Canon EOS 77D - test aparatu
3. Użytkowanie i ergonomia
Jak przystało na dwucyfrową serię, na korpusie umieszczono dwa pokrętła sterujące: jedno autonomiczne oraz drugie, zintegrowane z wybierakiem kierunkowym oraz przydatny przy dynamicznej zmianie parametrów monochromatyczny ekran LCD. Elementy te, w połączeniu z funkcjonalnym „Moim Menu” oraz aktywną tablicą kontrolną sprawiają, że obsługa aparatu jest szybka i intuicyjna. Na jakość użytkowania pozytywny wpływ ma również duży i jasny, o szerokim kącie widzenia ekran LCD, który można odchylać i obracać. Cechy te umożliwiają wygodne fotografowanie i filmowanie w każdych warunkach.
Obiektywy
Canon EOS 77D można zakupić między innymi w zestawie z obiektywem 18–55 f/4.0–5.6 IS STM. Mimo wbudowanej optycznej stabilizacji obrazu, jest to konstrukcja typowo amatorska, o czym informuje nas plastikowy bagnet i niewielkie maksymalne otwory względne. Obiektyw ten może sprostać wymaganiom początkujących fotografów, bardziej zaawansowani szybko skierują jednak swój wzrok na inne modele.Systemowych obiektywów jest w ofercie Canona dużo, zaczynając od konstrukcji zaprojektowanych pod matrycę APS-C, poprzez średnio-zaawansowane „szkła” pod rozmiar małoobrazkowego przetwornika, kończąc na profesjonalnej serii L. Nie można także zapominać o obiektywach niezależnych producentów, które, oferując coraz lepszą jakość optyczną, nierzadko przebijając Canona, pozostają konkurencyjne cenowo. Wymienić można przede wszystkim Sigmę, Tamrona oraz Tokinę, na rynku dostępne są również manualne instrumenty marki Samyang, a także IRIX. Można więc uznać, że oferta obiektywów pod bagnet EF-S jest naprawdę bogata.
Szybkość
Ciężko mieć w tym względzie do 77D zastrzeżenia. Aparat uruchamia się praktycznie momentalnie, szybkość wykonania zdjęć ograniczona jest więc możliwościami autofokusa. Przeglądanie menu pozbawione jest opóźnień, podobnie dzieje się w przypadku odtwarzania zdjęć i nawigacji po nich. W cierpliwość musimy się uzbroić używając trybu HDR, kiedy to złożenie zdjęcia wykonanego na statywie zajmuje oprogramowaniu aparatu kilka sekund, przy zdjęciu „z ręki” czynność ta może trwać nawet 10 sekund. Złożenie filmu poklatkowego to opóźnienie rzędu kilku, kilkunastu sekund, w zależności od wybranego trybu i ilości wykonanych klatek.Zdjęcia seryjne
Tryb seryjny w 77D pozwala na wykonywanie zdjęć zarówno JPEG, jak i RAW z przybliżoną prędkością 6 kl/s. Producent zapewnia, że bufor aparatu pozwala na nielimitowaną (ograniczone pojemnością karty) ilość zdjęć JPEG i 27 zdjęć RAW. W trybie wolnym prędkość spada do 3 kl/s. Aby zweryfikować te informację wykonaliśmy test, używając karty SanDisk SDHC Extreme Pro 300 MB/s C10 UHS-II o pojemności 32 GB. Czułość ISO wyniosła 1600, a czas ustawiony został na wartość 1/1000 s. Zdjęcia RAW zajmowały średnio 44.8 MB, JPEG LARGE FINE o rozdzielczości 6000×4000 pikseli 12.6 MB. Dla trwającej 30 sekund serii otrzymaliśmy następujące rezultaty:- tryb szybki 6 kl/s:
- 165 zdjęć JPEG (5.5 kl/s),
- 154 zdjęcia RAW (5.1 kl/s),
- tryb wolny 3 kl/s:
- 91 zdjęć JPEG (3 kl/s),
- 89 zdjęć RAW (3 kl/s).
Można zauważyć, że aparat nie ma problemu z osiągnięciem deklarowanej prędkości. Znacznie zwiększyła się również, w stosunku do 760D, pojemność bufora, która pozwala aktualnie na cieszenie się pełną prędkością zdjęć RAW przez 3.5 s (23 zdjęcia). Nie sprawdziły się jednak zapewnienia producenta co do zdjęć JPEG, aparat łapie zadyszkę już po nieco ponad 4 sekundach. Po niedługim czasie wraca jednak do pełnej prędkości, dzięki czemu średnia prędkość stoi na wysokim poziomie 5.5 kl/s.
