Pierwszy teleskop dla amatora
5. Czego unikać?
- Graniczne maksymalne powiększenie jest mniej więcej do dwóch razy większe od średnicy teleskopu wyrażonej w milimetrach. Teleskop o średnicy obiektywu 60 mm może więc powiększyć obraz do 120x, a teleskop 150 mm maksymalnie do 300x. Pewne odstępstwa w górę są akceptowalne należy jednak omijać szerokim łukiem niewielkie tanie teleskopy powiększające 525x czy też 675x. Obraz przy takim powiększeniu jest wyjątkowo ciemny, nieostry i obarczony wszelkimi aberracjami.
- Optyka powinna być wykonana ze szkła i pokryta powłokami antyodbiciowymi. Obecność powłok łatwo rozpoznać patrząc od przodu na obiektyw. Dostrzeżemy wówczas charakterystyczne kolorowe odbicia światła – niebieskawe, fioletowe lub w przypadku lepszych teleskopów ciemnozielone. Uwaga ta dotyczy oczywiście teleskopów soczewkowych.
- Statyw musi być odpowiednio stabilny. Wiele konstrukcji zawieszonych jest na statywach, które można wprost określić jako zabawkowe. Wykierowanie teleskopu na obiekt, przy dużym powiększeniu jest wówczas wyjątkowo trudne, a silne drgania obrazu odbierają radość z obserwacji.
----- R E K L A M A ----- - Okulary dołączone do zestawu powinny być przynajmniej trójelementowymi konstrukcjami systemu Kellnera. Najłatwiej w praktyce rozpoznać je po ogniskowych. Teleskopy, do których dołączane są okulary 10 i 25 mm wyposażone są zwykle w Kellnery lub jeszcze lepsze Plossle. W przypadku zestawu 20 mm, 12.5 mm i 4 mm najczęściej są to przestarzałe, dwuelementowe okulary Huygensa (oznaczane literą H, np. H20) bądź też Ramsdena (oznaczane jako SR). Okulary takie mają bardzo małe pole widzenia (około 30 stopni), trudno jest nimi trafiać w obiekty, a wynalezione zostały w dość zamierzchłych czasach.
Zestaw zaawansowanych optycznie okularów firmy Sky-Watcher o komfortowym odstępie źrenicy wynoszącym aż 20 mm. |
- Dołączane do zestawów soczewki prostujące 1.5x bądź też soczewki Barlowa 3x są zazwyczaj bardzo złej jakości i w praktyce nie przydają się.
- Na rynku spotykane są teleskopy z zapomnianym już mocowaniem okularowym 0.96 cala. Na pierwszy rzut oka łatwo je rozpoznać po bardzo wąskiej tulejce w której mocowany jest okular. Do teleskopów takich nie pasują żadne obecnie produkowane okulary, nasadki i filtry.
Podsumowując – kierując się powyższymi zasadami można zakupić sprzęt za stosunkowo niewielkie pieniądze, który jakością dawanych obrazów zadowoli początkującego obserwatora nieba. Nawet niewielkie teleskopy astronomiczne, o ile wykonane zostały z należytą starannością, pozwolą na obserwacje obiektów takich jak kratery na Księżycu czy też pierścienie Saturna. Prawie każdy teleskop może przynieść wiele radości, dużo zależy jednak od nas samych i od pomysłu na obserwacje nocnego nieba.
Teleskop William Optics ZenithStar 80 II APO F/6.8 wyposażony w szkło ED |
Artykuł został przygotowany przy współpracy z firmą Delta Optical.
Sponsorem artykułu jest firma Delta Optical.
Dla dociekliwychJak kupować? – Zdecydowanie nie polecamy zakupów najtańszego sprzętu astronomicznego na Allegro. Nie dajmy się omamić tamtejszym sprzedawcom, który tanie i plastikowe refraktorki klasy 70–80 mm zachwalają jako sprzęt powiększający 500 czy 600 razy. Warto natomiast wybrać się do sklepu lub salonu, który ma w ofercie tego rodzaju asortyment i wyboru dokonać samemu, posiłkując się uwagami i pomocą sprzedawcy. Warto też wybrać się na organizowane coraz częściej zloty miłośników astronomii. Tam, zarówno liczba sprzętu, jak i ilość osób chętnych do doradzania zagwarantują, że nie wyrzucimy naszych pieniędzy w błoto. Także na Zlotach Czytelników Optyczne.pl dbamy, aby do dyspozycji uczestników był sprzęt, który z powodzeniem można skierować w niebo. |