Nikon Nikkor AF-S 24 mm f/1.8G ED - test obiektywu
4. Rozdzielczość obrazu
Zobaczmy więc, jak na tym tle prezentują się wyniki testowanego obiektywu.
W centrum kadru zachowanie jest świetne i jest jednym z lepszych, jakie widzieliśmy w klasie obiektywów f/1.8 Nikona. Już na maksymalnym otworze względnym MTF-y sięgają prawie 35 lpmm, a więc mamy tam obraz w pełni użyteczny. Wraz z przymykaniem przysłony rozdzielczość szybko rośnie, by w zakresie otworów względnym od f/2.8 do f/5.6 osiągać swoje maksimum z wynikami podchodzącymi pod wartość 47 lpmm. To osiągi godne najlepszych systemowych „stałek”.
Bardzo ładnie wygląda też jakość obrazu na brzegu matrycy APS-C/DX. Nawet na maksymalnym otworze względnym obraz ma w pełni akceptowalną jakość, a po przymknięciu do około f/8.0 MTF-y docierają do wysokiego poziomu prawie 40 lpmm.
Najtrudniej było skorygować brzeg pełnej klatki. Akceptowalnego obrazu nie udaje się uzyskać dla przysłon f/1.8–2.2, ale już od około f/2.5 przestajemy mieć zastrzeżenia. To naprawdę dobry wynik. Dla przypomnienia, Sigma A 24 mm f/1.4 DG HSM musiała być przymykana do prawie f/2.8, aby na brzegu pełnej klatki uzyskać rozsądnej jakości obraz.
Podsumowując, Nikkor-AF-S 24 mm f/1.8G ED pod względem rozdzielczości wydaje się być jednym z najlepszych obiektywów tego producenta, jakie przyszło nam ostatnio testować. Brawo!
Na końcu tego rozdziału tradycyjnie przedstawiamy wycinki zdjęć naszej tablicy do pomiarów rozdzielczości pobrane z plików JPEG, zapisywanych równolegle z RAW-ami użytymi do powyższej analizy.
Nikon D3x, JPEG, f/1.8 |
Nikon D3x, JPEG, f/4.0 |