Panasonic G Macro 30 mm f/2.8 ASPH. MEGA O.I.S. - test obiektywu
4. Rozdzielczość obrazu
Rzućmy okiem na poniższy wykres i zobaczmy, jak na tym tle wyglądają osiągi testowanego obiektywu w centrum i na brzegu kadru.
Zachowanie w centrum kadru jest świetne. Już na maksymalnym otworze względnym MTF-y sięgają bardzo wysokiego poziomu 72 lpmm, a po przymknięciu do f/4.0 notują maksimum z godnym pochwały wynikiem 76 lpmm. Warto jednak zaznaczyć, że to poziom trochę niższy od tego, który obserwowaliśmy u Panaleiki 2.8/45 i Olympusa 2.8/60. Oba te instrumenty na f/4.0 przekraczały lekko wartość 80 lpmm.
Trudno też powiedzieć coś złego na zachowanie na brzegu kadru. Już na f/2.8 wyniki przekraczają 56 lpmm, a więc są wyraźnie powyżej poziomu przyzwoitości, a potem przekraczają 60 lpmm. To rezultaty o klasę wyższe niż u droższej Panaleiki i trochę lepsze niż u Olympusa. Na brzegu kadru najtańszy obiektyw klasy makro wypada więc najlepiej – duże brawa.
Na końcu tego rozdziału tradycyjnie przedstawiamy wycinki zdjęć naszej tablicy do pomiarów rozdzielczości pobrane z plików JPEG, zapisywanych równolegle z RAW-ami użytymi do powyższej analizy.
Olympus E-PL1, JPEG, f/2.8 |
Olympus E-PL1, JPEG, f/4.0 |