Tokina AT-X DX AF 16.5-135 mm f/3.5-5.6 - test obiektywu
9. Odblaski i transmisja
Co jest przyczyną tego zachowania? Czy wszystko możemy zrzucić na powłoki antyodbiciowe? Na to pytanie pozwoli nam odpowiedzieć wykres transmisji obiektywu zaprezentowany poniżej.
Transmisja, w centrum zakresu widzialnego, dochodzi do 85–86%. Nie jest do wynik zachwycający, tym bardziej jeśli zerkniemy na to, co dzieje się w niebieskiej i fioletowej części widma. Tam obiektyw traci nawet 40% światła – nic więc dziwnego, że większość odblasków ma właśnie niebiesko-fioletowy odcień.
Jakość powłok najlepiej można ocenić nie tyle patrząc na ogólny wykres transmisji (bo przecież zależy on także od ilości użytych soczewek), ale obliczając transmisję lub stratę światła na jednej granicy powietrze-szkło. Tokina ma 12 grup soczewek, a więc 24 granice powietrze-szkło do pokrycia. Oznacza to, że na jednej granicy, w centrum zakresu widzialnego, tracone jest 0.6–0.7%. Nie jest to rezultat rzucający na kolana. Najlepsi producenci na rynku potrafią zejść do poziomu 0.2–0.3%, a lepsze wyniki notują nawet takie „kopciuszki” jak na przykład Samyang...