Sony Alpha SLT-A77 II - test aparatu
4. Rozdzielczość
Rozdzielczość układu jako całości
Rozdzielczość układu aparat+obiektyw (w rozumieniu wartości funkcji MTF50) wyznaczyliśmy korzystając z obiektywu Sony DT 16–50 mm f/2.8 SSM. Pomiarów dokonaliśmy za pomocą programu Imatest na zdjęciach tablicy testowej, zapisanych w formacie JPEG z wyostrzaniem ustawionym na minimalną wartość, która w przypadku A77 II wynosi −3. Wyniki prezentujemy na poniższym wykresie, a wartości wyrażone są w liniach na wysokość obrazu.
Wyniki zdolności rozdzielczej zmierzonej na JPEG-ach są wysokie, podobnie jak w innych aparatach tego producenta. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest wyostrzanie, które pomimo ustawienia tego parametru na minimalnym poziomie (tutaj −3), jest obecne. Potwierdzenie stosowania przez oprogramowanie aparatu tego procesu otrzymujemy na podstawie wykresów pochodzących z programu Imatest.
Rozdzielczość matrycy
Test rozdzielczości matrycy przeprowadziliśmy również z wykorzystaniem obiektywu Sony DT 16–50 f/2.8 SSM, dodatkowo, wykorzystaliśmy także Sigmę A 35 mm f/1.4. Wartości wyznaczyliśmy tradycyjnie w oparciu o funkcję MTF50, a pomiary wykonaliśmy na plikach RAW, które uprzednio przekonwertowaliśmy bez wyostrzania do formatu TIFF przy pomocy programu dcraw. Uzyskane przez nas wyniki prezentujemy na poniższym wykresie. Dla porównania pokazujemy również wartości otrzymane dla Nikona D7100 oraz Pentaksa K-3.
W zakresie przysłon f/4–f/8, model A77 II notuje wyniki bardzo podobne do Pentaksa K-3. Nikon D7100 ma nad nimi pewną przewagę, która wynosi nie więcej niż 6 lpmm. Generalnie zdolność rozdzielcza matrycy aparatu Sony stoi na wysokim poziomie. Warto jednak przypomnieć, że wzięte do niniejszego porównania lustrzanki Nikona i Pentaksa mają matryce pozbawione filtrów antyaliasingowych. Czy w A77 II także zastosowano podobny zabieg? Spójrzmy na poniższe wykresy.
Wykres funkcji MTF oraz przebieg profilu na granicy czerni i bieli wygenerowany dla przykładowego pliku RAW pokazuje, że nie mamy do czynienia z wyostrzaniem surowych plików.
Na koniec spójrzmy na wycinek przykładowego zdjęcia tablicy testowej w formacie RAW. Widać na nim wyraźne ślady mory, co jest wynikiem osłabienia mocy filtra antyaliasingowego.