Panasonic Lumix DMC-LX7 - test aparatu
7. Podsumowanie
Dotarliśmy do końca formalnego opisu poszczególnych kategorii, w których aparat podlegał testom. Pora zatem na podsumowanie wrażeń z użytkowania i uzyskanych wyników.
Po pierwsze - należy opowiedzieć na pytanie, czy użytkownik LX5 powinien być zainteresowany wymianą aparatu na nowszy model. W tym miejscu testu możemy już z całą odpowiedzialnością stwierdzić: niekoniecznie. Okazuje się bowiem, że prócz zmian w oprogramowaniu aparatu i zastosowania nieco jaśniejszego obiektywu nowy model nie oferuje znaczącego skoku jakościowego. Inaczej sprawa wygląda z użytkownikiem kupującym swój pierwszy zaawansowany kompakt. Wówczas bez wahania możemy polecić LX7. Jest to model uniwersalny i oferujący rejestrację zdjęć niezłej jakości, powinien więc sprostać większości upodobań i oczekiwań.
Budowa i funkcjonalność
Aparat jest solidny i skonstruowany z myślą o rozbudowie. Nie tylko możliwość użycia zewnętrznego wizjera, ale także takich elementów, jak dodatkowej lampy błyskowej czy z pozoru prozaicznego nakręcanego na obiektyw filtru mogą znacząco podnieść jakość pracy z tym modelem. LX7 obsługuje się sprawnie i szybko. Dla osób oczekujących automatycznego działania mamy pozytywną wiadomość: funkcja iAuto działa bardzo dobrze, parametry są poprawnie dobierane w zdecydowanej większości sytuacji.LX7 potrafi nie tylko rejestrować zdjęcia czy nagrywać filmy. Oferuje też tworzenie panoram, zdjęć o rozszerzonej dynamice czy też o efekcie trójwymiarowości. Przy okazji możemy skorzystać z dość dużej liczby kreatywnych filtrów, które dają się parametryzować. Aparat posiada ciekawe opcje trybu seryjnego – prędkość 40 czy 60 kl/s można wykorzystać twórczo. Podobnie jest z nagrywaniem filmów poklatkowych i szybkością 100 kl/s. Także funkcje filmowania oferowane przez LX7 należy pochwalić - nie tylko za możliwość nagrywania w formacie MTS i MP4, Full HD z dźwiękiem stereofonicznym, ale także z uwagi na dostępne tryby P, S, A, M oraz filtry cyfrowe, które mogą ubogacić rejestrowane klipy. Brakuje co prawda trybu B migawki - ale trzeba szczerze przyznać, że aparat ten nie jest stworzony do długich ekspozycji.
Optyka
Cieszy przede wszystkim jasny obiektyw o rozsądnym zakresie zoomu. Niestety, biorąc pod uwagę parametry, nie otrzymujemy jakości, którą taka konstrukcja powinna oferować. Na tym polu nie jest najlepiej. Rozdzielczość matrycy nie jest wykorzystana w 100%. Do tego dochodzi silna dystorsja i astygmatyzm na krótkiej ogniskowej przy mocno otwartej przysłonie. Korekcja tych wad odbija się na jakości plików JPEG (zwłaszcza na brzegach), które pod tym względem nie zachwycają. Wróćmy na chwilę do przykładu zdjęcia makro i spójrzmy, co się dzieje w rogach kadru - brak ostrości jest widoczny nawet w miniaturce. Pozytywnie musimy się wypowiedzieć o kontrolowaniu komy czy winietowania - te wady nie są w widoczne ani w plikach RAW, ani tym bardziej w formacie JPEG.
Matryca
Osoby fotografujące w formacie JPEG powinny być bardzo zadowolone z użytkowania tego aparatu. Jakość zdjęć jest na wysokim poziomie pod warunkiem, że nie będziemy mocno podbijać czułości ISO. Automatyczny balans bieli nie działa idealnie, jednak nie można na niego za bardzo narzekać. Natomiast odszumiania plików RAW dla najwyższych czułości jest czymś, co zdecydowanie się nam nie podoba. Ciekawe rozwiązanie stanowi nowatorska możliwość sczytywania danych z matrycy w wielu formatach kadru. Z początku funkcja ta może dziwić, ale po pewnym czasie staje się bardzo interesującym dodatkiem, a dedykowany przełącznik na obiektywie zyskuje rangę udogodnienia.
Ocena końcowa
-
Zalety:
- dedykowany pierścień przysłony,
- solidna, mała i poręczna obudowa,
- użyteczny zakres ogniskowych,
- jasny obiektyw w całym zakresie ogniskowych,
- wbudowany filtr ND,
- mała aberracja chromatyczna, koma i winieta,
- możliwość zapisywania zdjęć w formacie RAW,
- wygodna i intuicyjna obsługa,
- ciekawy zestaw filtrów cyfrowych,
- duży i czytelny ekran LCD,
- celny i szybki autofokus,
- skuteczna stabilizacja obrazu,
- funkcjonalne opcje filmowania w jakości Full HD,
- gniazdo HDMI,
- gorąca stopka,
- możliwość podłączenia opcjonalnego zewnętrznego wizjera,
- możliwość podłączenia opcjonalnego zewnętrznego zasilacza,
- dobra pojemność akumulatora.
- powolna praca mechanizmu zoomu,
- modyfikowanie plików RAW,
- dość intensywne odszumianie JPEG-ów dla wysokiej czułości,
- bardzo duża dystorsja dla ogniskowej 24 mm na plikach RAW,
- niezadowalająca zdolność rozdzielcza (szczególnie dla najdłużej ogniskowej),
- duża dysproporcja ostrości miedzy centrum a brzegiem kadru,
- wyraźne odblaski przy pracy pod ostre światło,
- stosunkowo wolny zapis danych na karcie pamięci,
- brak możliwości ładowania przez port USB.
Wady:
Zdjęcia przykładowe