Panasonic G 14 mm f/2.5 ASPH. - test obiektywu
6. Dystorsja
Gdy przechodzimy do szerokich kątów widzenia, sytuacja ulega zmianie. Kupując Panasonika 2.5/14 liczę, że będę miał 75 stopni pola widzenia, bo po to kupuję obiektyw szerokokątny, żeby mieć jak najszerszy kąt. Każde jego ograniczenie witam więc z dużą niechęcią. Dlatego, przyznam się szczerze, liczyłem, że Panasonic spróbuje tutaj skorygować dystorsję choć trochę. Niestety poddał się bez walki. Robiąc zdjęcia na plikach RAW musimy liczyć się z monstrualną dystorsją beczkową, której wartość zmierzyliśmy na −6.37%.
Oczywiście możemy robić zdjęcia w JPEG-ach lub korygować dystorsję w komputerze. Problem w tym, że wtedy nasze pole widzenia nie wynosi
już 75.4 stopnia, ale mniej. Zgrubny szacunek oparty o nasze tablice
testowe pokazuje, że nawet 5 stopni mniej. Obiektyw staje się więc
wtedy odpowiednikiem pełnoklatkowych nie 28 mm, ale prawie 31 mm.
Uwaga! Ważne! Dodano 20.11.2010
Pisząc powyższe akapity założyłem, że ogniskowa obiektywu i jego pole widzenia mają być ściśle związane z optyką, a nie z obrazem skorygowanym przez korpus. Różne korpusy mogą mieć przecież różne algorytmy korygujące, a przez to wynikowe pole widzenia może się różnić, a nie powinno, jako że podajemy je dla danego i konkretnego obiektywu.
Wobec kontrowersji jakie wzbudziło nasze założenie, zdecydowaliśmy się dokładnie sprawdzić wartość pola widzenia testowanego obiektywu. W tym celu wykonaliśmy zdjęcie rozgwieżdżonego nieba i opierając się o metodę Turnera wyznaczyliśmy współczynniki transformacji przejścia z układu (x,y) w pikselach na pliku JPEG do współrzędnych równikowych gwiazd na niebie. Zastosowanie prostych wzorów trygonometrii sferycznej pozwoliło nam bezpośrednio obliczyć pole widzenia obiektywu po jego przekątnej. Wynik jaki otrzymaliśmy to 75.1 stopnia z błędem wynoszącym 0.2 stopnia. Okazuje się więc, że firma Panasonic faktycznie podaje pole widzenia już skorygowanego obrazu, a pole przed korektą wynosi aż około 80 stopni, sugerując iż rzeczywista ogniskowa obiektywu jest bliższa 13 mm niż podawanym 14 mm.
Czytelników najmocniej przepraszamy za zamieszanie.
Olympus E-PL1, JPEG | |||
Olympus E-PL1, RAW | |||