Samyang AF 24 mm f/1.8 FE - test obiektywu
4. Rozdzielczość obrazu
Zobaczmy, jak na tym tle wyglądają osiągi obiektywu Samyang AF 24 mm f/1.8 FE. Wyniki jakie uzyskał on w centrum kadru, na brzegu matrycy APS-C oraz na brzegu pełnej klatki są zaprezentowane na poniższym wykresie.
Patrząc na zachowanie w centrum kadru, trudno zdobyć się na pochwały. Nie mamy tam złych wyników, bo nawet na maksymalnym otworze względnym przekroczony jest poziom 42 lpmm, a więc obraz jest tam w pełni użyteczny. Niestety maksymalne osiągi ledwie przekraczające 60 lpmm chwały nie przynoszą. Od obiektywu stałoogniskowego o tym świetle powinniśmy oczekiwać znacznie więcej. Z drugiej strony można zauważyć, że to i tak lepsze osiągi niż te, które widzieliśmy u systemowego brata, czyli modelu Samyang AF 24 mm f/2.8 FE.
Pewnym wytłumaczeniem przeciętnych osiągów w centrum kadru może być to, co widzimy na brzegu. Po pierwsze wyniki, jakie tam obserwujemy, są tylko nieznacznie niższe od rezultatów uzyskanych w centrum. Po drugie, MTF-y uzyskane dla brzegu matrycy APS-C są bardzo podobne do tych prezentowanych na brzegu pełnej klatki. Co ciekawe, te ostatnie, po przymknięciu przysłony są nawet trochę wyższe niż te pierwsze. Wynika to po części ze specyficznego przebiegu aberracji chromatycznej (o tym powiemy w następnym rozdziale) oraz najprawdopodobniej ze świadomego projektu optyki. Konstruktorzy widocznie zdecydowali się poświęcić kilka linii w centrum kadru, tak aby uzyskać rozsądne zachowanie w całym kadrze i to w bardzo szerokim zakresie przysłon.
Efekt jest więc taki, że na brzegu kadru obraz jest mało użyteczny tylko w najbliższych okolicach maksymalnego otworu względnego. Od f/2.0–2.2 wyniki zaczynają być przyzwoite i to nawet na brzegu pełnej klatki.
Podsumowując, osiągi testowanego Samynaga może nas nie zachwyciły, ale na pewno są na tyle dobre, żeby generować rozsądnej jakości obrazy i to w całym kadrze, a jednocześnie w bardzo szerokim zakresie przysłon. Przy kącie widzenia 84 stopnie są to rezultaty, które można uznać za zadowalające.
Na końcu tego rozdziału tradycyjnie przedstawiamy wycinki zdjęć naszej tablicy do pomiarów rozdzielczości pobrane z plików JPEG, zapisywanych równolegle z RAW-ami użytymi do powyższej analizy.
A7R III, JPEG, 24 mm, f/1.8 |
A7R III, JPEG, 24 mm, f/5.6 |