Nikon Coolpix P4 - test aparatu
4. Optyka
Jak widać na wykresie, rozdzielczość w centrum utrzymuje się niemal stale w okolicach 1550 LW/PH. Małe odchylenia pojawiają się przy ogniskowej 36 mm i maksymalnej przysłonie f/7.6, gdzie MTF50 wynosi 1320 LW/PH oraz przy 126 mm i minimalnej przysłonie f/5.3, gdzie rozdzielczość spada do najniższego poziomu 1285 LW/PH.
Zachowanie rozdzielczość na brzegu przedstawia wykres poniżej.
W tym wypadku obiektyw nie zachowuje się już tak jednolicie.
Powtarza się gorszy stan obiektywu w położeniu tele czyli
przy 126 mm i maksymalnie otwartej przysłonie. W takim
ustawieniu na brzegu zanotowaliśmy rozdzielczość zaledwie
720 LW/PH. W ogólności jednak MTFy oscylują
między 1200 a 1400 LW/PH.
Warto w tym miejscu porównać Nikona P4 z testowanym już przez
nas wcześniej Canonem A610. Aparaty te, wydają się być zbliżone do siebie
biorąc pod uwagę ich możliwości. W przypadku rozdzielczości, oba notują
podobne wyniki zarówno w centrum jak i na brzegu pola.
O ile jednak A610 zachowywał rozdzielczość na niemal
stałym poziomie w zależności od zmieniających się przysłon, to P4 lekko fluktuuje, a przy ogniskowej 126 mm, zdecydowanie przegrywa.
Aberracja chromatyczna
Aberracja chromatyczna zmniejsza się do tolerancyjnego poziomu dopiero przy domknięciu przysłony do wartości f/5.6. Przy przysłonie poniżej f/4.0 jest ona zauważalna. Natomiast przy najszerszym kącie, czyli dla ogniskowej 36 mm i f/2.7 aberracja jest już duża i trudno ją uznać za zadowalającą.
Dystorsja
Widoczna dystorsja, o wartości -2.08%, objawia się najmocniej, czego można sie było spodziewać, przy najszerszym kącie. Przy 75 mm zniekształcenie spada do niezauważalnego poziomu 0.06%, by potem wzrosnąć i na samymkońcu zakresu ogniskowej obiektywu osiągnąć akceptowalną wartość 0.87%.
Koma i astygmatyzm
W Nikonie P4 koma jest mało uciążliwa. Tylko na brzegu i przy 126 mm tworzy się niewielka kometka, co widac na zdjęciach diody poniżej.
Największą wartość astygmatyzmu, P4 zanotował dla ogniskowej 126 mm
i dla maksymalnie otwartej przysłony, ale i tak jest to wartośc niewielka,
bo wynosząca tylko 3.8%. Przy ogniskowej 36 mm astygmatyzm utrzymuje się
na poziomie 2.0% i praktycznie znika w środkowym zakresie ogniskowych.
Winietowanie
Z widocznym winietowaniem o wartości 25% (-0.83 wartości przysłony) mamy do czynienia jedynie dla 36 mm i maksymalnie otwartej przysłony f/2.7. Po przymknięciu przysłony do f/4.8 winietowanie zmniejsza się do 12% (-0.36 wartości przysłony). W pozostałym kombinacjach ogniskowych i przysłon, winietowanie utrzymuje się w okolicach 10%.
Odblaski
Obiektywy Nikona słyną z dobrej jakości powłok antyodbiciowych. P4 nie jest wyjątkiem, bo przy usilnych staraniach nie udało się złapać żadnych blików świetlnych czy odblasków.
Autofokus
Autofokus działa poprawie w około 85% przypadkach. Większych problemów z ustawianiem ostrości podczas testów nie zauważyliśmy.