Samyang 12 mm f/2.8 ED AS NCS Fish-eye - test obiektywu
11. Podsumowanie
Zalety:
- rewelacyjna jakość obrazu w centrum kadru,
- dobrze korygowana podłużna aberracja chromatyczna,
- brak oznak występowania aberracji sferycznej,
- umiarkowany astygmatyzm,
- znikome winietowanie na matrycy APS-C/DX,
- bardzo dobra praca pod ostre światło.
Wady:
- za duża poprzeczna aberracja chromatyczna.
Obiektyw Samyang 12 mm f/2.8 ED AS NCS Fish-eye trudno nam jednoznacznie ocenić. Z jednej strony daje nam rewelacyjną jakość obrazu w centrum kadru, z drugiej rozdzielczość na brzegu nie zachwyca. Na pewno ma na nią wpływ spora poprzeczna aberracja chromatyczna. Trudności, jakie mamy w ocenie, wynikają też z faktu, że to pierwszy obiektyw typu rybie oko, jaki przetestowaliśmy na pełnej klatce. Co więcej, nawet gdyby takie testy były przez nas wykonane i tak problemy by nie zniknęły. Żaden ze współczesnych producentów nie oferuje bowiem rybiego oka z najtrudniejszym do wykonania odwzorowaniem stereograficznym. Zadania tego podjął się tylko Samyang i przez to pozostaje jedyny w swoim rodzaju.
Porównań możemy więc dokonywać tylko w oparciu o wyniki diagonalnych obiektywów „rybie oko” przeznaczonych na mniejsze matryce. A tam też mamy mnogość zachowań.
Sigma 10 mm f/2.8 EX DC FISHEYE HSM, podobnie jak Samyang, zachwycała w centrum, a zawodziła na brzegu. Samyang 8 mm f/3.5 Aspherical IF MC Fish-eye nie pokazywał takich rozbieżności pomiędzy centrum kadru a jego brzegiem, ale za to nie notował tak rewelacyjnych osiągów w centrum kadru. W prawie każdym aspekcie świetne wyniki osiągał przeznaczony do bezlusterkowców z matrycami APS-C Samyang 8 mm f/2.8 UMC Fisheye. Ten ostatni obiektyw naprawdę może być stawiany za wzór tego, jak wykonać obiektyw typu rybie oko. Szkoda, że z tego wzoru nie skorzystano w przypadku pełnoklatkowego Samyanga 2.8/12.