Fujifilm Fujinon XF 16 mm f/1.4 R WR - test obiektywu
5. Aberracja chromatyczna i sferyczna
Aberracja chromatyczna
Niestety testowany obiektyw ma sporo problemów z podłużną aberracją chromatyczną. Co więcej, nawet po przymknięciu przysłony do wartości f/2.0 problemy te wciąż dają się mocno we znaki.
Lepsza sytuacja panuje w przypadku poprzecznej aberracji chromatycznej, której przebieg w zależności od wartości przysłony przedstawiliśmy na poniższym wykresie.
Rezultaty na poziomie 0.07% nie budzą żadnego niepokoju, bo uznajemy je za małe. Warty odnotowania jest fakt, że takie same wartości po obu stronach kadru odnotowaliśmy dla okolic maksymalnego otworu względnego. Po przymknięciu przysłony do f/2.8 i więcej, aberracja po prawej stronie kadru robi się trochę większa (około 0.10–0.11%) niż po lewej, gdzie spada do 0.04–0.05%. Wyniki te są wciąż na tyle małe, że nie powodują widocznych różnic w ostrości pomiędzy obiema stronami kadru.
Fujifilm X-E1, f/1.4 | Fujifilm X-E1, f/2.0 |
Aberracja sferyczna
Testowany obiektyw nie pokazuje wyraźnego efektu „pływania” ogniska, ale można dopatrzeć się lekkiego przesunięcia głębi ostrości w kierunku dalszych obiektów, gdy przechodzimy z przysłony f/1.4 do f/2.0. Także wygląd obrazów pozaogniskowych jest daleki od doskonałości. Krążki światła pokazują wręcz książkowy przykład efektów działania aberracji sferycznej – po jednej stronie płaszczyzny ostrości krążek ma miękkie brzegi, a po drugiej wyraźną obwódkę. Fujinon XF 1.4/16 na pewno nie został poprawnie skorygowany pod względem tej wady.
Fujifilm X-E1, f/1.4, przed | Fujifilm X-E1, f/1.4, za |