Olympus E-410 - test aparatu
2. Jakość wykonania i ergonomia
Jakość wykonania E-410 wydaje się być bardzo dobra. Korpus jest dość sztywny, chociaż plastikowy i zapewne nie pancerny. Wszystkie elementy są dobrze dopasowane. Nic nie skrzypi ani nie trzeszczy. Estetyka w tych ramach jest bardzo przyjemna i stawia Olympusa w rzędzie z najlepszymi. Dla amatorów i podróżników niewątpliwą zaletą będą małe rozmiary. Nam bez problemu i bez zdejmowania obiektywu kitowego udało się zapakować E-410 do dość małej torby fotograficznej. Torba ta przewidziana była raczej dla aparatów kompaktowych niż dla lustrzanek.
Mały korpus ma też ujemne strony. Aparat nie leży bardzo pewnie w dłoni i dłuższe trzymanie go zwłaszcza z zamontowaną zewnętrzną lampą błyskową czy cięższym obiektywem może być uciążliwe. Pomoc w tym przypadku dają imitujące skórę gumowe okleiny, które umieszczono na rękojeści i pod prawym kciukiem.
Zasilanie i gniazda
Olympus E-410 zasilany jest akumulatorkiem litowo-jonowym PS-BLS1 o pojemności 1150 mAh przy napięciu 7.2V. Klapka pod którą schowana jest komora akumulatora znajduje się na spodzie obudowy. Jest ona duża. Dość łatwo można ją otworzyć i zamknąć, więc wymiana akumulatora jest stosunkowo wygodna i raczej bezproblemowa. Zarówno akumulator jak i ładowarkę BCS-1 znajdujemy w pudełku, w które zapakowany jest nowy aparat. Czas ładowania akumulatora wynosi ponad 3 godziny. E-410 nie ma gniazda dla zewnętrznego zasilacza ani możliwości podłączenia dodatkowego, rozbudowanego zestawu akumulatorów. Podczas naszych testów średnio wykonywaliśmy około 600 zdjęć po każdym ładowaniu akumulatora. | |
Opisywany aparat ma dwa gniazda kart pamięci, które umieszczone zostały pod wspólną klapką na prawej ścianie obudowy. Obok gniazda CompactFlash (CF) mamy więc gniazdo najczęściej stosowanego przez firmę Olympus systemu xD-Picture Card (xD). Małe szybkości i małe pojemności kart xD przy ich wysokich cenach sprawiają, że są one raczej słabą alternatywą dla kart CF. Z drugiej strony od przybytku głowa nie boli i gniazdo kart xD po prostu nie przeszkadza. Jeżeli ktoś już ma taką kartę to właśnie tu może ją sobie wsadzić. | |
Olympus E-410 nie ma standardowego gniazda USB, ale obok ekranu, w prawym dolnym rogu tylnej ściany znajduje się gniazdo wielofunkcyjne. Jego komora zakryta jest gumową zaślepką. Gniazdo to oprócz funkcji USB pozwala na sterowanie aparatem, połączenie z drukarką lub wysyłanie sygnału video np. do telewizora. Wyboru funkcji złącza dokonuje się w menu aparatu. Trzeba też użyć odpowiedniego kabla. |
Przyciski
Przyciski w Olympusie E-410 podzielone zostały pod względem ich funkcji na trzy grupy, którym odpowiadają trzy kolory symboli: biały - klawisze związane z fotografowaniem, zielony - związane z odtwarzaniem zdjęć, czerwony - przycisk kasowania.
Spust migawki umieszczony jest w taki sposób, że naturalny ruch palca wskazującego po chwyceniu aparatu ląduje właśnie na nim. Na prawo od niego umieszczono przycisk kompensacji ekspozycji, a pod nim koło służące do zmiany nastaw, a także do powiększania zdjęć w trybie podglądu. Po lewej stronie tej grupy znajduje się pokrętło wyboru trybu fotografowania, którego kolejne pozycje odpowiadają:
- M - ręczne ustawienie parametrów ekspozycji
- S - priorytet czasu
- A - priorytet przysłony
- P - fotografowanie programowe
- Auto
- Portret
- Krajobraz
- Makro
- Sport
- Noc + Portret
- SCENE - wybór 20 fabrycznie zaprogramowanych trybów dla wybranych sytuacji
Pod kołem wyboru trybu umieszczony został pierścień z dźwignią, za pomocą której włączany i wyłączany jest aparat. Chcemy podkreślić, że włączanie i wyłączanie E-410 nie nastręcza problemów. Analogiczna dźwignia w modelu E-510 umieszczona została w taki sposób, że włączanie aparatu wymaga nieco gimnastyki palców.
