Carl Zeiss Batis 40 mm f/2 CF - test obiektywu
4. Rozdzielczość obrazu
Zobaczmy, jak na tym tle wyglądają osiągi obiektywu Zeiss Batis 40 mm f/2 CF. Wyniki, jakie uzyskał on w centrum kadru oraz na brzegach matryc APS-C i pełnej klatki, są zaprezentowane poniżej.
Widać wyraźnie, że nasza opinia o Batisach wyrażona na wstępie tego testu musi ulec zmianie. Zeiss 2/40 CF już na maksymalnym otworze względnym daje obraz dobrej jakości, a wraz z przymykaniem przysłony jego jakość błyskawicznie się poprawia. Jest to proces na tyle szybki, że już na przysłonie f/4.0 uzyskane MTF-y ocierają się do rekordy, dochodząc do poziomu 77.1 lpmm. Formalnie, do obu wspominanych przed chwilą Voigtlanderów troszkę zabrakło, ale trzeba pamiętać o tym, że błędy pomiarowe w tym przypadku sięgają około 1–2 lpmm, więc wyniki Batisa i naszej dwójki rekordzistów zazębiają się w granicach owych błędów. W praktyce, niezależnie od tego czy mamy 77, czy 78 lpmm, obraz będzie odbierany jako rewelacyjny.
Żadnych zastrzeżeń nie możemy mieć też do zachowania na brzegu matrycy APS-C. Tutaj na maksymalnym otworze względnym jakość obrazu jest w pełni akceptowalna i też dość szybko się polepsza wraz z przymykaniem przysłony. Najwyższe MTF-y, na bardzo dobrym poziomie 60 lpmm, notowane są w okolicach f/5.6.
Osiągi na brzegu pełnej klatki są tylko trochę gorsze niż to, co widzieliśmy na brzegu APS-C, ale owe „trochę” wystarcza, aby maksymalny otwór względny spadł z jakością obrazu tuż poniżej poziomu przyzwoitości. Lekkie przymknięcie przysłony, nawet o tylko 1/3–1/2 EV, powoduje jednak, że poziom ten jest osiągany. Maksymalne wyniki znów obserwujemy w okolicach otworu względnego f/5.6 i tam mamy do czynienia z dobrym poziomem 56 lpmm.
Podsumowując, Batis 40 mm f/2 CF praktycznie nie ma słabych punktów. Nie tylko daje dobrą jakość obrazu począwszy od maksymalnego otworu względnego, ale po przymknięciu potrafi notować wyniki iście rekordowe. Tego właśnie oczekujemy od drogiego obiektywu wykonanego przez renomowanego producenta.
Na końcu tego rozdziału tradycyjnie przedstawiamy wycinki zdjęć naszej tablicy do pomiarów rozdzielczości pobrane z plików JPEG, zapisywanych równolegle z RAW-ami użytymi do powyższej analizy.
A7R II, JPEG, 40 mm, f/2.0 |
A7R II, JPEG, 40 mm, f/4.0 |