Canon PowerShot G11 - test aparatu
2. Wygląd i jakość wykonania
Wygląd
Pod względem wyglądu Canon G11 jest bardzo podobny do modelu G10, aczkolwiek podstawowa różnica, która rzuca się w oczy to uchylny i obrotowy wyświetlacz w nowym aparacie. Pod względem kształtu i rozmiaru różnice są niewielkie a na obudowie odnajdujemy ten sam układ przycisków i pokręteł, jaki znamy z G10. Canon G11, podobnie jak jego poprzednik, prezentuje się bardzo pozytywnie. Wystarczy wziąć go do ręki, by przekonać się, że mamy do czynienia z aparatem kompaktowym wysokiej klasy. Elegancka czarna obudowa bez zbędnych ozdobników, solidność konstrukcji oraz spora jak na kompakt waga utwierdzają nas w tym przekonaniu.
Zasilanie i złącza
Canon G11, identycznie jak jego poprzednik, zasilany jest akumulatorem litowo-jonowym NB-7L, o pojemności 1050 mAh i napięciu 7.4 V. Opcjonalnie istnieje możliwość podłączenia zasilacza sieciowego ACK-DC50. Zgodnie ze specyfikacją aparatu, akumulator pozwala na wykonanie około 390 zdjęć. Jednak podczas testowania byliśmy w stanie wykonać niemal 900 zdjęć na w pełni naładowanym akumulatorze. Można zatem uznać, że zasilanie aparatu dostarczonym w zestawie akumulatorem jest na dobrym poziomie.
Komora na akumulator znajduje się na spodzie aparatu, pod plastikową klapką. Znajdziemy tam również miejsce na kartę pamięci. Canon G11 współpracuje z kartami Secure Digital (SD/SDHC) lub MultiMediaCard (MMC, MMC Plus, HC MMC plus).
Gniazda do komunikacji z urządzeniami zewnętrznymi znajdziemy na bocznej ściance aparatu, po stronie rękojeści, pod niewielką plastikową klapką. Do dyspozycji mamy następujące złącza:
- USB 2.0 Hi-Speed (Mini-B, MTP, PTP), które służy również jako wyjście audio-wideo (PAL/NTSC),
- gniazdo wężyka spustowego RS-60E3,
- złącze HDMI.
Przyciski
Jak już wspominaliśmy, w G11 mamy do czynienia z tym samym układem przycisków i pokręteł znanym z modelu G10. Zacznijmy ich omawianie od górnej ścianki aparatu.
Po lewej stronie znajduje się pokrętło kompensacji ekspozycji, pozwalające na szybką i bardzo wygodną zmianę tego parametru. Po prawej stronie gorącej stopki znajdziemy dwa kolejne pokrętła. Zewnętrzny pierścień pozwala na zmianę wartości ISO. Wewnętrzny natomiast, służy do wyboru trybu fotografowania. W porównaniu do G10 znajdują się na nim dwa nowe elementy. Zabrakło natomiast trybu panoramy, który został przeniesiony do sekcji SCN (sceny specjalne). Poniżej wyliczamy wszystkie dostępne tryby:
- AUTO,
- Słabe oświetlenie,
- Szybkie fotografowanie,
- Sceny specjalne:
- Portrety,
- Krajobrazy,
- Portrety i nocne tło,
- Dzieci i zwierzęta,
- Wnętrza,
- Sport,
- Zachód słońca,
- Sceny nocne,
- Fajerwerki,
- Plaża,
- Pod wodą,
- Akwarium,
- Liście,
- Śnieg,
- Tylko jeden kolor,
- Zamiana koloru,
- Panorama,
- Filmy,
- P – Program AE,
- Tv – ustawianie czasu naświetlania,
- Av – ustawianie przysłony,
- M – ręczne ustawianie czasu naświetlania i przysłony,
- C1, C2 – ustawienia własne.
Przejdźmy teraz do omówienia elementów znajdujących się na tylnej ściance aparatu.
Po lewej stronie, nad ekranem LCD odnajdziemy przycisk skrótu „S”. Istnieje możliwość przypisania mu jednej z wybranych funkcji (filtr szary, balans bieli, jedno z dwóch własnych ustawień balansu bieli, servo AF, cyfrowy telekonwerter, korygowanie efektu czerwonych oczu, korekcja kontrastu, blokowanie AF, wyłączenie monitora). Można go również pozostawić bez żadnej funkcji. Dodatkowo wykorzystywany jest przy drukowaniu lub przesyłaniu zdjęć do komputera. Idąc w prawo, znajdziemy regulator dioptrii wizjera. Nad prawym górnym narożnikiem ekranu LCD znajduje się przycisk uruchamiający tryb odtwarzania zdjęć. Po prawej stronie tylnej ścianki, zaczynając od góry, mamy przycisk umożliwiający blokowanie ustawień ekspozycji (również z lampą błyskową). W przypadku G10 umożliwiał on również dołączanie notatek dźwiękowych do zdjęć oraz nagrywanie samego dźwięku. W G11 zrezygnowano jednak z tego rozwiązania. Poniżej znajduje się przycisk wyboru położenia ramki AF, który w trybie przeglądania zdjęć służy do ich usuwania. Po prawej stronie umieszczono przycisk wyboru trybu pomiaru światła oraz wyboru opcji przeszukiwania zdjęć. Poniżej znajduje się pokrętło sterujące, wykorzystywane w wielu sytuacjach (m.in. korzystanie z głównego menu aparatu oraz menu FUNC, przeglądanie zdjęć, wybór parametrów ekspozycji, ręczne ustawianie ostrości, przesuwanie ramki AF).
