Panasonic G 14 mm f/2.5 ASPH. - test obiektywu
3. Budowa i jakość wykonania
Aby tradycji stało się zadość, w niniejszej tabeli, testowany obiektyw zestawiamy z innymi „naleśnikami” systemu Mikro 4/3. W kolejnej tabeli możemy zaś obejrzeć jak Panasonic 2.5/14 wygląda na tle innych szerokokątnych „naleśników” systemów bez lustra.
Na poniższym zdjęciu testowany obiektyw stoi pomiędzy przeznaczoną
do systemu Mikro 4/3 Leiką 2.8/45 a naleśnikiem Olympusa o parametrach
2.8/25 przeznaczonym do lustrzanek systemu 4/3.
Panasonic LUMIX G 14 mm f/2.5 ASPH, choć mały i lekki, ma metalowy
bagnet, który otacza styki i tylną soczewkę o średnicy około 1.5 cm.
Jest ona tylko nieznacznie schowana w obudowie i pozostaje nieruchoma,
zapewniając szczelność wnętrza obiektywu.
Właściwa obudowa obiektywu zaczyna się od szarego paska o szerokości 7 mm. Znajdziemy na nim napis LUMIX, wartość ogniskowej, zakres ostrzenia, numer seryjny oraz informację, że instrument został wyprodukowany w Japonii.
Idąc dalej natrafimy na pierścień do manualnego ustawiania ostrości. Ma on 9 mm szerokości, jest karbowany i pozbawiony jakiejkolwiek skali odległości. Trudno mówić o jakiejś wyjątkowej wygodzie i ergonomii opisując jego pracę, ale jeśli weźmiemy pod uwagę gabaryty obiektywu oraz dużą głębię ostrości związaną z jego parametrami, manualne ustawianie ostrości nie powinno sprawiać nam problemów. Ruch pierścieniem nie powoduje zmiany położenia zewnętrznych soczewek.
Zaraz za pierścieniem do manualnego ustawiania ostrości, obiektyw się kończy. Na samym przedzie znajdziemy nierotujące mocowanie filtrów o średnicy 46 mm, które otacza napis z nazwą i parametrami obiektywu oraz przednią soczewkę o średnicy 16 mm.
Obiektyw wewnątrz składa się z sześciu soczewek ustawionych w pięciu grupach, w tym trzech soczewek asferycznych. Przysłona ma siedem listków i można ją przymknąć do f/22.
Kupujący dostaje w zestawie oba dekielki i miękki futerał.