Xiaomi Mi 9 - test aparatu
3. Użytkowanie i ergonomia
Tył smartfona charakteryzuje się sporym oporem przy chwycie, dzięki czemu telefon trzyma się wygodnie i nie ma obawy, że wypadnie z dłoni.
Migawkę aparatu wyzwalamy dedykowanym przyciskiem wirtualnym lub którymś z guzików do regulacji głośności.
O czym warto wspomnieć, przy korzystaniu z trybu PRO aplikacja nie zeruje ustawionych parametrów po wyjściu z niej. To zdecydowany plus dla Xiaomi.
Szybkość
Sercem Mi 9 jest ośmiordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 855 z 6 GB RAM. System zastosowany w smartfonie to Android 9 z nakładką MIUI 10.2. Takie połączenie komponentów sprawia, że działanie smartfona jest właściwie idealne, a przycięcia nie wystepują. Wykonywanie zdjęć oraz zmiana parametrów ekspozycji również odbywa się bardzo sprawnie.Autofokus
Ostrzyć możemy w trybie pojedynczym oraz (w trybie PRO) ręcznie. W tym drugim przypadku, zabrakło niestety jakichkolwiek ułatwień, jak na przykład obecnego w Samsungu focus peakingu. Co do tego pierwszego, nie mamy w zasadzie zastrzeżeń – ostrość w ciągu dnia ustawiana jest wręcz momentalnie. Nieco gorzej jest przy ograniczonym świetle, wtedy należy trochę poczekać. Ważne jednak, że automatyka w zasadzie się nie myli i nie spotkamy się z nieostrymi zdjęciami.
Menu
W prawym górnym rogu ekranu (w widoku pionowym) umieszczono ikonkę kierującą nas do menu ustawień głównych, w którym możemy przejść do bardziej zaawansowanych ustawień, włączyć samowyzwalacz, zmienić proporcję zdjęcia, skorzystać z efektu Tilt-Shift, włączyć poziomicę, opcję grupowego selfie oraz Google Lens.W trybie manualnym podczas wykonywania zdjęć mamy możliwość korekcji balansu bieli, ustawienia ostrości manualnie, regulacji czasu otwarcia migawki, czułości ISO. Wyświetlają się również wskazania światłomierza, a kompensacja ekspozycji jest możliwa tylko w przypadku automatycznego doboru czasu. Możemy również zmienić obiektyw, z którego korzystamy. Parametry ekspozycji nie ulegną jednak zmianie, mimo, że poszczególne obiektywy charakteryzują się różnymi otworami względnymi.
Korzystając z aplikacji „Galeria” możemy przeglądać wykonane zdjęcia, powiększać oraz wyświetlać w postaci siatki miniatur. Aplikacja nie pokazuje parametrów ekspozycji zdjęcia, a jedynie jego lokalizację.
Aplikacja umożliwia również szereg opcji edycji zdjęcia. Wszystkie prezentujemy na poniższym filmie.
Lampa błyskowa
Wbudowana lampa błyskowa (w postaci pojedynczej diody LED) może pracować w trybach:
- wyłączona,
- włączona,
- automatycznie.
Test siły błysku lampy, jaki przeprowadzamy, polega na zrobieniu zdjęcia motywu z odległości ok. 3 m, przy odcięciu światła zastanego (ciemne pomieszczenie) z czasem ekspozycji 1/125 s i przy nastawionej czułości ISO 100 i f/1.8. Kolejne zdjęcie zostało wykonane przy automatycznym doborze parametrów ekspozycji.
Tryb M | Tryb Auto |