótszy dostępny czas migawki to tylko 1/4000 s. Warto jeszcze pamiętać, że tryb ręczny nie daje dostępu do nagrywania filmów – aby zarejestrować klip musimy przełączyć się do trybu podstawowego.
W trybie ręcznym mamy również możliwość szybkiego skorzystania z automatyki. W tym celu wystarczy wcisnąć dotykowy guzik AE-L, a aparat sam dobierze parametry naświetlania. Możemy także skorzystać z kompensacji ekspozycji (w zakresie ±2 EV), której wpływ będzie widoczny do momentu, aż przestawimy czułość lub czas naświetlania.
Korzystając z przedniej kamery, migawkę możemy wyzwalać także gestem dłoni lub wypowiadając specjalne słowo: „cheese”, „smile”, „kimchi”,„whisky” lub „lg”.
Tryby pracy
LG G5 podczas fotografowania udostępnia następujące tryby pracy:
- prosty,
- podstawowy (automatyczny),
- ręczny (manualny).
Tryb podstawowy daje również dostęp do dodatkowych opcji fotografowania i filmowania, które przybliżymy w dalszej części tego rozdziału.
Menu
W lewym dolnym rogu ekranu umieszczono ikonkę kierującą nas do menu ustawień głównych, w którym możemy zmienić rozdzielczość oraz rozmiar zdjęć i filmów, włączyć samowyzwalacz, filtry cyfrowe, czy wyświetlić linie siatki na ekranie kadrowania.
Na głównym ekranie do dyspozycji mamy możliwość zmiany trybu pracy aparatu (prosty, podstawowy, ręczny), kontrolę zachowania lampy błyskowej, tryb zdjęcia (HDR czy panoramy).
W trybie manualnym, podczas wykonywania zdjęć, poza danymi o parametrach ekspozycji dostępna jest także drabinka światłomierza oraz histogram. Oczywiście większości ikonek na ekranie możemy dotknąć, by zmienić wartość odpowiadającego parametru.
Podczas przeglądania wykonanych zdjęć standardowa aplikacja pozwala na wyświetlenie siatki obrazów oraz przyjrzenie się podstawowym informacjom o zdjęciu.
Każde ze zdjęć możemy w ograniczony sposób edytować, korzystając z domyślnego oprogramowania Google. Jeśli oferowane przez aplikację możliwości wydadzą się nam niewystarczające, nic nie stoi na przeszkodzie by zainstalować inną, dostępną w sklepie Google Play.
W tym widoku, po wybraniu kilku zdjęć możemy też szybko stworzyć z nich kolaż.
Szybkość
4-rdzeniowy Snapdragon i 4 GB pamięci operacyjnej zapewniają szybką i płynną pracę urządzenia. Aplikacja aparatu także pracuje bezzwłocznie.
Zdjęcia seryjne
Aparat umożliwia rejestrację zdjęć seryjnych jedynie w trybie automatycznym przez przytrzymanie spustu migawki. Oznacza to, że nie można w takim trybie rejestrować zdjęć RAW. Ważną informacją jest także, że aparat po wykonaniu 30 zdjęć zatrzymuje się i należy ponownie nacisnąć spust migawki, by zarejestrować kolejną serię.
Pomiary wykonaliśmy używając karty SanDisc Extreme Pro microSDHC 16 GB UHS-I U3. Aparat rejestruje pliki JPEG o wielkości 7.3 MB. Ze względu na wymuszone użycie trybu automatycznego nie byliśmy w stanie sami ustawić parametrów ekspozycji. Aparat dobrał czas naświetlania równy 1/120 s i ISO 50. Wyniki prezentujemy formie wykresu.
Tempo fotografowania przekracza 9 kl/s. To niezły wynik, choć konkurencyjny Samsung GALAXY S7 może się pochwalić większą szybkością fotografowania, wynoszącą aż 20 kl/s.
Autofokus
System ustawiania ostrości w LG G5 działa w oparciu o detekcję kontrastu. Wspomagany jest on przez czujnik laserowy, który jednak ma ograniczony zasięg działania.
Podczas fotografowania ustawianie ostrości w modelu LG G5 odbywa się dość szybko i skutecznie. System AF w GALAXY S7 spisywał się jednak zauważalnie lepiej. W trybie manualnym ostrość możemy kontrolować, przesuwając wskaźnik odległości znajdujący się z prawej strony ekranu. Niestety, aparat nie wspomaga nas w tym procesie powiększeniem fragmentu obrazu czy też kolorowaniem ostrych obszarów. Opcjonalnie możemy się posiłkować włączeniem na chwilę zoomu cyfrowego.