Po lewej stronie lampy błyskowej znajdują się dwa przyciski. Pierwszy z nich służy do podnoszenia lampy błyskowej oraz włączenia menu wyboru trybu jej pracy. Drugi przycisk pozwala zmieniać tryb wykonywania zdjęć: pojedyncze, seryjne, samowyzwalacz 12 sekund albo 2 sekundy, a także sterowanie pilotem, który również może wyzwalać migawkę z dwusekundowym opóźnieniem.
Obecnie już klasycznym rozwiązaniem w cyfrowych lustrzankach jest umieszczenie kolumny przycisków po lewej stronie wyświetlacza LCD. W E-410 znajdują się tu cztery przyciski. Kolejno od góry są to: włączanie podglądu zdjęć, usuwanie zdjęć z karty pamięci, MENU - włącza menu główne oraz INFO - służy do zmiany rodzaju informacji wyświetlanych w różnych trybach pracy aparatu na ekranie LCD.
Po prawej stronie ekranu LCD znajdujemy klasyczny krzyż przycisków otaczający klawisz OK. Przyciski te służą do poruszania się po menu, a OK do zatwierdzania wybranych ustawień. Naciśnięcie tego klawisza w trybie fotografowania otwiera podręczne menu zawierające podstawowe parametry ekspozycji. Klawiszowi "w lewo" w trybie fotografowania można przyporządkować dodatkową funkcję: jednoklawiszowe równoważenie balansu bieli, wykonanie zdjęcia testowego bez zapisu na kratę, podgląd głębi ostrości w wizjerze albo podgląd głębi ostrości na ekranie LCD.
Nieco powyżej, pomiędzy krzyżem, a ekranem umieszczony został przycisk włączający podgląd na żywo. Po prawej stronie wizjera optycznego umieszczono klawisz blokady ekspozycji i autofokusa. W trybie podglądu klawisz ten włącza ochronę wybranego zdjęcia przed skasowaniem.
Menu
Menu główne opisywanego Olympusa podzielone jest na pięć części oznaczonych odpowiednimi zakładkami. Poruszanie się po nim nie powinno stanowić problemu. Na początku mogą być niewielkie problemy ze zrozumieniem nomenklatury, a zwłaszcza skrótów. Skrótów w menu jest sporo i w polskiej wersji bez instrukcji raczej nie ma szans na rozszyfrowanie kilku z nich.
Kolejne części menu to:
- parametry wykonywania zdjęć 1
- parametry wykonywania zdjęć 2
- menu odtwarzania i edycji zdjęć
- menu ustawień aparatu 1
- menu ustawień aparatu 2.
W zakładce parametry zdjęć 1 znajdujemy kolejno:
- ustawienia karty pamięci: formatowanie, kasowanie zdjęć
- resetowanie ustawień użytkownika (trzy tryby)
- tryb obrazu: vivid, natural, muted i monochrom
W każdym z trybów można regulować kontrast, ostrość i nasycenie barw. - gradacja: jasna tonacja, normalna oraz ciemna tonacja
- rozdzielczość i format zapisu zdjęć: JPEG lub RAW
- balans bieli
- czułość ISO
- filtr szumów: wyłączony, słabo, standard oraz mocno
- redukcja szumu: odejmowanie obrazu 'DARK' wykonywanego automatycznie po dłuższych ekspozycjach
W zakładce parametry zdjęć 2 znajdujemy kolejno:
- sposób pomiaru światła
- kompensacja siły błysku (+/-2 EV, skok 1/3 EV)
- tryb ustawiania ostrości
- wybór punktu AF (patrz: rozdział 3)
- wybór trybu bracketingu ekspozycji
- funkcja Anti-shock, czyli wstępne podnoszenie lustra
W Olympusie E-410 czas poprzedzający wykonanie ekspozycji po podniesieniu lustra może być ustawiany w zakresie od 0 do 30 sekund ze skokiem 1 sekunda.
