Sky Watcher Star Adventurer
1. Wstęp
Sky Watcher Star Adventurer to miniaturowy montaż paralaktyczny z napędem w jednej osi, umożliwiający śledzenie za ruchem gwiazd aparatu z obiektywem lub małego teleskopu. Jest to świetny sprzęt do rozpoczęcia zabawy w astrofotografię jak również element zestawu wyjazdowego dla osób posiadających już duże, rozbudowane, mało mobilne zestawy do astrofotografii.
Kiedy zobaczyłem po raz pierwszy zapowiedź tego produktu, uśmiechnąłem się szeroko. No tak, po uniwersalnym montażu trochę bardziej do foto niż astro ( SkyWatcher Virtuosso) Tajwańczycy wypuszczają na rynek kolejny mały montaż ale wyraźniej zaznaczając jego zastosowanie w kierunku astrofoto. Czytając specyfikacje i porównując ją do tego co już możemy znaleźć na rynku, Sky Watcher bardzo wysoko stawia poprzeczkę konkurencji. Montaż ma siedem trybów pracy, ma wbudowaną bardzo dobrą lunetkę polarną z dołączonym do niej podświetleniem, daje możliwość wpięcia dodatkowego guidera, może wyzwalać migawkę aparatu i co najważniejsze w najbardziej rozbudowanym zestawie jest niewiele droższy od bardzo prostego Omegon-a Nano Tracker.
Kiedy dotarł do mnie egzemplarz testowy moje zaskoczenie było jeszcze większe. Star Adventurer wykonany jest wyjątkowo solidnie a większość zastosowanych w nim rozwiązań jest dobrze przemyślanych. Jego wyjątkowość jest tym większa, że do tej pory większość rozwiązań, które stosowali bliskowschodni producenci byłą delikatnie ujmując mocno inspirowana innymi dostępnymi już na rynku produktami. Ten montaż ma wiele prostych i dość unikalnych rozwiązań. Montaż jest na tyle mały, że da się go zabrać do plecaka lub torby foto i bez uszczerbku na mocno już obciążonym kręgosłupie fotografa zabrać w miejsce, w które nie da się przenieść klasycznego montażu paralaktycznego. Dodatkowo funkcja timelapse pomoże w rejestracji ciekawych ujęć obracając aparat wokół osi montażu w 5 różnych prędkościach kątowych jednocześnie wyzwalając migawkę aparatu (za pomocą dodatkowego kabla).
SkyWatcher Star Adventurer dostępny jest w trzech kolorach (czarnym, metalicznym oraz czerwonym) oraz w trzech konfiguracjach:
- SKAD-GR sama głowica z napędem + krótki dovetail do zamocowania np. głowicy kulowej z śrubą o gwincie 3/8”,
- SKAD-Tele głowica z napędem + platforma ułatwiająca precyzyjne ustawienie na biegun północny + krótki dovetail do zamocowania np. głowicy kulowej z śrubą o gwincie 3/8” + szyna w kształcie litery L z mocowanie 3/8” oraz mocowaniem na teleskop z gwintem 1/4” z możliwością regulacji w osi azymutu które to można odkręcić od szyny i pozostawić ją z dwoma wejściami 3/8” na przykład na dwie głowice kulowe,
- SKAD-S1 zestaw który poza tym co otrzymujemy w zestawie SKAD-Tele zawiera dodatkowo pręt wraz z przeciwwagą przykręcany do szyny L umożliwiający zamocowanie lekkiego refraktora i poprawne wyważenie całości. W Polsce, cena tego najbardziej rozbudowanego zestawu wynosi 1499 zł.
Sprzęt wypożyczyła do testów firma Delta Optical.