Sony Xperia XZ1 - test aparatu
4. Tryby i funkcje
Panoramy
Tryb panoram robi bardzo dobre wrażenie – tylko sporadycznie spotkamy się z błędami łączenia. Oczywiście, jeśli rejestrujemy przedmioty w ruchu, to pewne niedoskonałości będą widoczne. Rejestracja panoramy odbywa się poprzez przesuwanie pionowo zorientowanego smartfona w określonym kierunku, a maksymalny kąt rejestracji panoramy przekracza 360 stopni. Podczas wykonywania panoram w gorszych warunkach oświetleniowych pamiętać należy o powolnym przesuwaniu telefonu – w innym przypadku z łatwością dostrzeżemy poruszenia.Maksymalna rozdzielczość rejestrowanych w tym trybie zdjęć wynosi 21232×3584, co daje aż 76 Mpix. Poniżej przedstawiamy kilka przykładowych panoram.
Tryb kreatywny
Xperia XZ1 oferuje szeroki wachlarz trybów kreatywnych, których przykłady pokazujemy poniżej.
HDR
Trybu HDR nie możemy regulować – możemy ustalić go tylko w stanie „włączony” lub „wyłączony”.Zauważyć można, że tryb HDR pozwolił na zarejestrowanie znacznie większej ilości szczegółów na niebie oraz na środkowym budynku – oznacza to, że HDR w Xperii XZ1 działa jak najbardziej poprawnie.
Tryb HDR wyłączony |
Tryb HDR włączony |
Lampa LED
Zastosowana w Xperii XZ1 pojedyncza lampa LED nie jest specjalnie mocna, ale pozwala na całkiem niezłe doświetlenie fotografowanego motywu i zysk w jakości zdjęcia wynikający z zastosowania niższych czułości ISO.Bez lampy LED |
Z lampą LED |
Skanowanie 3D
W trybie skanów 3D mamy kilka zdefiniowanych stylów, które ułatwić mają wykonanie skanu danego przedmiotu/twarzy.
Aby wykonać poprawny skan, należy oświetlić przedmiot światłem o równomiernym natężeniu z każdej strony – w innym przypadku aplikacja może mieć problem z poprawnym złożeniem modelu. Samo skanowanie odbywa się w następujący sposób: podczas skanowania twarzy, aplikacja sama kieruje użytkownika, w jaki sposób ma wykonywać skan. Pokazują się strzałki, z którymi musimy podążać, by mode został wykonany poprawnie, a kreator sygnalizuje poprawne skanowanie danej części twarzy kropkami, które wyświetlają się na poszczególnych elementach. Skanowanie przedmiotów z kolei odbywa się poprzez jak najdokładniejsze "obfotogafowanie" przedmiotu skanerem - z zachowaniem równomiernej odległości kamery od skanowanej rzeczy. W momencie, gdy skaner traci orientację, nakazywane jest powrócenie do pozycji wejściowej, od której kontynuować można skan.
Generalnie więc, skanowanie jest naprawdę proste i daje całkiem niezłe efekty - pod warunkiem, że przedmiot będzie odcięty od tła, a oświetlenie równomierne. Wykonane skany można przesłać lub udostępnić w mediach społecznościowych, lub wydrukować na drukarce 3D. Skany twarzy dają nieco szerszy wachlarz możliwości - możemy wykorzystać je jako awatar czy wyeksportować do PlayStation Social. Oczywiście skany nie są tak szczegółowe, jak pojedyncze zdjęcia, robią jednak dobre wrażenie i wyróżnić można wiele detali.
Działanie aplikacji można obejrzeć na filmie:
Super Slow Motion
XZ1, dzięki zintegrowanej pamięci DRAM pozwala na rejestrowanie obrazu w 960 kl/s w jakości HD, a następnie wyświetlania go w 30p, co daje 32-krotne spowolnienie. Rejestracja odbywa się poprzez wciśnięcie podczas rejestrowania klipu środkowego przycisku na ekranie – wtedy, przez niecałą sekundę nagranie odbędzie się w ultra szybkim klatkażu, by następnie powrócić do standardowego, wybranego wcześniej. Z kolei standardowy tryb spowolnienia, który możemy stosować bez ograniczeń czasowych, to 120 kl/s w jakości HD (720p).Warto obejrzeć film przykładowy nagrany w trybie Super slow-motion. Dobre użycie tego trybu i wybranie odpowiedniego momentu na wciśnięcie przycisku może dać spektakularne efekty.