Samsung EX1 - test aparatu
6. Podsumowanie
Funkcjonalność
Samsung EX1 ma solidną i bardzo elegancką obudowę. Jest to mały aparat ale dobrze się go trzyma w dłoni dzięki okleinie na uchwycie i minimalnym wyprofilowaniu. Nie ma dużej ilości przycisków, ale koło trybów pracy migawki i dwa pokrętła sterujące, jak w lustrzankach, bardzo ułatwiają sterowania aparatem. Menu w EX1 jest skromne ale funkcjonalne, zaprojektowane w ładny sposób.
EX1 nie ma mocnej lampy błyskowej, ale jest ona wystarczająca do
codziennej, rodzinnej fotografii. Dla bardziej wymagających użytkowników
zainstalowano w aparacie gorącą stopkę do podłączenia zewnętrznej lampy
błyskowej. Sporą zaletą w Samsungu jest obrotowy wyświetlacz AMOLED.
Jego duże rozmiary i jakość wyświetlanych obrazów gwarantują przyjemne
i wygodne fotografowanie.
Aparat posiada złącze HDMI ale nie nagrywa filmów w formacie HD. Maksymalna rozdzielczość filmów to 640×480 pix. Stabilizacja obrazu działa, ale na bardzo niskim poziomie, pozwalając na wydłużenie czasu co najwyżej dwukrotne. W aparacie poprawnie działa autofokus i system pomiaru światła. Natomiast tryb seryjny pozwala na wykonywanie zdjęć z prędkością poniżej 1.5 kl/s tylko w trybie JPEG. Zapisywanie seryjne RAW-ów nie jest możliwe. Ocena w tej kategorii: 4.
Optyka
Samsung EX1 ma obiektyw o trzykrotnym zoomie optycznym. Nie jest to dużo, ale przy standardowej fotografii nie potrzeba większego powiększenia. Obiektyw oferuje szeroki kąt, odpowiadający ogniskowej 24 mm dla klatki filmu małoobrazkowego, oraz dużą jasność względną wynoszącą na szerokim kącie f/1.8. Z powodu małych rozmiarów matrycy, jaką posiada EX1, nie uzyskamy małej głębi ostrości mimo tak niedużej przysłony, ale za to zyskujemy na jakości, fotografując w ciemnych warunkach. Chcąc fotografować w dzień na maksymalnym otworze napotykamy jednak trudności spowodowane minimalnym czasem otwarcia migawki, który wynosi w Samsungu jedynie 1/1500 s.
Maksymalne wyniki rozdzielczości są zadowalające. Dziwić mogą jedynie spore dysproporcje pomiędzy wartościami rozdzielczości na skrajnych ogniskowych. Mimo że jest to zaledwie 3-krotny zoom, te różnice sięgają nawet 25%. Winą za to zachowanie należy obarczyć spory astygmatyzm, dający o sobie znać na najdłuższej ogniskowej.
Aberracja chromatyczna na zdjęciach z EX1 jest na niskim poziomie i nie przekracza w maksimum 0.08%. Dystorsja korygowana jest na szerokim kącie na zdjęciach JPEG i dopiero RAW-y wskazują, że na 24 mm krzywizna obrazu odpowiada dużej wartości −5.5%. Koma jest stosunkowo mała i uwidacznia się jedynie na brzegu kadru. Na szerokim kącie pojawia się ponadto winietowanie, które sięga na zdjęciach RAW 35% a na JPEG-ach 25%. Fotografując szerokim kątem pod słońce trzeba się liczyć z tym, że na zdjęciu mogą pojawić się odblaski lub przebarwienia. Ocena: 4.
Matryca
Odwzorowanie kolorów, na neutralnych ustawieniach, w Samsungu EX1 jest poprawne. Co ważne, dobrze radzi sobie automatyczny balans bieli i jedynie przy żółtym oświetleniu światła żarowego trzeba korzystać z adekwatnej nastawy, ze wzorca bieli lub skali temperaturowej.
Jakość obrazu JPEG jest nienaganna do czułości ISO 200–400. Potem następuje agresywne odszumianie, które powoduje zacieranie szczegółów i rozmywanie obrazu. Zdecydowanie lepiej jest ze zdjęciami RAW. Z powodzeniem można wykorzystywać je do czułości ISO 1600, a nawet ISO 3200 wydaje się być użyteczne, na przykład przy zdjęciach czarno-białych lub po przeskalowaniu do małych internetowych rozdzielczości.
Dynamika tonalna w Samsungu EX1, przy założeniu najlepszej jakości obrazu, sięga poziomu 5.5 EV. Jest to typowa wartość jaką osiągają aparaty kompaktowe.
Ocena za własności matrycy: 5.
Końcowa ocena aparatu wynosi 4 (może nawet z małym plusikiem).
Samsung EX1 to prosty, funkcjonalny aparat ukierunkowany na wygodne, codzienne fotografowanie. Jak na kompakt, aparat daje przede wszystkim dobrą jakość zdjęć i to jest chyba najważniejsze. Jest przy tym mały i solidnie wykonany. Wyświetlacz, przyciski i funkcjonalne menu gwarantują przyjemną obsługę, a własności obiektywu ponadprzeciętne możliwości fotografowania. Dużym minusem jest natomiast mocno ograniczony czas migawki, który nie do końca pozwala wykorzystać wszystkie możliwości obiektywu. Niepocieszone mogą pozostać osoby szukające w EX1 rozbudowanej funkcji nagrywania filmów i innych gadżetów, które w kompaktach często dominują nad oferowaną jakością zdjęć. W EX1 lepsza powinna być także stabilizacja, tryb seryjny i szybsze działanie przy zapisie RAW.
Na zakończenie wyliczamy główne zalety i wady Samsunga EX1.
Zalety
- zgrabna i stosunkowo solidna obudowa,
- bardzo jasny obiektyw o użytecznym zakresie ogniskowych,
- stosunkowo dobra rozdzielczość obrazu na szerokim kącie,
- dobre odwzorowanie kolorów,
- korygowanie komy na dobrym poziomie,
- mała aberracja chromatyczna,
- możliwość zapisywania zdjęć w formacie RAW,
- użyteczne pokrętła i przyciski na korpusie,
- odchylany wyświetlacz dobrej jakości,
- celny autofokus,
- stopka zewnętrznej lampy błyskowej,
- stosunkowo niskie szumy w zakresie czułości ISO 100–1600 na zdjęciach RAW.
Wady
- minimalny czas otwarcia migawki tylko 1/1500 sekundy,
- słaby tryb zdjęć seryjnych,
- mała skuteczność stabilizacji,
- wolna praca przy zapisie RAW,
- bardzo duża dystorsja obiektywu na szerokim kącie,
- duży astygmatyzm na maksymalnej ogniskowej,
- słaba moc wbudowanej lampy błyskowej,
- mocno odszumiane JPEG-i, co skutkuje utratą szczegółów,
- prawdopodobne odszumianie zdjęć RAW.
Przykładowe zdjęcia