Panasonic Leica DG Macro-Elmarit 45 mm f/2.8 ASPH. M.O.I.S. - test obiektywu
11. Podsumowanie
Zalety:
- zwarta i solidna obudowa,
- rewelacyjna jakość obrazu w centrum kadru,
- znikoma aberracja chromatyczna,
- mała dystorsja,
- dobrze korygowany astygmatyzm,
- przyzwoita praca pod ostre światło,
- cichy i celny autofokus.
Wady:
- przeciętna jakość obrazu na samym brzegu kadru,
- zauważalna koma,
- trochę za duże winietowanie,
- wolny autofokus w trybie FULL.
W podsumowaniu testu obiektywu Panasonic-Leica DG MACRO-ELMARIT 45 mm f/2.8 ASPH. MEGA O.I.S. trudno nie patrzeć na niego trochę z punktu widzenia ceny, tym bardziej, że to jeden z najdroższych obiektywów w systemie Mikro 4/3. W samym systemie bezlusterkowców trudno go jednak do czegoś porównać, bo żaden z producentów innych systemów nie zaprezentował jeszcze klasycznego obiektywu makro. Gdy chcemy gdzie indziej poszukać obiektywu makro, wyposażonego w stabilizację obrazu i przeznaczonego na małe matryce, od razu nasuwa się nam niedawno testowany Nikkor AF-S DX Micro 85 mm f/3.5G ED VR. Panasonic jest od niego lepiej wykonany, ale jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie własności optyczne, oba instrumenty prezentują się podobnie. Nikkor jest przy tym wyraźnie tańszy od Panasonica.
Nie ulega więc wątpliwości, że obniżenie ceny testowanego Panasonika pozwoliłoby nam znacznie cieplej pisać o nim w podsumowaniu. Przy obecnej cenie, chciałoby się nie mieć
praktycznie żadnych wad. A one niestety są. Choć można zadać sobie pytanie, czy faktycznie
wynikają one głównie z wad samej optyki. Rosnąca liczba testów obiektywów do systemów bezlusterkowych, jednoznacznie pokazuje, że praktycznie wszystkie one mają spore problemy z zachowaniem bardzo dobrej jakości obrazu na brzegu kadru. Wszystko ma więc swoją cenę. Usunięcie lustra było na pewno dobrym pomysłem ze względu na gabaryty korpusu, do którego podpinamy optykę. Niestety pociągnęło za sobą znaczne przysunięcie tylnej soczewki obiektywu do matrycy. A połączenie małych soczewek (a przecież takie spotykamy najczęściej w małych obiektywach bezlusterkowców) i małej odległości od matrycy, daje problemy z telecentrycznością, które przekładają się na słabsze zachowanie na brzegu kadru.
Zdjęcia przykładowe