Wewnątrz opisanego przed chwilą pokrętła znajdziemy krzyżak funkcyjny. Jego górny element pozwala na wybór trybu ręcznego ustawiania ostrości. Dolny natomiast, uruchamia tryb zdjęć seryjnych lub samowyzwalacz. Lewy element służy na wybór trybu Makro, a prawy pozwala wybrać tryb lampy błyskowej. Wewnątrz krzyżaka znajduje się przycisk FUNC/SET, umożliwiający dostęp do menu funkcyjnego, oraz do zatwierdzania dokonywanych w nim ustawień.
Poniżej pokrętła sterującego znajdują się jeszcze dwa przyciski. Lewy, oznaczony jako DISP., pozwala na zmianę informacji wyświetlanych na ekranie LCD, zarówno w trybie fotografowania jak i przeglądania zdjęć. Prawy przycisk umożliwia dostęp do głównego menu aparatu.
Na przedniej ściance obudowy, w prawym dolnym narożniku umieszczony został przycisk zwalniający pierścień, zabezpieczający bagnet. Po zdjęciu pierścienia możemy zamontować adapter konwerterów LA-DC58K.
Wyświetlacz i wizjer
Jednym z głównych elementów, które odróżniają Canona G11 od G10 jest uchylny i obrotowy wyświetlacz LCD. Ze względu na takie rozwiązanie zmniejszyła się nieznacznie jego przekątna, z 3 do 2.8 cala. Pokrywa on 100% kadru, a jego rozdzielczość wynosi 461 tysięcy punktów. Wyświetlacz jest bardzo jasny i kontrastowy, dzięki czemu bez problemu można z niego korzystać nawet w silnym oświetleniu. Dostępna jest również opcja regulacji jasności obrazu w 5-stopniowej skali.
Poniższy schemat pokazuje elementy i informacje, które pojawiają się na ekranie aparatu w trybie fotografowania.
- Wskaźnik naładowania akumulatora
- Orientacja aparatu
- Balans bieli
- Korekcja balansu bieli
- Moje kolory
- Korekta kontrastu
- Tryb migawki
- Histogram
- Tryby pomiaru
- Kompresja, rozdzielczość
- Liczba zdjęć do zapisania, czas do dyspozycji / czas od początku
- Samowyzwalacz
- Powiększenie cyfrowe / cyfrowy telekonwerter
- Sekwencja zdjęć ze zmienną ostrością
- Makro, ręczne ustawianie ostrości
- Tryb fotografowania
- Tryb błysku
- Korekta efektu czerwonych oczu
- Kompensacja ekspozycji przy błysku, siła błysku
- Ramka punktu pomiaru
- Stempel daty
- Czułość ISO
- Linie siatki
- Blokowanie AE, blokowanie FE
- Strefa czasowa
- Czas otwarcia migawki
- Stabilizator obrazu
- Przysłona
- Przesunięcie ekspozycji
- Ramka AF
- Fotografowanie z sekwencją naświetlania
- Filtr szary
- Wykrywanie mrugnięcia
- Wskaźnik poziomu ekspozycji
- Wskaźnik MF
Prezentujemy również schematyczny rysunek wyglądu ekranu i wyświetlanych elementów w trybie przeglądania zdjęć.
- Lista drukowania
- Moje kategorie
- Tryb fotografowania
- Czułość ISO
- Przesunięcie ekspozycji / kompensacja ekspozycji
- Filtr szary
- Balans bieli
- Korekcja balansu bieli
- Histogram
- Edycja zdjęć
- Kompresja, wskaźnik MOV w przypadku plików wideo
- Rozdzielczość
- Wskaźnik naładowania akumulatora
- Tryby pomiaru
- Numer folderu — numer pliku
- Numer wyświetlonego zdjęcia / całkowita liczba zdjęć
- Czas naświetlania
- Przysłona, Jakość obrazu (Filmy)
- Kompensacja lampy błyskowej / Siła błysku
- Moje kolory
- Korekta kontrastu
- Korekta efektu czerwonych oczu
- Rozmiar pliku
- Rozdzielczość zdjęcia / długość filmu
- Ochrona
- Makro / ręczne ustawianie ostrości
- Data i godzina nagrania
W Canonie G11 mamy ten sam wizjer optyczny, który zastosowano w G10. Pokrywa on 77% kadru na zdjęciu i posiada możliwość regulacji dioptrii w zakresie od −3 do +1 m-1. Punkt oczny znajduje się w odległości 15 mm. W zasadzie na temat wizjera możemy powiedzieć to samo co w przypadku G10. Ma on niewielkie rozmiary, a jakość obrazu nie jest zadowalająca. To sprawia, że jest on mało użyteczny i może się jedynie przydać w sytuacji, w której będziemy chcieli oszczędzić akumulator i wyłączymy wyświetlacz LCD. Jest jednak jeden szkopuł, gdyż w wizjerze nie uświadczymy żadnych informacji o parametrach ekspozycji. Zatem i tak konieczne staje się dokonanie wszystkich ustawień na głównym monitorze.
Jakość wykonania
W tej kategorii nie mamy powodów do narzekań. Jak już wspomnieliśmy na początku tego rozdziału, konstrukcja aparatu jest solidna, a jego waga świadczy o tym, że nie jest po prostu plastikowa zabawka. Wszystkie elementy sterujące działają sprawnie a klapki zamykające komorę akumulatora, kieszeń karty i gniazda, otwierają się i zamykają bezproblemowo.