Fujifilm FinePix HS10 - test aparatu
6. Podsumowanie
Funkcjonalność
Fuji HS10, pod względem funkcjonalności i budowy bardzo przypomina S200EXR. Ma sporych rozmiarów korpus i dobrze wyprofilowany uchwyt. Ponadto zaletą HS10 jest duża ilość praktycznych przycisków na korpusie, co przyspiesza sterowanie aparatem, a także obiektyw z manualnym pierścieniem do zmiany powiększenia. Dzięki niemu oraz elektronicznemu wizjerowi można fotografować tym kompaktem jak lustrzanką.
Menu w HS10 jest niemal identyczne jak w S200EXR. Tak więc, mogłaby być
bardziej dopracowana jego struktura i rozmieszczenie w nim funkcji. To,
co zmieniono na plus w stosunku do S200EXR, to wyświetlacz, który nie
gaśnie już przy zmianie zakładki w menu. Niestety szybkość HS10 przy
zapisie RAW jest równie mała jak w przypadku S200EXR. Podobnie słaby jest
także tryb seryjny zapisu zdjęć.
O ile S200EXR miał ubogie funkcje filmowania, to w HS10 jest ich bardzo dużo. Przede wszystkim nagrywa filmy w formacie FullHD, a do tego ma bogaty tryb HS, w którym nagrywa filmy o szybkości do 1000 kl/s.
HS10 ma bardzo ciekawe i użyteczne funkcje automatyczne. Pozwala m.in. na wykonywanie panoramy z ręki o kącie aż 270 stopni. Ponadto składa kilka zdjęć wykonanych po sobie w jedno, co powoduje, że na jednym zdjęciu pojawia się nasz obiekt w różnych położeniach albo ruchomy obiekt zostaje usunięty ze zdjęcia. Ma także automatyczny tryb wykonywania zdjęć nocnych polegający na składaniu kilku ekspozycji w jedną.
Ocena w tej kategorii: 5.
Optyka
HS10 ma imponujący obiektyw o ponad 30-krotnym powiększeniu, a do tego dysponuje szerokim polem widzenia na najkrótszej ogniskowej 24 mm. Trudno od takiego uniwersalnego obiektywu oczekiwać rewelacyjnej jakości. Jednak oferuje on użytkownikowi wiele, mimo że obarczony jest dużą dystorsją, aberracją chromatyczną i stosunkowo dużym spadkiem rozdzielczości na brzegu kadru w przypadku dolnego zakresu ogniskowych. Duża dystorsja jest bardzo dobrze korygowana w sposób automatyczny na zdjęciach JPEG, jednak odbywa się to kosztem pola widzenia. Zarówno koma jak i winietowanie nie są aż tak odczuwalne. Także odblaski mogą doskwierać mocniej jedynie na szerokim kącie widzenia. Na pochwałę zasługuje również funkcja Makro i SuperMakro. Ocena: 4.
Matryca
Jakość obrazu w HS10 nie odstaje od konkurencji. Użyteczny zakres czułości to ISO 100–1600. Powyżej tego zakresu obraz jest jasny i mocno rozmyty. Osoby, które lubią pracować ze zdjęciami na komputerze mają do dyspozycji RAW-y z tego aparatu, dzięki którym będą w stanie uzyskać nieco lepszą jakość zdjęć niż korzystając z zapisu JPEG. Niestety RAW-y na wyższych czułościach wydają się być automatycznie odszumiane. Natomiast zdając się tylko na JPEG-i można ufać, że HS10 dobrze odwzorowuje na nich kolory. Aparat nie daje wysokiej dynamiki tonalnej w skali ogólnej, ale w stosunku do innych aparatów osiąga wysoki całkowity zakres tonalny. Jego wyniki są za to dobre jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że mamy do czynienia z kompaktem, w którym rozmiar matrycy jest znacznie mniejszy niż w przypadku lustrzanki.
Ocena za własności matrycy: 5.
Końcowa ocena aparatu wynosi 5−.
Dużą zaletą Fuji HS10 jest jego wszechstronność. To powoduje, że każdy w tym aparacie może odnaleźć rzecz interesującą dla siebie. Dla jednych będzie to obiektyw pozwalający wykonywać zdjęcia obiektom bardzo dalekim, dla innych szeroki tryb filmowania łącznie z FullHD i z bogatą funkcją filmów szybkich HighSpeed. Jeszcze inni mogą kreatywnie wykorzystać automatyczne funkcje przechwytywania ruchu i panoramy, lub odchylany wyświetlacz w połączeniu z trybem SuperMakro. Jednocześnie jest to zwykły aparat kompaktowy oferujący szeroką paletę trybów automatycznych i manualnych, w sam raz zarówno do rodzinnej fotografii jak i do zaawansowanego użytkowania. Zaawansowani użytkownicy docenią niewątpliwie w tym aparacie wygodny uchwyt, dużą gamę użytecznych przycisków i obecność trybu RAW.
HS10 ma swoje wady i trzeba być tego świadomym. Mimo to jest on godną alternatywą przy wyborze pierwszej lustrzanki lub zaawansowanego kompaktu. Chyba nawet bardziej ciekawą i godną polecenia niż model S200EXR.
Na zakończenie wyliczamy główne zalety i wady Fujifilm HS10.
Zalety
- bardzo szeroki i niezwykle użyteczny zakres ogniskowych 24–720 mm,
- stosunkowo dobra rozdzielczość w całym zakresie ogniskowych,
- dobre odwzorowanie kolorów,
- korygowanie komy na dobrym poziomie,
- możliwość zapisywania zdjęć w formacie RAW,
- duża ilość użytecznych przycisków na korpusie,
- odchylany wyświetlacz,
- celny autofokus,
- stopka zewnętrznej lampy błyskowej,
- wygodny uchwyt,
- manualny pierścień zmiany powiększenia,
- stosunkowo niskie szumy w zakresie czułości ISO 100–1600,
- wysoki całkowity zakres tonalny,
- użyteczna funkcja panoramy,
- użyteczne funkcje przechwytywania ruchu, usuwania ruchu i zdjęć i zdjęć w słabym oświetleniu,
- tryb filmowania FullHD,
- tryb filmów szybkich do 1000 kl/s,
- użyteczna funkcja SuperMakro.
Wady
- bardzo słaby tryb zdjęć seryjnych,
- brak klawisza bezpośredniego sterowania systemem stabilizacji,
- mała skuteczność stabilizacji,
- mało przejrzyste menu,
- jakość i rozdzielczość wyświetlacza mogłaby być lepsza,
- wolna praca przy zapisie RAW,
- bardzo duża dystorsja obiektywu,
- wyraźna aberracja chromatyczna w okolicach odpowiednika ogniskowej 135 mm.
Przykładowe zdjęcia