Fujifilm Fujinon XF 60 mm f/2.4 R Macro - test obiektywu
9. Odblaski i transmisja
Wykres transmisji jest niewątpliwie ładny. W dość szerokim zakresie widma (od około 450 do prawie 700 nm) ilość przechodzącego przez układ optyczny światła sięga ponad 90%. Co więcej wykres jest dość płaski, a jego nachylenie symboliczne, co gwarantuje bardzo dobre odwzorowanie kolorów. Maksymalna transmisja sięga poziomu 93–94% i jest utrzymywana dla światła żółtego, pomarańczowego i czerwonego.
Fujinon 2.6/60 składa się z ośmiu grup soczewek. Producent musiał zadbać o pokrycie powłokami aż 16 granic powietrze-szkło. Oznacza to, że strata światła na jednej granicy nie może przekraczać 0.4%. Gdyby była ona większa, nie uzyskalibyśmy tak ładnego wykresu transmisji jak ten zaprezentowany poniżej. Znów mamy tutaj do czynienia z wynikiem dobrym, acz nie rewelacyjnym. Najlepsze współczesne powłoki dają stratę około 0.2–0.3% na jednej granicy powietrze-szkło.
Być może trochę słabsza od ideału skuteczność powłok jest powodem powstawania odblasków jakie prezentujemy na poniższych zdjęciach. Fujinon 2.4/60 nie zachowuje się tutaj tak jak należy, bo odblaski (i to momentami intensywne) pojawiają się nawet wtedy, gdy źródło światła jest trochę poza kadrem. Na szczęście niewielki kąt widzenia tego obiektywu powoduje, że w znacznej większości przypadków problemów z odblaskami unikniemy.