Tamron 10-24 mm f/3.5-4.5 Di II VC HLD
Zapowiadany w ostatnich plotkach obiektyw Tamron 10-24 mm f/3.5-4.5 Di II VC HLD został oficjalnie zaprezentowany. Będzie dostępny w marcu dla lustrzanek Canona i Nikona.
Oznaczony jako model B023 - Tamron 10-24 mm f/3.5-4.5 Di II VC HLD to nowy obiektyw w ofercie japońskiego producenta. Przeznaczony jest dla lustrzanek z matrycami APS-C. Na jego budowę optyczną składa się 16 soczewek ułożonych w 11 grupach. Wśród nich można znaleźć soczewkę LD (o niskiej dyspersji), XLD oraz element hybrydowy asferyczny. Do tego dochodzą powłoki antyodbiciowe BBAR. Pole widzenia mieści się w przedziale 108.44 - 60.2 stopni, a minimalny dystans ostrzenia to 24 cm.
Obiektyw Tamron 10-24 mm f/3.5-4.5 Di II VC HLD wyposażony został w także w stabilizację obrazu VC (Vibration Compensation) o wydajności do 4 EV oraz nowy silnik autofocusa oznaczony jako HLD (High/Low torque modulated Drive), zapewniający według producenta płynną kontrolę elementów układu ostrzenia. Przednia soczewka pokryta jest powłoką fluorową. Obiektyw jest też zabezpieczony przed wilgocią.
Wersja dla aparatów Nikona ma trafić na rynek 2 marca. Dla Canona - 23 marca. Obiektyw ma kosztować ok. 500 dolarów.
Specyfikacja obiektywu jest dostępna w naszej bazie:
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
Oooo... Fajna premiera. Poprzednik miał tylko 12 soczewek, a tutaj aż 4 więcej. Bardzo jestem ciekaw osiągów.
Ja też jestem bardzo ciekaw. Byłem jednym z pierwszych w Polsce posiadaczy Canona 10-18STM, uwielbiam szerokie kadry, ale... Ale w czasie intensywnego użytkowania i po kilku upadkach na skały w górach 10-18 stracił swoją legendarną ostrość a regulacja w serwisie kosztowałaby tyle ile jest wart (używany). Sprzedałem więc za grosze i myślałem o kupnie drugiego takiego samego - bo nowy jest naprawdę świetny - pytanie tylko jak długo ta plastikowa wydmuszka tę świetność zachowa? A tu nagle wyskakuje Tamron z tą nowością. Starszy szeroki kąt Tamrona jest taki średni ale ten ma inną budowę optyczną, do tego stabilizacja, lepsze światło niż 10-18STM i zdecydowanie lepszy zakres ogniskowych. Prawie że biorę w ciemno ;-)
Noo, prawie ;-) Bo skoro sam Naczelny jest ciekaw osiągów to pewnie test będzie szybko, na co bardzo liczę!
@Arek - no to musimy poczekać aż ktoś go przetestuje i poda wyniki. Pamiętam , kiedyś w Polsce mieliśmy taki świetny portal Optyczne.pl zajmujący się tego typu tematyką - testy były obszerne, świetnie zrobione, wyniki przedstawiane jasno i czytelnie... Stare, dobre czasy. Niestety później zamieniono go w biuro podróży i teraz można tam sobie co najwyżej komentarze do newsów popisać.
Tamron powinien zrobić swoją przejściówkę na sony E.
Rotpil
:)
MaciekKwarciak - chyba by starczyło jakby dawał stabilizację do szkieł A, już by była fajna opcja przez LAEA;)
@ikit
W sumie to druga generacja A7 daje stabilizację matrycy, więc aż tak krytyczne to nie jest, a przez LA-EA3 powinno działać ok.
Mam wrażenie że tylko S i T poważnie traktują tzw. normalnych użytkowników. Szkło APSC (i bardzo dobrze, będzie taniej) szeroko, a dla 24mm przyda się VC.
Jak cena będzie dobra, biorę od razu.
edit
Ok, to jest szkło cropowe, więc z aps-c zostaje tylko a6500 jeżeli chodzi o stabilizację, bądź A7-ki w trybie cropa, w zależności jak dużo faktycznie kryje ten obiektyw to też może być ciekawe.
@oz
Przecież szacunkowa cena jest podana.
Prawie kupiłem Tokine 11-16 i teraz muszę poczekać.... Ciekawe jak zdjęcia i osiągi. Na papierku zapowiada się ciekawie, cena też rozsądna. Może będzie okazja go podpiąć na TPS w Birmingham 18go marca :D
Sigma mogła by odświeżyć swoje szerokie zoomy.
