Samyang 50 mm f/1.4 AS UMC - test obiektywu
3. Budowa i jakość wykonania
Kolejna tabela, która zestawia Samyanga z trochę starszymi obiektywami klasy 1.4/50 wyraźnie jednak pokazuje, że Samyang należy do nowej fali. Od starszych konstrukcji jest bowiem wyraźnie większy i cięższy, a także bardziej skomplikowany optycznie.
Na poniższym zdjęciu Samyang 50 mm f/1.4 AS UMC stoi obok dwóch innych 50-tek: Canona EF 1.4/50 USM i Zeissa Makro-Planara 2/50.
Testowany obiektyw zaczyna się metalowym bagnetem, który otacza tylną soczewkę o średnicy 22 mm. Znajduje się ona na wysokości bagnetu dla ostrości ustawionej na nieskończoność. Gdy przechodzimy do minimalnej ostrości chowa się ona wgłąb obudowy na głębokości około 1 cm. Po bokach pojawia się wtedy szpara, która odsłania elementy wnętrza konstrukcji. O szczelności i braku podatności na wnikanie zanieczyszczeń nie możemy więc mówić.
Wersja obiektywu, którą testowaliśmy, była przeznaczona do lustrzanek Canona. W tym przypadku Samyang nie zastosował żadnych styków, a więc obiektyw nie komunikuje się z korpusem aparatu. W EXIF-ie nie mamy więc żadnej informacji o zastosowanej ogniskowej ani wartości przysłony.
Pierwszym elementem właściwego korpusu obiektywu jest wąski i nieruchomy pierścień, za którym znajduje się pierścień do zmiany przysłony o szerokości 9 mm. Pracuje on komfortowo i z właściwym oporem, dając do dyspozycji krok 0.5 EV (wyjątkiem jest tylko przejście pomiędzy f/1.4 i f/2.0, gdzie mamy 1 EV).
Kolejnym elementem jest wąski i nieruchomy pierścień, na którym umieszczono czerwony pasek oraz nazwę i parametry obiektywu, napis „Made in Korea”, a także znaczniki głębi ostrości dla wartości przysłony do f/22 do f/4.0. Idąc dalej natrafimy na pierścień do manualnego ustawiania ostrości. Jest on bardzo szeroki (40 mm) i jego część zajmuje komfortowe w dotyku, gumowane karbowanie, pod którym mamy skalę odległości wyrażoną w stopach i metrach. Pierścień pracuje równo i z należytym oporem. Przebieg całej skali wymaga obrotu pierścienia o kąt 160 stopni.
Za pierścieniem do ustawiania ostrości obiektyw płynnie przechodzi w bagnet do mocowania osłony przeciwsłonecznej. Przednia soczewka obiektywu ma średnicę 50 mm i jest ruchoma. Otacza ją nierotujące mocowanie filtrów o średnicy 77 mm.
Jeśli chodzi o budowę wewnętrzną mamy tutaj 9 elementów ustawionych w 6 grupach (w tym jedna soczewka asferyczna i jedna hybrydowa). Wewnątrz znajdziemy jeszcze przysłonę o ośmiu listkach, którą możemy domknąć do wartości f/22.0.
Kupujący dostaje w zestawie oba dekielki, osłonę przeciwsłoneczną oraz miękki futerał.