Samyang 12 mm f/2.8 ED AS NCS Fish-eye - test obiektywu
1. Wstęp
gdzie Alfa to kąt pod którym wpadają promienie do obiektywu, R to odległość tworzenia się obrazu od centrum pola, a f to ogniskowa obiektywu.
Pierwsze z nich jest odwzorowaniem zachowującym odległości kątowe (nazywanym równoodstępnym), drugie zachowuje stosunki powierzchni, trzecie (nazywane projekcją ortograficzną) zachowuje jasność powierzchniową, a czwarte (projekcja stereograficzna) zachowuje kąty. Oczywiście każde z tych odwzorowań obarcza obraz dużą dystorsją – odejście od rektalinearności to podstawowa własność obiektywów o kątach widzenia na poziomie 180 stopni i większych.
Łatwo możemy teraz pokazać zależność pomiędzy polem widzenia a ogniskową obiektywu, przy zastsowaniu wszystkich omawianych odwzorowań. Wynik tej operacji jest przedstawiony na poniższym rysunku (założyliśmy iż detektorem jest film małoobrazkowy lub matryca o rozmiarach 24×36 mm).
Testowany przez nas Samyang 12 mm f/2.8 ED AS NCS Fish-eye jest diagonalnym rybim okiem o ogniskowej 12 mm przeznaczonym na matrycę pełnoklatkową. Rzut okiem na powyższy wykres pokazuje, że kąt widzenia 180 stopni dla ogniskowej w okolicach 12 mm uzyskuje się dla linii różowej opisanej równaniem (4) czyli dla odwzorowania stereograficznego. Takie odwzorowanie w fotografii daje chyba najprzyjemniejsze dla oka efekty, bo w rogach pola widzenia kształty są zachowane najlepiej ze wszystkich odwzorowań, a zakrzywienia linii prostych są umiarkowane jak na „rybie oko”. Problemem stereograficznych obiektywów jest trudność ich wykonania, co pociąga za sobą wysoką cenę. Tym większe brawa dla Samyanga, że zdecydował się na wprowadzenie na rynek właśnie takiego obiektywu. Na uznanie zasługuje on tym bardziej, że to już kolejny obiektyw tego typu – przypomnijmy, że jeden z pierwszych obiektywów wprowadzonych na rynek przez tą koreańską firmę to Samyang 8 mm f/3.5 Aspherical IF MC Fish-eye, czyli stereograficzne rybie oko przeznaczone do lustrzanek z matrycą APS-C/DX.
Po tym trochę teoretycznym wstępie, zapraszamy do lektury naszego testu. Za wypożyczenie obiektywu dziękujemy firmie Next77, dystrybutorowi marki Samyang w Polsce.
Zapraszamy także do zapoznania się z naszą procedurą testową, która została opisana w artykule „Jak testujemy obiektywy?”. A gdy to nie wystarczy, proponujemy jeszcze zapoznanie się z działem FAQ.