W przypadku wolnej serii, aparat nie ma praktycznie żadnego problemu z utrzymaniem deklarowanej prędkości przez całe 30 sekund. W przypadku zdjęć RAW, prędkość nieznacznie maleje w ostatnich 5 sekundach serii.
Stabilizacja obrazu
Canon EOS 77D nie różni się w tym aspekcie od innych modeli producenta i nie posiada wbudowanej optycznej stabilizacji obrazu. Aby skorzystać z możliwości wykonywania nieporuszonych zdjęć na dłuższych czasach należy zaopatrzyć się w obiektywy ze stabilizacją. Zestawowy obiektyw EF-S 18–55 f/4–5.6 IS STM jest w nią wyposażony.
Czyszczenie matrycy
Canon 77D wyposażony został w system czyszczenia matrycy za pomocą ultradźwięków, który można uruchomić w dowolnym momencie oraz aktywować jego automatyczne działanie przy każdym włączeniu i wyłączeniu aparatu. W trakcie całego testu mieliśmy aktywne automatyczne czyszczenie matrycy i nie zanotowaliśmy gromadzenia się kurzu na matrycy. Można zatem uznać, że system czyszczenia jest skuteczny, choć oczywiście trudno przewidzieć jego wydajność przy dłuższym okresie użytkowania aparatu.Zdjęcia z przedziałem czasu
Canon EOS 77D umożliwia nagrywanie filmów poklatkowych już z poziomu oprogramowania aparatu, w formacie MOV, w rozmiarze Full HD 29.97p (NTSC) oraz Full HD 25p (PAL) z kompresją ALL-I.
Interwał fotografowania może zostać ustawiony w zakresie od 1 s do 99 h 59 min 59 s. Liczba zdjęć natomiast regulowana jest pomiędzy wartościami 2 i 3600. Dodatkowo, należy wybrać metodę pomiaru ekspozycji. Pierwszą możliwością jest zablokowanie pomiaru na pierwszej klatce. W takim wypadku każde kolejne zdjęcie rejestrowane jest z ustawieniami pierwszego ujęcia. Przy wybraniu drugiej opcji, aparat mierzy ekspozycję przed wykonaniem każdej z pojedynczych fotografii.
Film poklatkowy Full HD, 29.97 kl/s, 10 s, 104 MB |
Film poklatkowy Full HD, 29.97 kl/s, 3 s, 36.4 MB |
Wi-Fi
Testowana lustrzanka posiada wbudowany moduł Wi-Fi (wraz z NFC), umożliwiający komunikację pomiędzy aparatem i smartfonem, tabletem lub innymi zewnętrznymi urządzeniami. W jego ramach EOS 77D oferuje następujące funkcje:- Przełącz obrazy między aparatami,
- Podłącz do smartfona,
- Zdalne sterowanie EOS Utility,
- Drukuj na drukarce Wi-Fi,
- Przekaż do serwisu internetowego.
Nie mamy żadnych zastrzeżeń do jakości i bezawaryjności połączenia pomiędzy aparatem a smartfonem. Szybkość obsługi stała na należytym poziomie, nie spotkaliśmy się z jakimikolwiek opóźnieniami. Jedynym mankamentem jest prędkość rozładowywania się baterii aparatu – kilkanaście minut obsługiwania go przez aplikację spowodowało spadek poziomu naładowania ogniwa o prawie 50%.
Niestety, mimo prób nie udało nam się nawiązać połączenia aparatu przez Bluetooth ze smartfonem LeEco Le Max 2. Problemem prawdopodobnie jest wada aplikacji, z identycznym utrudnieniem spotkaliśmy się przy niedawnym teście Canona M6.
Fotografowanie bez migotania
Tak jak w innych, nowszych modelach Canona, tak i w EOS 77D zastosowano funkcję redukcji migotania (dla czasów krótszych od jednego cyklu pracy źródła światła). Oprogramowanie aparatu jest w stanie wykryć migotanie i jego częstotliwość, a następnie dostosowywać momenty wykonywania zdjęć do odpowiedniego momentu cyklu tak, by wszystkie zdjęcia z serii posiadały identyczną ekspozycję i kolorystykę. Oczywiście, prędkość takiej serii będzie niższa, niż serii z wyłączoną funkcją detekcji migotania.
Lampa błyskowa
W 77D zastosowano wbudowaną lampę błyskową o liczbie przewodniej 12 (dla ISO 100). Automatyka błysku w testowanej lustrzance oparta jest o pomiar E-TTL II, a regulacji mocy błysku można dokonywać w zakresie ±2 EV ze skokiem 1/3 lub 1/2 EV. Pokrycie błysku odpowiada kątowi widzenia obiektywu o ogniskowej 17 mm. Czas synchronizacji wbudowanej lampy błyskowej wynosi 1/200 sekundy. W menu znaleźć można ustawienia tego czasu w trybie priorytetu przysłony:
- Automatyczny,
- Automatyczny w przedziale 1/200–1/60 sekundy,
- 1/200 sekundy (stały).
