Samsung GX-10 - test aparatu
5. Rozdzielczość
Dokładne informacje o sposobie pomiarów rozdzielczości i wnioski z tego płynące można znaleźć w artykule: ''Jak testujemy lustrzanki cyfrowe''. Samsung GX-10 nie posiada pełnoprawnej funkcji wstępnego podnoszenia lustra. Dostępna jest opcja dwusekundowego samowyzwalacza (przycisk Fn -> W górę -> 2s), która powoduje, że lustro podnosi się, ale tylko na dwie sekundy. Trudno zrozumieć dlaczego funkcja ta została ograniczona do tego stopnia, mimo, że często korzystają z niej osoby zajmujące się np. fotografią makro czy astrofotografią.
Rozdzielczość optyki jako całości
W tym rozdziale prezentujemy pomiary rozdzielczości liczone dla pełnego zakresu przysłon przy czułości 100 ISO. Pomiary dokonywane są na plikach JPEG, których wyostrzenie w aparacie ustawione jest w pozycji standardowej, a w programie Imatest z wartością R=2. Przedstawiony wykres MTF50, gdzie wartość rozdzielczości wyrażona jest w szerokościach linii na wysokość obrazu (LW/PH), może służyć za porównanie zestawu Samsung GX-10 + obiektyw, do innych w ten sposób testowanych, lustrzanek lub aparatów kompaktowych. Wykres przedstawia wyniki rozdzielczości dla obiektywów: Schneider-Kreuznach D-XENON 18-55 mm f/3.5-5.6, który jest dodawany do zestawu i Sigma 50 mm f/2.8 EX DG Macro
Na pierwszy rzut oka wyniki dla tych dwóch obiektywów nie zachwycają.
Maksymalna rozdzielczość na poziomie 1600 LW/PH jest typowa dla średniej
klasy aparatów kompaktowych, a tutaj mamy do czynienia z zaawansowaną
lustrzanką i dobrej klasy obiektywami. Nie jest to efekt jakiejś poważnej wady lecz wynik tego, że
Samsung GX-10 nie stosuje silnego wyostrzania JPEG-ów w ustawieniach standardowych. Taki proceder
stosowany jest w bardziej profesjonalnych aparatach, w przeciwieństwie
do aparatów przeznaczonych na rynek amatorski, które mocno wyostrzają pliki JPEG aby imponować swoją "ostrością".
Równy poziom rozdzielczości dla obu obiektywów powyżej
f/8.0 wskazuje na dobrą jakość obiektywu kitowego, dorównującemu stałoogniskowej Sigmie. Nad lepszym wyostrzaniem zdjęć można pracować
regulując tę opcję w aparacie (maksymalnie +3). Proceder słabego
wyostrzania JPEG-ów nie zdarza się często w lustrzankach. Samsung dzięki
temu daje niejako większe pole manewru przy późniejszej obróbce pliku
JPEG. Z drugiej strony, chcąc mieć finalny efekt za pierwszym razem, bez konieczności poprawiania ostrości w komputerze, trzeba pamiętać o bardziej agresywnych ustawieniach tego parametru.
Rozdzielczość matrycy
Chcąc dokonać porównania samych korpusów, czyli stwierdzić, która lustrzanka może robić zdjęcia w największej rozdzielczości, musimy w pewnym sensie pozbyć się wpływu obiektywu. W naszych testach zdecydowaliśmy się przymykać otwór obiektywu tak, aby pracował on w limicie dyfrakcyjnym. Oznacza to, że przy otworze względnym f/16 wartość rozdzielczości w głównej mierze wynika z możliwości matrycy, a nie obiektywu. Stosując natomiast dobrej klasy stałoogniskowe obiektywy tworzymy miarodajne porównanie możliwości matryc.
Samsung GX-10 przetestowany został z obiektywem Sigma 50 mm
f/2.8 EX DG Macro, a pomiar dokonany został na
niewyostrzonym pliku RAW przy przysłonie f/16.
Otrzymany wynik, to 35.7+\-1.8 lpmm. W granicy błędu porównywalną
rozdzielczość odnotowały Nikon D80 i Canon 400D (34+/-1 lpmm).