Apple iPhone 8 Plus - test aparatu
4. Tryby i funkcje
Panoramy
Tryb panoram robi bardzo dobre wrażenie – tylko sporadycznie spotkamy się z błędami łączenia. Oczywiście, jeśli rejestrujemy przedmioty w ruchu, to pewne niedoskonałości będą widoczne. Rejestracja panoramy odbywa się poprzez przesuwanie pionowo zorientowanego smartfona w określonym kierunku, a maksymalny kąt rejestracji panoramy przekracza 360 stopni. Podczas wykonywania panoram w gorszych warunkach oświetleniowych pamiętać należy o powolnym przesuwaniu telefonu – w innym przypadku z łatwością dostrzeżemy poruszenia.Maksymalna rozdzielczość rejestrowanych w tym trybie zdjęć wynosi 21232×3584, co daje aż 76 Mpix. Poniżej przedstawiamy kilka przykładowych panoram.
Filtry kreatywne
Nowy iPhone 8 Plus został również wyposażony w szereg filtrów kreatywnych. Można je nałożyć zarówno w aplikacji Aparat, mając wtedy podgląd na żywo fotografowanej sceny z wybranym filtrem, jak i w postprodukcji, korzystając z aplikacji Zdjęcia.
Lista filtrów prezentuje się następująco:
- Żywy,
- Żywy, ciepły,
- Żywy, chłodny,
- Wyrazisty,
- Wyrazisty, ciepły,
- Wyrazisty, chłódny,
- Mono,
- Silvertone,
- Noir.
Przykłady zastosowania każdego z filtrów prezentujemy poniżej.
Portret
Funkcją, która odróżnia model Plus od zwykłej „ósemki”, jest tryb portretowy, korzystający z drugiego aparatu urządzenia. W skrócie – iPhone tworzy mapę głębi, zbierając dane z obu, przesuniętych względem siebie kamer i rozmywa programowo tło. Dodatkowo, w modelu 8 Plus (oraz iPhone X) wybrać możemy sposób, w jaki oświetlony jest temat zdjęcia. Lista opcji prezentuje się następujaco:
- Światło naturalne,
- Światło studyjne,
- Światło konturowe,
- Światło sceniczne,
- Światło sceniczne (Mono).
Sposób oświetlenia możemy zmienić w aplikacji Zdjęcia, jeśli tylko zdjęcie zostało wcześniej wykonane w trybie portretowym.
|
|
|
|
|
Live Photo
Innym trybem wartym wzmianki jest Live Photo. Polega on na tym, że oprócz standardowego zdjęcia rejestrowany jest krótki fragment przed i po nim. Zdjęcie oczywiście zapisywane jest w pełnej rozdzielczości 12 mpix, a żeby je zobaczyć a aplikacji zdjęcia należy skorzystać z 3D Touch, czyli po prostu mocniej dotknąć ekranu podczas przeglądania. Działanie interfejsu przedstawiamy na poniższej animacji.
HDR
Trybu HDR nie możemy regulować – możemy ustalić go tylko w stanie „włączony”, „wyłączony” lub AUTO.
Tryb HDR wyłączony |
Tryb HDR włączony |
Jak widać na powyższych przykładach, użycie trybu HDR nie sprawi, że odzyskane zostaną szczegóły z cieni, a raczej z prześwietlonych partii zdjęcia. Mimo wszystko jednak – efekty jego działania oceniamy pozytywnie.
Lampa LED
Apple iPhone 8 Plus został wyposażony w całkiem nową, względem poprzednika, lampę. Posiada ona 4 diody, dwie o świetle barwy zimnej i dwie o świetle barwy ciepłej. Można ją wyłączyć lub włączyć, oraz ustawić w trybie automatycznym.
Bez lampy LED |
Z lampą LED |
Slow Motion
Najnowszy smartfon kalifornijskiej firmy został też wyposażony w tryb filmowania w zwolnionym tempie. Jest w stanie rejestrować 240 kl/s w 1080p (korzystając z formatu .HEIV), 240 kl/s w 720p (korzystając z formatu .MOV) oraz 120 kl/s w 1080p (również korzystając z .MOV). Minuta filmu, korzystając każdej z opcji zajmuje odpowiednio: ok. 480 MB, 300 MB, 350 MB.
Przykłady filmów nagranych w tym trybie prezentujemy poniżej:
Fragment filmu, który ma zostać spowolniony możemy wybrać w postprodukcji.
Zdjęcia seryjne
Testowany smartfon oferuje szybki tryb seryjny 10 kl/s. Apple nie wspomina o żadnym ograniczeniu trwania serii, jednak w toku testu okazało się, że wynosi on 600 zdjęć. Taki wynik osiągnęliśmy dla serii trwającej dokładnie minutę, zatem łatwo policzyć, że deklarowana prędkość trybu seryjnego była utrzymywana przez cały czas trwania serii. Dla 30-sekundowej serii aparat wykonał 301 zdjęć.