Ustawienia dotyczące błysku znajdują się w drugiej zakładce menu fotografowania. Są tam funkcje dotyczące zarówno wbudowanej lampy błyskowej, jak i zewnętrznej, przy czym w przypadku tej drugiej uaktywniają się one dopiero po jej podłączeniu:
- Lampa błyskowa włącz/wyłącz,
- Pomiar E-TTL II (wielosegmentowy, uśredniony),
- Tryb AV – czas synchronizacji błysku,
- Nastawy lampy wbudowanej,
- Nastawy lampy zewnętrznej,
- Nastawy C.Fn lampy zewnętrznej,
- Kasuj nastawy C.Fn lampy zewnętrznej.
W nastawach lampy wbudowanej można znaleźć wybór:
- Wbudowana lampa (zwykły błysk, łatwe fotografowanie z bezprzewodową lampą błyskową, niestandardowe fotografowanie z bezprzewodową lampą błyskową),
- Tryb błysku (E-TTL II lub Manual flash; aktywne przy wybraniu opcji „niestandardowe fotografowanie z bezprzewodową lampą błyskową”),
- Tryb synchronizacji z pierwszą lub drugą kurtyną migawki,
- Kompensacja ekspozycji lampy błyskowej.
Nastawy zewnętrznej lampy błyskowej dostępne są w momencie jej podłączenia i zależą od jej rodzaju. Dostępne są następujące ustawienia:
- Tryb błysku (E-TTL II, Manual Flash, Multi Flash, TTL, Auto Ext. Flash, Man. Ext. Flash),
- Tryb synchronizacji,
- Sekwencja ekspozycji lampy błyskowej,
- Kompensacja ekspozycji lampy błyskowej,
- Zoom,
- Nastawy bezprzewodowe.
Canon 77D, tak jak 760D, został wyposażony we wbudowany sterownik umożliwiający zdalne kontrolowanie grupy lamp Speedlite. Warto zatem omówić nieco szerzej tę funkcjonalność. W pierwszej kolejności, chcąc użyć tej funkcji musimy wybrać pomiędzy łatwym a niestandardowym fotografowaniem z bezprzewodową lampą błyskową. W pierwszej opcji tryb błysku ustawiony jest na E-TTL II i niezależnie od tego z ilu lamp korzystamy, energia błysku ustalana jest w pełni automatycznie. Istnieje jednak możliwość skorzystania z kompensacji ekspozycji lampy błyskowej w zakresie od −2 EV do 2 EV z krokiem 1/3 EV. Użytkownik może również ustawić numer kanału. Po wybraniu opcji niestandardowe, odblokowują się dodatkowe ustawienia. Po pierwsze możemy wybrać tryb błysku pomiędzy E-TTL II a Manual flash. W trybie E-TTL II dostępne są trzy ustawienia bezprzewodowego błysku:
- Wyzwalanie lampy wbudowanej i jednej lampy zewnętrznej. Dostępna jest regulacja stosunku mocy błysku: 8:1, 4:1, 2:1 lub 1:1 plus wartości pośrednie oraz korekta ekspozycji od −2 do +2 ze skokiem 1/3 EV.
- Brak wyzwalania wbudowanej lampy i korzystanie tylko z zewnętrznych lamp ustawionych w dwóch grupach A i B w następujący sposób:
- Wszystkie – lampy wyzwalane są ze stałą mocą regulowaną za pomocą korekty ekspozycji, przy czym korygujemy o stałą wartość obie grupy lamp.
- (A:B) – określić można proporcje błysku między dwiema grupami A i B w zakresie od 8:1 do 1:8. Dodatkowo można regulować kompensację błysku dla tych dwóch grup.
- Wyzwalanie wbudowanej lampy i grup lamp zewnętrznych. Możliwości ustawień grup A i B są takie, jak w punkcie powyżej, dochodzi jednak możliwość osobnego korygowania ekspozycji dla lampy wbudowanej. Korekcja w tym jak i w poprzednich przypadkach odbywa się w zakresie ±2 EV.
- Korzystanie tylko z zewnętrznych lamp błyskowych, które można ustawić maksymalnie w dwóch grupach A i B. Dostępne są wówczas ustawienia:
- Wszystkie – można ustawić ręcznie moc wszystkich lamp jednocześnie,
- (A:B) – moc błysku każdej grupy można ustawić osobno.
