Pierwszy teleskop dla amatora
1. Wstęp
We współczesnych konstrukcjach zwracać należy uwagę głównie na jakość. Początkującemu nie jest oczywiście potrzebny sprzęt z wyższej półki, wystarczy że będzie to jakość przyzwoita. Teleskopów przyzwoitych i całkiem tanich jest na rynku sporo więc z wyborem nie powinno być problemu. Oczywiście rozmiar teleskopu również ma znaczenie, nie należy jednak popadać w przesadę. Nawet tani refraktor (czyli teleskop soczewkowy) o średnicy 7 cm pokaże więcej niż mogłem sam zobaczyć w swojej starej pięciocentymetrowej lunecie.
Taki tani (w zestawie z okularami, statywem i azymutalnym montażem kosztuje troszkę ponad 500 zł) refraktor o obiektywie 70 mm i ogniskowej 500 mm przedstawia poniższe zdjęcie. Jest to sprzęt marki Sky-Watcher, który wyprodukowano w Chinach.
Refraktor Sky-Watcher o średnicy obiektywu 70 mm i ogniskowej 500 mm. |
Dla dociekliwychRodzaje teleskopów – Pierwszym teleskopem stosowanym w astronomii był teleskop soczewkowy, inaczej nazywany refraktorem lub lunetą. W jego przypadku obiektyw to skupiający światło układ soczewek. W znaczniej większości konstrukcji używanych w astronomii mamy do czynienia z obiektywami dwuelementowymi – klasycznymi achromatami (układ szkieł cron plus flint) oraz obiektywami wyposażonymi w jedną soczewkę ze szkła niskodyspersyjnego. Bardziej zaawansowane konstrukcje, zwane apochromatami, mają obiektywy trójelementowe lub nawet czteroelementowe (klejone ale także dzielone powietrzem lub olejem) i zawierają droższe rodzaje szkieł niskodyspersyjnych np. fluoryt. Drugi rodzaj teleskopów to teleskopy zwierciadlane, gdzie do zbierania światła służy szklana powierzchnia odbijająca. Najprostszym systemem teleskopu zwierciadlanego jest układ Newtona, który składa się ze głównego zwierciadła parabolicznego i wtórnego zwierciadła płaskiego, które kieruje wiązkę światła w bok tubusu, gdzie umieszcza się okular. Innym popularnym w astronomii systemem jest układ Cassegraina, w którym zwierciadło główne jest paraboliczne, a wtórne hiperboliczne. Trzeci rodzaj teleskopów to układy katadioptryczne, które łączą zastosowanie zwierciadeł i soczewek. Najbardziej popularne są tutaj systemy Schmidta-Cassegraina i Maksutowa-Cassegraina, które przed układem dwóch zwierciadeł mają umieszczoną szklaną płytę korekcyjną lub soczewkę meniskową. |