Canon PowerShot A610 - test aparatu
2. Wygląd i jakość wykonania
Canon A610 nie należy do modeli cienkich i lekkich, ale prezentuje się bardzo estetycznie i kompaktowo. Razem z czterema bateriami i kartą pamięci waży 285 g. Jego wymiary to 105 x 66 x 49 mm. Obudowa, wykonana z plastiku, wydaje się być solidna i trwała. Cienkie listki zakrywające obiektyw po wyłączeniu aparatu już tak dobrego wrażenia nie sprawiają. Wyglądają na delikatne i tylko z pozoru mają za zadanie chronić soczewkę obiektywu. Nie małe frustracje może budzić także klapka przy bateriach. Załadowanie lub wyjęcie baterii może wymagać od użytkownika dużego wyczucia, aby delikatna klapka nie złamała sie pod wpływem nacisku. Mimo takich drobnych potknięć A610 reprezentuje solidny i gustowny produkt firmy Canon.
Zasilanie
Litera ''A'' w nazwie modelu oznacza, że aparat zasilany jest przez baterie AA, czyli dobrze wszystkim znane tzw. ''paluszki''. Baterie AA można kupić niemal wszędzie, co przemawia na korzyść takiego typu zasilania. Z drugiej strony cztery baterie AA (bo tyle potrzebuje A610), powoduje wzrost wagi aparatu, a waga, przy aparatach kompaktowych, jest znaczącym parametrem, na który zwraca uwagę użytkownik.
Przyciski
Na tzw ''handgripie'' pod palcem wskazującym znajduje się bardzo wygodne sterowanie zoomem w postaci pierścienia obracanego w lewo lub w prawo. W środku znajduje się spust migawki.
Dobrze dostępne jest koło nastaw, które umożliwia zmianę tryby fotografowania. Poprzez skwantowane ruchy kołem, tryb pracy aparatu zmienia się na następujące programy:
Auto: automatycznie dobierane są parametry ekspozycji oprócz trybu lampy błyskowej, trybu makro, jakości i rozmiaru zdjęcia.
P: aparat dobiera wartości czasu i przysłony, od użytkownika zależy wybór balansu bieli, ISO, kompensacji ekspozycji, lampy błyskowej.
Tv: umożliwia manualną zmianę czasu naświetlania, pozostawiając wybór przysłony aparatowi.
Av: umożliwia manualna zmianę apertury, pozostawiając wybór czasu otwarcia migawki aparatowi.
M: przejście do trybu ręcznego, w którym użytkownik odpowiada za wszystkie ustawienia.
C: tryb w którym można posługiwać się wcześniej zapisanymi ustawieniami.
Dodatkowo na kole nastaw znajdują się automatyczne tryby: Portret, Krajobraz, Nocna scena, Sceny (podprogramy: Rośliny, Śnieg, Plaża, Fajerwerki, Pod wodą, W domu, Dzieci i zwierzęta, Noc), Moje kolory, Zszywanie obrazów, Filmy.
Obok koła nastaw znajduje się przycisk włączania i wyłączania aparatu.
Po prawej stronie wyświetlacza (dostępne dla kciuka) znajduje się sterowanie menu. Symetrycznie rozmieszczone cztery przyciski, kołowy przycisk (cztery stopnie swobody) pozwalają na szybką zmianę ustawień. Powyżej, znajduje się przełącznik między wyświetlaniem wykonanych zdjęć, trybem fotografowania.
Wyświetlacz
Canon A610 dysponuje 2 calowym wyświetlaczem LCD, który może być obracany o 180 stopni względem osi pionowej i 270 stopni wokół osi poziomej. Umożliwia to wygodne fotografowanie, gdy sytuacja wymaga trzymania aparatu w niestandardowym położeniu. Dodatkowo obrócenie wyświetlacza tylną ścianką na zewnątrz, daje ochronę przed nieporządnymi zarysowaniami podczas transportu.
Powyżej wyświetlacza znajduje sie wizjer, którym można posługiwać się na przykład jeśli ostre Słońce świeci wprost na LCD rozjaśniając go. Trzeba jednak przyznać, że wyświetlacz dobrze radzi sobie z takimi sytuacjami i nawet w bardzo mocnym świetle można bez większych problemów korzystać z LCD.