- Korzystanie z lamp zewnętrznych i lampy wbudowanej. Opcje dotyczące ustawień grup A i B są takie, jak w punkcie powyżej z dodatkową możliwością osobnego ustawienia mocy dla lampy wbudowanej.
Siłę błysku lampy wbudowanej zawsze porównujemy wykonując zdjęcie przy czułości 100 ISO, migawce 1/100 sekundy i przysłonie f/8.0. Wszystkie pozostałe ustawienia, jak na przykład kompensacja błysku, są w pozycji neutralnej. Zdjęcia w trybie manualnym (M) z opisanymi wcześniej parametrami i w trybie półautomatycznym (P) przy ISO 100 przedstawiamy poniżej.
Tryb M | |||
77D | D7200 | ||
Tryb P | |||
77D | D7200 | ||
Oba aparaty mają lampę błyskową o tej samej liczbie przewodniej. Mimo to, Nikon D7200 trochę mocniej doświetlił fotografowaną scenę. W trybie półautomatycznym różnica w jasności jest znaczna, zdjęcie z D7200 wydaje się prześwietlone. 77D wybrał przysłonę f/2.8 oraz czas naświetlania rzędu 1/60 s.
Autofokus
W 77D zastosowano 45-polowy system automatycznego ogniskowania, bazujący na detekcji fazy. Warto zaznaczyć, że wszystkie punkty są krzyżowe. Punkt centralny charakteryzuje się zwiększoną czułością dla niższych od f/2.8 liczb przysłony. Zakres działania punktu centralnego zawiera się w szerokim przedziale od −3 EV do 18 EV. W słabych warunkach oświetleniowych autofokus może być wspomagany serią krótkich błysków wykonywanych przez wbudowaną lampę, o zasięgu około 4 m.Autofokus może działać w następujących trybach:
- One Shot AF – jednorazowe ustawienie ostrości przy wciśnięciu przycisku AF-ON lub spustu migawki do połowy,
- AI Servo AF – tryb ciągłego ogniskowania, dopasowującego się do obiektu w ruchu,
- AI Focus AF – tryb, w którym oprogramowanie samodzielnie wybiera, czy ma działa w trybie One Shot, czy AI Servo.
- Wybór automatyczny – 45-strefowy AF,
- Wybór ręczny – 1-strefowy AF,
- Wybór ręczny – strefowy AF,
- Wybór ręczny – wielkostrefowy AF.
W live-view autofokus może działać w trybie One Shot lub AI Servo, wykorzystując jedną z następujących metod:
- Twarz + śledzenie,
- 1 punkt AF Live,
- Ostrość ręczna (powiększenie 5 lub 10 razy).
Standardowo w teście autofokusa wykonujemy serię 40 zdjęć. Na zastosowanym obiektywie ustawiamy przysłonę f/2.8 i fotografujemy tablicę rozdzielczości, każdorazowo przeogniskowując obiektyw. Wyniki przedstawiamy w postaci histogramu, który prezentuje procentowe wartości odchyłek od najlepszego pomiaru MTF50 w serii.
EOS 77D radzi sobie całkiem nieźle, nieznacznie wyprzedzając konkurencyjne aparaty Nikona i Fujifilm, większą ilość trafień zalicza jednak Pentax K-3 II. 90% zdjęć w pierwszych trzech przedziałach można jednak uznać na dobry wynik.
W świetle żarowym testowany aparat zalicza trochę mniej trafień „w punkt”. W pierwszych trzech przedziałach znajduje się 65% wszystkich zdjęć. Mimo wszystko, maksymalne odchyłki nie przekraczają 20%, co można uznać za poprawny rezultat.
Pomiar światła
Czujnik światła RGB + IR zastosowany w 77D składa się z 7560 punktów podzielonych na 63 strefy. Pracuje w zakresie 1–20 EV (ISO 100). Testowany aparat pozwala na kompensację ekspozycji w zakresie 5 EV, ze skokiem 1/2 EV lub 1/3 i umożliwia pomiar w następujących trybach:- przy korzystaniu z wizjera:
- Pomiar wielosegmentowy (połączony ze wszystkimi punktami AF),
- Pomiar skupiony (około 6,0% wizjera),
- Pomiar punktowy (około 3,5% wizjera),
- Pomiar centralnie ważony uśredniony,
- przy korzystaniu z trybu live-view:
- Pomiar wielosegmentowy (315 stref),
- Pomiar skupiony (około 6,0% ekranu LCD),
- Pomiar punktowy (około 2,6 % ekranu LCD),
- Pomiar centralnie ważony uśredniony.