W menu odtwarzania znajdujemy:
- automatyczny pokaz zdjęć (zmiana co 5 sekund)
- automatyczne obracanie zdjęć
- edycja zdjęć
- drukowanie
- kopiowanie zdjęć pomiędzy kartami
- usuwanie ochrony zdjęć przez skasowaniem
W zakładce ustawienia aparatu 1 znajdujemy następujące pozycje:
- włączanie kompensacji balansu bieli dla wszystkich jego trybów
- ustalanie rozdzielczości i stopnia kompresji dla plików JPEG w trybie SQ
- włączanie automatycznego podnoszenia wbudowanej lampy błyskowej
- definiowanie trybu działania klawisza AEL/AFL
- pamięć blokady ekspozycji
- definiowanie sposobu pomiaru światła przy naciskaniu klawisza AEL/AFL
- definiowanie funkcji klawisza strzałki w lewo na krzyżu: wyłączona, wzorzec balansu bieli, zdjęcie testowe bez zapisu na kartę, podgląd głębi ostrości, podgląd głębi ostrości na LCD
- włączanie podświetlenia lampą błyskową dla autofokusa
- włączanie rozjaśniania obrazów na ekranie LCD
- włączanie sygnału dźwiękowego przy naciskaniu przycisków
- włączanie linii pomocy: wyłączone, złoty podział, siatka, skala
- przełączanie pomiędzy scenami specjalnymi sport/nocny portret i scenami zdjęć podwodnych
W zakładce ustawienia aparatu 2 znajdujemy następujące pozycje:
- ustawienia zegara
- wybór karty, na którą mają być zapisywane zdjęcia
- zerowanie numeracji plików
- regulacja jasności wyświetlacza LCD
- wybór języka
- wybór standardu obrazu video (PAL/NTSC)
- wybór czasu wyświetlania ostatnio wykonanego zdjęcia na ekranie LCD
- ustawianie czasu czuwania aparatu przed przejściem w stan uśpienia - oszczędzania energii
- ustawianie czasu podświetlania ekranu LCD
- wybór trybu pracy złącza uniwersalnego: auto, przesyłanie zdjęć do komputera (USB), mtp - przesyłanie zdjęć do komputera z systemem Windows Vista, sterowanie aparatem przez komputer, drukowanie
- ustawianie przestrzeni kolorów: sRGB albo AdobeRGB
- wykonanie mapy czułości pikseli
- włączanie trybu czyszczenia matrycy (podniesienie zwierciadła i otwarcie migawki)
- informacja o wersji firmware'u aparatu i obiektywu
Wyświetlacze
Olympus E-410 wyposażony jest w 2.5-calowy wyświetlacz LCD o rozdzielczości 230000 pikseli. Ekran jest kontrastowy i zapewnia dobrą widoczność nawet w słoneczny dzień. W aparacie tym nie ma natomiast dodatkowego panelu kontrolnego. Jego funkcję spełnia kolorowy ekran, który może pokazywać ustawione parametry ekspozycji. Wciśnięcie klawisza INFO w trybie fotografowania wyświetla podstawowe ustawienia, a ponowne wciśnięcie otwiera bardziej rozbudowaną wersję panelu ustawień. Naciśnięcie klawisza OK włącza możliwość poruszania się po panelu i zmianę wszystkich parametrów ekspozycji.
Powyższe rysunki pokazują wygląd ekranu w dwóch wspomnianych powyżej trybach wyświetlania panelu kontrolnego. Numerami oznaczono następujące pozycje:
- wskaźnik poziomu naładowania akumulatora
- czas otwarcia migawki
- wskaźnik: kompensacji ekspozycji, stopnia ekspozycji, natężenia lampy błyskowej
- wartość przysłony
- tryb ekspozycji
- wartość kompensacji ekspozycji
- data, autobracketing, redukcja szumów, ładowanie lampy błyskowej, ostrzeżenie o wewnętrznej temperaturze
- czułość ISO
- balans bieli
- tryb obrazu
- tryb lampy błyskowej
- tryb zdjęć pojedynczych, seryjnych, samowyzwalacz, pilot
- sposób pomiaru światła
- typ wybranej karty pamięci (CF/xD)
- format zapisu zdjęć
- pole autofokusa
- tryb ogniskowania
- szacunkowa liczba zdjęć, jaką można jeszcze zapisać - ilość wolnego miejsca na karcie
- tryb super FP
- tryb lampy błyskowej, natężenie światła lampy błyskowej, sposób pomiaru światła, tryb ogniskowania, pole autofokusa, tryb zdjęć pojedynczych, seryjnych, samowyzwalacz, pilot
- balans bieli, kompensacja balansu bieli
- przestrzeń kolorów, ostrość obrazu, kontrast, nasycenie, gradacja
- format zapisu zdjęć, liczba pikseli
- wspomaganie autofokusa za pomocą przedbłysków
Umieszczenie wszystkich parametrów ekspozycji na jednym ekranie i możliwość bezpośredniego zmieniania każdego z nich przyspiesza obsługę eliminując konieczność wchodzenia do menu głównego.
