LG G4 - test aparatu
3. Użytkowanie i ergonomia
Aparat odziedziczył znany z modelu G3 zakrzywiony profil oraz cienkie ramki dookoła wyświetlacza. LG G4 dobrze leży w jednej ręce, niezbyt wielki rozmiar wyświetlacza nie zmusza nas do używania go oburącz. To ważny ergonomiczny aspekt, który przy dzisiejszym trendzie stosowania coraz większych ekranów zaczyna być zaniedbywany. Rozmiar jest też bardzo blisko granicy komfortowego noszenia w kieszeni dżinsów, choć wielu osobom może już tak noszony telefon przeszkadzać.
Należy pochwalić dostępność wykończonej skórą (dostępną w różnych kolorach) klapki baterii, która nadaje aparatowi cech produktu premium. Warto odnotować, że dostępne są też plastikowe klapki. Sama ich obecność zasługuje na uznanie, w dobie tworzenia nierozbieralnych telefonów w LG G4 nadal możemy sami wymienić baterię.
Gdy chcemy skorzystać z aparatu, wygodniej jednak będzie nam trzymać go w jednej ręce, a drugą operować przyciskami na ekranie. Należy tu zwrócić uwagę na umiejętny chwyt telefonu dłonią – w przeciwnym wypadku musimy się liczyć z dość częstym zasłanianiem palcami obrazu rejestrowanego przez kamerę.
Z ciekawszych funkcji, jakie oferuje ten telefon, należy wymienić zainstalowaną podczerwoną diodę nadawczą, która umożliwia korzystanie z telefonu jak z podstawowego pilota do urządzeń RTV. By z tej funkcji korzystać, nie potrzebujemy żądnej specjalnej aplikacji, taka jest już częścią dostarczonego systemu Android. Drugim wartym uwagi rozwiązaniem jest funkcja „knock code” czyli programowalny wzór puknięć w ekran do odblokowania telefonu z trybu uśpienia. W trybie uśpienia dostępne są też klawisze skrótu wywoływane z dolnej belki ikonek, wystarczy jedną z nich przesunąć by aktywować odpowiednią aplikację. To bardzo przydatna funkcja, gdy chcemy szybko aktywować tryb aparatu fotograficznego. Ostatnią funkcją, o której w tym miejscu chcielibyśmy wspomnieć, jest możliwość podziału ekranu na dwie części, by korzystać równolegle z dwóch kompatybilnych z tym trybem aplikacji.
Wyzwalać migawkę można też gestem dłoni. Tyczy się to głównie przedniej kamery podczas wykonywania autoportretów (selfie). Drugą możliwością jest wypowiedzenie specjalnego słowa, takiego jak „smile”, „cheese”, „lg”.
Aparat nie jest wyposażony w tryby tematyczne czy półautomatyczne. Ponieważ w konstrukcji obiektywu zastosowano stały otwór przysłony, kontrola ekspozycji przez automatykę aparatu realizowana jest głównie przez korygowanie czasu migawki, a w drugiej kolejności – czułości. Jasny obiektyw może utrudniać wykonywanie zdjęć jasnych scen. W tym wypadku z pomocą przychodzi nie tylko czułość ISO 50, ale też migawka, której najkrótszy czas pracy to 1/6000 s.
Tryby pracy
LG G4 podczas fotografowania udostępnia następujące tryby pracy:
- prosty,
- automatyczny,
- manualny.
Menu
Menu fotograficzne LG G4 jest stosunkowo skromne, ale zaprojektowane w sposób dający łatwą możliwość zmiany różnych parametrów.
Na głównym ekranie do dyspozycji mamy możliwość zmiany trybu pracy aparatu (prosty, podstawowy, ręczny), kontrolę zachowania lampy błyskowej, tryb zdjęcia (HDR czy panoramy).
W trybie manualnym podczas wykonywania zdjęć poza danymi o parametrach ekspozycji dostępna jest także drabinka światłomierza oraz histogram. Oczywiście większości ikonek na ekranie możemy dotknąć, by zmienić wartość odpowiadającego parametru.
Podczas przeglądania wykonanych zdjęć standardowa aplikacja pozwala na wyświetlenie siatki zdjęć oraz przyjrzenie się podstawowym informacjom o zdjęciu.
Każde ze zdjęć możemy w ograniczony sposób edytować, korzystając z domyślnego oprogramowania Google. Osobom zainteresowanym bardziej zaawansowanymi modyfikacjami polecamy zainstalować jeden z wielu dostępnych dedykowanych do tego celu programów.
W tym widoku, po wybraniu kilku zdjęć możemy też szybko stworzyć z nich kolaż.
Mimo że wbudowane oprogramowanie nie daje zbyt dużego pola do popisu w obróbce fotografii, z pomocą przychodzi tu fakt, że to smartfon. Możemy więc zainstalować dodatkowe oprogramowanie, według naszego uznania i zainteresowań.
Szybkość
Użycie 6-rdzeniowego procesora powoduje, że telefon nie wykazuje spowolnienia podczas regularnej pracy. W trakcie fotografowania aparat umożliwia rejestrację zdjęć co 0.86 s. Opóźnienie migawki wynosi natomiast 0.6 s, co jest wartością bardzo dużą i mogącą mieć wpływ na problemy z uchwyceniem poprawnego kadru dynamicznej sceny.
Zdjęcia seryjne
Aparat umożliwia rejestrację zdjęć seryjnych jedynie w trybie automatycznym przez przytrzymanie spustu migawki. Oznacza to, że nie można w takim trybie rejestrować zdjęć RAW. Ważną informacją jest także, że aparat po wykonaniu 30 zdjęć zatrzymuje się i należy ponownie nacisnąć spust migawki, by zarejestrować kolejną serię.