Lampa błyskowa
Wbudowana, dwustopniowa lampa błyskowa może pracować w trybach:
- wyłączona,
- włączona,
- automatyczny,
- synchronizacja na tylną kurtynę (tryb manualny).
Test siły błysku lampy, jaki przeprowadzamy, polegał na zrobieniu zdjęcia motywu z odległości ok 3 m, przy odcięciu światła zastanego (ciemne pomieszczenie) z czasem ekspozycji 1/100 s i przy nastawionej czułości ISO 100. Kolejne zdjęcie zostało wykonane przy przełączeniu w automatyczny tryb ekspozycji (aparat ustawił 1/9 s oraz ISO 350).
Tryb M | Tryb P (Auto ISO) |
W warunkach całkowitego odcięcia światła zastanego wbudowana lampa bardzo delikatnie oświetla fotografowany motyw. To znak, że energia jej błysku nie jest wysoka. Automatyka z kolei ustawia dość długi czas naświetlania, jednak nie forsuje zbytnio czułości.
Fotografia HDR
Jednym z trybów pracy jest zdjęcie o wysokiej dynamice (HDR) – aparat wykona serię ekspozycji i zapisze złożoną z nich fotografię.
Przykład działania tej funkcji przedstawiamy poniżej.
Tryb Auto | Tryb HDR |
Odzyskiwanie detali ma miejsce zarówno w ciemnych, jak i jasnych partiach obrazu. Dzięki temu funkcja HDR może okazać się bardzo użyteczna podczas fotografowania w słoneczny dzień.
Wyskakujące okienko
Tryb „Wyskakujące okienko” to łączenie obrazów z obu kamer na jednym zdjęciu. Widok z głównej kamery umieszczony jest w środku kadru, można także wybrać jego kształt (5 rodzajów). Brzeg kadru z kolei to obraz z aparatu szerokokątnego, na który możemy nałożyć jeden lub więcej efektów specjalnych. Do wyboru mamy:
- rybie oko,
- czarno-biały,
- winieta,
- rozmycie soczewkowe.
Panoramy
Innym trybem pracy jest fotografia panoramiczna. By wykonać takie zdjęcie, wystarczy jedynie przesuwać aparat, a oprogramowanie będzie nam pokazywać nie tylko kierunek, ale też pilnować, byśmy za mocno nie odbiegali od poziomu.
Poniżej przedstawiamy przykładowe panoramy.
Jakość wynikowych zdjęć jest bardzo dobra. Obrazy są przeważnie dobrze połączone, cieszy także wysoka szczegółowość.
Wykonywanie panoram możliwe jest także przy wykorzystaniu kamery szerokokątnej. Poniżej dwa zdjęcia przykładowe.
Ze względu na szeroki kąt widzenia obiektywu, składanie zdjęć okazuje się utrudnione i obserwujemy sporo błędów.
Filmowanie
LG G5 potrafi nagrywać klipy w następującej rozdzielczości:
- UHD, 3840×2160 pix i 30 kl/s,
- FHD, 1920×1080 pix i 30 kl/s,
- HD
- „Zwolnione tempo” (1280×720 pix 120 kl/s) – możemy wybrać fragment filmu, który zostanie odtworzony w zwolnionym tempie,
- „Zdjęcie” (snap) – tworzenie maksymalnie 60-sekundowego filmu, składającego się z 3-sekundowych ujęć (lub o innej długości, w zależności od tego, jak długo wciskamy przycisk nagrywania),
- „Poklatkowo” – wideo poklatkowe o różnym stopniu przyspieszenia (10x, 15x, 30x, 60x).
MP4, 3840×2160 30 kl/s 68 MB, 12 s, 46 Mbps |
MP4, 3840×2160 30 kl/s 49.4 MB, 9 s, 46 Mbps |
Jakość filmów stoi na wysokim poziomie. Podczas nagrywania aktywna jest stabilizacja obrazu, jednak oglądając nagrany materiał można odnieść wrażenie, że nie działa ona zbyt wydajnie.
W trybie „Zwolnione tempo” rejestracja odbywa się szybkością 120 kl/s, a odtwarzanie 30 kl/s. Po nagraniu, wybrany, najciekawszy naszym zdaniem fragment, możemy odtwarzać 4-krotnie wolniej. Funkcja działa analogicznie jak w GALAXY S7, łatwo jednak zauważyć, że jakość materiału z Samsunga jest znacznie lepsza.
Poniżej prezentujemy pozostałe wybrane klipy nagrane podczas testu urządzenia.
Oczywiście kamerą szerokokątną także możemy nagrywać filmy, poniżej udostępniamy kilka przykładowych plików.