Live View
Jedną z zalet lustrzanek produkowanych przez firmę Olympus jest system "live view". Pozwala on w czasie rzeczywistym oglądać obraz z matrycy jeszcze przed wykonaniem zdjęć. Rozwiązanie to pomaga dokładnie ustalić kadrowanie (widać 100% kadru) oraz umożliwia wycelowanie w przypadkach, gdy nie mamy możliwości przyłożyć oka do wizjera optycznego. Nasze doświadczenie pokazało też, że powiększenie centralnego obszaru obrazu w trybie "live view" jest najlepszą dla tego aparatu metodą do skutecznego ogniskowania ręcznego. Wizjer optyczny zupełnie nie sprawdza się w tym przypadku.
Działanie funkcji "live view" wymaga podniesienia lustra i otwarcia migawki, tak aby obraz mógł trafiać bezpośrednio na matrycę. Dlatego też w trybie tym nie działają automatyczne ustawienia ekspozycji i ogniskowania. Przed wykonaniem zdjęcia lustro jest więc na chwilę opuszczane, a następnie ponownie podnoszone. Dzieje się tak nawet przy ustawieniach manualnych.
Funkcja "live view" w E-410 na bieżąco reaguje na zmiany parametrów ekspozycji czy oświetlenia, a jego jakość jest bardzo dobra i nie odbiega od tego jaki dają aparaty kompaktowe. Kolejne wciskanie przycisku INFO w tym trybie zmienia ilość informacji na ekranie LCD. Wyświetlane są: tylko informacje, informacje z liniami pomocniczymi (wygląd linii określa się w menu w opcji Frame assist), informacje z histogramem, możliwość 7-krotnego lub 10-krotnego powiększenia obrazu.
Autorzy instrukcji obsługi nie zalecają długotrwałego używania funkcji "live view" wtedy, gdy planujemy wykonywanie długich ekspozycji z wysokimi czułościami. Wiąże się to z nagrzewaniem matrycy pracującej w trybie ciągłym, co z kolei powoduje wzrost ilości zakłóceń obrazu. Dołączamy się w tym przypadku do rad z instrukcji obsługi.
Poniżej pokazujemy przykładowy wygląd ekranu w trybie "live view".
Wizjer optyczny
Charakterystyczną cechą lustrzanek systemu 4/3 jest umieszczenie kontrolek z boku wizjera. Taka konfiguracja wynika z innych proporcji obrazu niż w większości lustrzanek innych systemów, w których kontrolki znajdują się na dole wizjera.
Schemat wizjera pokazujemy poniżej:
- pole autofokusa
- przysłona
- czas otwarcia migawki
- potwierdzenie ostrości
- gotowość lampy błyskowej
- balans bieli
- blokada automatycznej ekspozycji
- kompensacja ekspozycji
- pomiar światła
- poziom naładowania akumulatora
- tryb ekspozycji
W wizjerze widać około 95% powierzchni obrazu zapisywanego na zdjęciach. Dość szeroki zakres korekcji dioptrii od -3 do +1 jest udogodnieniem dla osób z lekką krótkowzrocznością lub bardzo lekką dalekowzrocznością. Mała odległość źrenicy wyjściowej wizjera wynosząca tylko 14 mm skłania osoby noszące okulary do ich zdjęcia podczas fotografowania.
Praca fotografa, który używa wyłącznie wizjera utrudniona jest przez brak możliwości wyłączenia ekranu LCD. Każda próba zmiany parametrów ekspozycji powoduje jego włączenie i niepotrzebne "świecenie po oczach". Obraz w celowniku jest mały i na ogół nie wystarcza np. do ręcznego ogniskowania. Wydaje się więc, że firma Olympus stawia na "nowoczesne" metody kadrowania za pomocą systemu "live view", a chętnych do używania tradycyjnego sposobu traktuje po macoszemu.