Pomiary wykonaliśmy używając karty Sandisk Extreme Pro UHS-I 633×95 MB/s. Aparat rejestruje pliki JPEG o wielkości 9 MB. Zdjęcia testowe wykonujemy przy ustawionych parametrach ekspozycji ISO 1500 i 1/1000 s. Wynik testu zaprezentowane są w formie wykresu.
Wykres potwierdza zapewnienia producenta. W ciągu nieco ponad 5 sekund aparat wykonuje 30 ekspozycji z szybkością 5.6 kl/s.
Autofokus
System ustawiania ostrości w LG G4 działa w oparciu o detekcję kontrastu. Wspomagany jest on przez czujnik laserowy, który jednak ma ograniczony zasięg działania.
Podczas fotografowania ustawianie ostrości w modelu LG G4 odbywa się całkiem celnie i szybko, jednak trudno nie wspomnieć o sporadycznych problemach. W trybie manualnym ostrość możemy kontrolować, przesuwając wskaźnik odległości znajdujący się z prawej strony ekranu. Niestety, aparat nie wspomaga nas w tym procesie powiększeniem fragmentu obrazu czy też kolorowaniem ostrych obszarów. Przy dużych zbliżeniach, gdzie głębia ostrości jest stosunkowo niewielka, nastawa ręczna ostrości nie sprawia większych trudności.
Lampa błyskowa
Wbudowana, dwustopniowa lampa błyskowa może pracować w trybach:
- wyłączona,
- włączona,
- automatyczny.
Test siły błysku lampy, jaki przeprowadzamy, polegał na zrobieniu zdjęcia motywu z odległości ok 3 m, przy odcięciu światła zastanego (ciemne pomieszczenie) z czasem ekspozycji 1/125 s i przy nastawionej czułości ISO 100. Kolejne zdjęcie zostało wykonane przy przełączeniu w automatyczny dobór czasu migawki i wartości ISO (aparat ustawił 1/26 s oraz ISO 300).
Tryb M | Tryb P (AutoISO) |
W warunkach całkowitego odcięcia światła zastanego wbudowana lampa bardzo delikatnie oświetla fotografowany motyw. To znak, że energia jej błysku nie jest wysoka. Gdy zdamy się na automatykę, widzimy wyraźnie, że aparat nie podbija maksymalnie czułości, a wydłużony czas daje niewielkie niedoświetlenie, choć może on powodować rozmazywanie motywów będących w ruchu. To znak, że przy zdjęciach w takiej scenerii aparat nie będzie forsował czułości, co w efekcie poskutkuje niewielką ilość szumu na fotografiach.
Fotografia HDR
Jednym z trybów pracy jest zdjęcie o wysokiej dynamice (HDR) – aparat wykona serię ekspozycji i zapisze na karcie złożoną z nich fotografię.
Przykład działania tej funkcji przedstawiamy poniżej.
Tryb P | Tryb HDR |
Widzimy wyraźnie, że w tym trybie najwięcej zyskujemy w jasnych partiach obrazu. Niebo na pierwszym zdjęciu odzyskało większość detali. Jednak rozjaśnienie ciemnych partii sceny w muzeum jest wręcz symboliczne.
Panoramy
Innym trybem pracy jest fotografia panoramiczna. By wykonać takie zdjęcie, wystarczy jedynie przesuwać aparat, a oprogramowanie będzie nam pokazywać nie tylko kierunek, ale też pilnować, byśmy za mocno nie odbiegali od poziomu.
Poniżej przedstawiamy przykładowe panoramy.
Jakość łączenia składowych zdjęć jest dobra, choć zdarzają się mocne wpadki wynikające z niemożności korekcji paralaksy (widać to dobrze w ostatnim przykładzie). Jeśli ostrość zostanie przez aparat poprawnie ustawiona, wynikowe panoramy są bogate w szczegóły dzięki wysokiej rozdzielczości.
Filmowanie
LG G4 potrafi nagrywać klipy w następującej rozdzielczości:
- UHD, 3840×2160 pix i 30 kl/s,
- FHD, 1920×1080 pix i 30 kl/s,
- HD oraz „Zwolnione tempo”, 1280×720 pix i 30 kl/s.
Podczas rejestrowania filmów aparat używa stabilizacji obrazu i sam dobiera parametry ekspozycji.
MP4, 3840×2160 30 kl/s 42 MB, 11.78 s, 29.7 Mbps |
MP4, 1920×1080 30 kl/s 21 MB, 9.88 s, 17 Mbps |
MP4, 1920×1080 30 kl/s 19 MB, 8.98 s, 17 Mbps |
MP4, 1920×1080 30 kl/s 18 MB, 8.47 s, 17.3 Mbps |
Jakość filmów stoi na bardzo wysokim poziomie, niestety, korzystanie z cyfrowego powiększenia powoduje problemy w utrzymaniu stałego kadru. Remedium wydaje się jedynie zastosowanie statywu, choć musimy pamiętać, że uchwyty do smartfonów nie gwarantują solidnego podparcia – nadal musimy delikatnie dotykać ekranu.
Przy korzystaniu z filmowania w trybie „Zwolnione tempo” ważna jest jedna uwaga. Tryb ten to nic innego jak rejestracja klipu z szybkością 120 kl/s. Jednak domyślnie odtwarza się on też z taką szybkością, czyli niemożliwe jest zaobserwowanie zwolnienia. By tak się stało, należy wymusić szybkość 60 kl/s podczas odtwarzania.
Poniżej prezentujemy klipy testujące zachowanie poszczególnych kodeków.