@matys
Może będzie okazja go podpiąć na TPS w Birmingham 18go marca
Co to za impreza w Birmingham?
TomcioPaluszek i uważasz że "po kilku upadkach na skały w górach" Tamron nic nie straci na jakości?
Tamron po upadkach może być tylko lepszy, nabierze charakteru. Jak pasek w tedeiku po kilku dzwonach :D
Ciekawie się zapowiada, byłem użytkownikiem pierwszej wersji przez kilka lat regularnego użytkowania nic mu się nie stało potem przeszedłem na FF więc znalazł kolejnego szczęśliwego użytkownika. Co ciekawe krył FF na 14mm w górę. Ale brzegi szału nie robiły. No i praca pod światło była bardzo fajna. Jeżeli v2 będzie tak samo dobry jak v1 to obiektyw zapowiada się bardzo fajnie.
Mnie się wydaje, czy to jeden z pierwszych uszczelnionych zoomów UWA pod matryce APS-C?
@bebesky - myślę, że też straci ;-) A poważnie to bardzo cenię 10-18STM ale po chyba 2 latach używania znam jego wady i zalety. Zalety są wyraźne i jak wspomniałem, nosiłem się z zamiarem kupna drugiej sztuki. Ale ten Tamron wygląda bardzo smakowicie i ma to, czego czasem brakowało w 10-18STM - większy zakres ogniskowych, uszczelnienia, lepsze światło. Oczywiście są na rynku inne UWA ale tylko 10-18 i ten Tamron mają stabilizację.A ona się przydaje, nawet na 10mm.
Zapomniałem dodać, że ten Tamron ma też skalę odległości, która też się przydaje. A żaden STM tego nie ma i mieć raczej nie może :-(
Rotpil - portal Optyczne.pl od 5 lat trzyma mniej więcej ten sam poziom liczby testów, a chwilowe przestoje wynikają czasami z przyczyn, o których malkontenci nie mają pojęcia.
@ikit
Przecież nie będzie wersji pod sony A.
Nie ma już dwóch testów tygodniowo,
ale można to tłumaczyć zbliżającym się końcem świata
spowodowanym kolizją z kosmicznym bolidem. ;)
@bbj688
The Photography Show
@Arek - toż dopiero argumentacja - "malkontent nie ma pojęcia". O rany, zaraz się ze wstydu pod ziemię zapadnę tak mi pojechałeś :). Chociaż... malkontent krytykowałby raczej wszystko a nie tylko zjazd z portalu technicznego na bardzo drogie biuro podróży. W sumie przecież - Twój interes, Twoje prawa a każdy orze jak może . Ba, można nawet urządzać wycieczki na Titanicu , choć mam nadzieję, że nie jest aż tak źle.
@bbj688
The Photography Show - Chyba największe show/targi fotograficzne w UK. Jeżdżę co roku i w tym też się wybieram.
@Doc1965, matys
Dzięki za info!
Premiera ciekawa, ale szkoda, że do Canona/Nikona nie można dostać stałki UWA w typie 3,5/14 czy 4,5/12; żeby była mała, lekka i miała nierotujące mocowanie filtrów o średnicy < 67 mm.
W lustrzankach (APS-C) chlubnym wyjątkiem pozostaje Pentax 4/15, chociaż chciałoby się nieco szerzej.
W bezlusterkowcach też tylko (z AF) Fuji 2,8/14 i Zeiss 2,8/12.
Bez AF dochodzą jeszcze Voigtlaendery (5,6/10, 5,6/12 czy 4,5/15 dla VM/E i 0,95/10,5 dla u4/3), ale w nich brzegi nie zachwycają, a przecież w takich szkłach brzegi nie powinny odstawać od centrum.
@knieszporek
"W bezlusterkowcach też tylko (z AF) Fuji 2,8/14 i Zeiss 2,8/12."
Akurat przy takich ogniskowych i świetle to AF nie jest krytyczną sprawą. A na aps-c (Bez AF) jest jeszcze świetny Samyang 12/2.
"ale w nich brzegi nie zachwycają, a przecież w takich szkłach brzegi nie powinny odstawać od centrum"
Że jak? Przecież czym szersze szkło tym trudniej, aby było równe w całym kadrze. Voitek 10/5.6 to najszersze rektalinearne szkło pod ff jakie istnieje. Biorąc pod uwagę jego gabaryty oraz 130 st. kąt widzenia, to naprawdę poczyna sobie bardzo dobrze.
Matys
na targi bedziesz jechal z polski czy z UK
a jesli z UK to z kad, moze londyn ?