Canon PowerShot A610 - test aparatu
3. Użytkowanie
Szybkość
Bardzo szybki procesor Digic II, który steruje Canonem A610
pozwala na wykonanie zdjęcia w czasie zaledwie 0.37 sekundy!
W tego typu aparatach kompaktowych jest to dość niespotykany
wynik. Co ciekawe, wykonując serię zdjęć, czyli trzymając cały
czas wciśnięty spust migawki, aparat potrafi wykonać 65 zdjęć
w ciągu pół minuty! Co daje średnio 2.2 zdjęcia na sekundę.
Diagram poniżej pokazuje momenty ekspozycji wykonywane w ciągu 30 sekund. Skuteczne buforowanie zdjęć umożliwia Canonowi niemal jednostajną pracę i zapisywanie do pamięci zdjęć.
Menu
W Canonie A610 mamy do czynienia z bardzo bogatym, ale prostym i intuicyjnym menu. Szybki dostęp to aktualnie potrzebnych nastaw jest możliwy przez naciśniecie odpowiedniego przycisku funkcyjnego i ewentualną zmianę tegoż parametru.
Podczas fotografowania na wyświetlaczu pojawia się wiele symboli (przykładowy wygląd wyświetlacza poniżej), które informują użytkownika o aktualnym trybie pracy, ustawieniach ekspozycji, jakości czy wielkości zapisywanych zdjęć. Na trzeciej miniaturce widać przykładowo włączone menu, które umożliwia zmianę parametrów.
Menu ogólnych ustawień A610 widać poniżej. Standardowo podzielone zostało na trzy zakładki: parametry fotografowania, ustawienia narzędzi i ustawienia prywatne aparatu.
Makro
Dostępna funkcja Makro w Canonie A610 działa na bardzo przyzwoitym poziomie. Fotografia jednego z elementów naszej scenki pokazuje duża głębię ostrości w aparacie. Zdjęcie wykonano z minimalnej odległości na której aparat potrafił ustawić prawidłową ostrość.
Jakość zdjęć
Zdjęcia w Canonie A610 mogą być zapisywane w różnej jakości: bardzo dobrej (Super-Fine), dobrej (Fine) i normalnej (Normal). Każdy tryb kompresji wpływa na jakość zdjęcia w zależności od wartośi tejże kompresji. Zmienia się przy tym także wielkość pliku. Dla jakości bardzo dobrej przykładowy plik ma około 2 MB, jakość dobra to około 1.2 MB, a normalna 0.5 MB. Zachowując czułość 100 ISO, dla każdej z tych trzech wartości kompresji sfotografowana została scenka (poniżej). Największa kompresja nie wpływa destrukcyjnie na jakość fotografi, ale widać wyraźne pogorszenie jakości zdjęcia. Zamiast więc oszczędzać na wielkości pliku, lepiej zapisywać zdjęcia w trybie o najlepszej jakości czyli Super-Fine.
Super-Fine | |
Fine | |
Normal |
Klipy filmowe
Canon A610 posiada tryb nagrywania klipów wideo w maksymalnej rozdzielczości 640 x 480 pikseli i prędkości 30 lub 15 kl/s, lub w słabszej jakości: 320 x 240 pikseli - 60/30/15 kl/s i 160 x 120 - 15 kl/s. Film zapisywany jest w formacie AVI, co na pewno cieszy, bo z odtwarzaniem plików tego typu nie ma większego problemu. A610 nagrywa filmy w dobrej jakości obrazu i dzwięku, z możliwością użycia cyfrowego zoomu. Wadą jest niewątpliwie duży rozmiar nagrywanego pliku. Jedna sekunda filmu to niemal dwumegabajtowy plik! Więc jeśli użytkownik zamierza bawić się w wideofilmowanie, to musi zaopatrzeć się w pojemną kartę pamięci.
Przykładowy klip wideo nagrany podczas testów dostępny jest tutaj (rozmiar 32MB).