Fujifilm Fujinon XF 60 mm f/2.4 R Macro - test obiektywu
11. Podsumowanie
Zalety:
- solidna i dobrze wykonana obudowa,
- bardzo dobra rozdzielczość w centrum kadru,
- dobra rozdzielczość na brzegu kadru,
- świetnie korygowana aberracja chromatyczna,
- niewielka aberracja sferyczna,
- prawidłowo korygowana koma,
- znikomy astygmatyzm,
- umiarkowane winietowanie,
- dobra transmisja.
Wady:
- zauważalna dystorsja,
- zawodny autofokus,
- praca pod ostre światło mogłaby być lepsza.
Z całej trójki obiektywów zaprezentowanych światu razem z aparatem Fujifilm X-Pro1, to właśnie model 2.4/60 ma najlepszy stosunek ilości zalet do wad. Czy jest przez to najlepszy? Trudno na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie. Zwykle obiektywy makro o ogniskowych 60–150 mm wypadają w naszych testach świetnie, bardzo często zbliżając się lub wręcz bijąc rekordy rozdzielczości. Fujinon 2.4/60, pomimo długiej listy zalet, rekordów rozdzielczości nie bije, choć wyraźnie trzeba zaznaczyć, że jakość dawanych przezeń obrazów jest i tak bardzo dobra.
Być może przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, że od samego początku obiektyw nie był konstruowany jako typowe makro lecz jako kompromis pomiędzy klasycznym obiektywem do makrofotografii a instrumentem portretowym. A kompromisy i nacisk na uniwersalność mają to do siebie, że gdzieś się zyskuje, a gdzieś indziej traci.
Obiektywnie trzeba jednak przyznać, że straty odnotowane przez Fujinona 2.4/60 są niewielkie i jest on naprawdę udanym kompromisem. Największa wpadka to autofokus. Trzeba mieć jednak nadzieję, że wraz z nowym oprogramowaniem i nowymi korpusami pojawiającymi się w systemie, problemy z automatycznym ustawianiem ostrości odejdą w niepamięć.
Zdjęcia przykładowe