Panasonic Lumix DMC-LX2 - test aparatu
2. Wygląd i jakość wykonania
Czarna metalowa obudowa ze skórzanymi wykończeniami zapewnia bardzo wygodne trzymanie tego niewielkiego aparatu. Wykonaniem w stylu "retro" nawiązuje on nieco do starych manualnych modeli. Jego wymiary to 105.7 x 55.8 x 26.3 mm, zaś waga wraz z baterią i kartą to około 217 gramów. Choć na rynku jest wiele mniejszych i lżejszych aparatów, to nie koniecznie są one tak solidne i eleganckie jak produkt Panasonica. Jakość wykonania zasługuje więc na pochwały i powinna być wzorem dla innych producentów.
Po krótkich oględzinach, nasz wzrok przykuwa panoramiczny panel LCD na tylnej ściance. Jak się okazuje nie jest to tylko zwykły "bajer". Odzwierciedla on format matrycy, która również zachowuje proporcje 16:9 a nie 4:3 jak ma to miejsce w typowych kompaktach. Jeśli dla kogoś jest to zbyt egzotyczne rozwiązanie, to za pomocą przełącznika na obiektywie może wybrać odpowiedni dla niego stosunek boków kadru (dostępne są: 16:9, 3:2 i 4:3), co skutkuje zawężeniem pola widzenia.
Zasilanie
Aparat zasilany jest bateria litowo-jonową CGA-S005A (3.7 V, 1150 mAh). Wystarcza ona na wykonanie aż około 1400 zdjęć.
Przyciski
Jak to zwykle w Panasonicach bywa, na tylnej ściance nie mamy natłoku guzików i manipulatorów. Znajdują się tam najbardziej potrzebne przyciski oraz wygodny joystick.
Wszystkie one umieszczone są po prawej stronie panelu LCD (idąc od góry):
- przycisk blokady Autofokusa/parametrów ekspozycji,
- joystick służący do nawigowania po menu i przełączania zdjęć,
- przycisk Menu uruchamiający menu główne aparatu. Otoczony jest on przez cztery guziki mogące pełnić funkcję nawigacyjną lub uruchamiać przyporządkowane im opcje, tj.: zmiana korekcji ekspozycji, sterowanie lampą błyskową, podgląd zdjęć/filmów oraz uruchamianie samowyzwalacza,
- przycisk Display, zmieniający tryb pracy wyświetlacza,
- przycisk zdjęć seryjnych (prawy dolny róg), który w trybie podglądu fotografii służy do usuwania zbędnych lub nieudanych ujęć.
Na górnym panelu aparatu umieszczone są następujące przyciski (idąc od lewej):
- przycisk OPEN służący do wysuwania lampy błyskowej,
- koło nastaw:
- SCN - wyór scen;
- Portret,
- Krajobraz,
- Delikatna skóra,
- Sport,
- Portret nocą,
- Krajobraz nocą,
- Autoportret,
- Jedzenie,
- Balanga,
- Przy świecach,
- Sztuczne ognie,
- Rozgwieżdżone niebo,
- Plaża,
- Przez szybę samolotu,
- Wysoka czułość,
- Śnieg,
- Dziecko (mod 1 i 2),
- A - tryb Auto,
- tryb podglądu zdjęć,
- P - automatyka czasu i przysłony,
- A - preselekcja przysłony,
- S - preselekcja czasu,
- M - tryb manualny,
- tryb video,
- bezpośredni wydruk zdjęć z aparatu na drukarkę kompatybilną z PictBridge.
- SCN - wyór scen;
- spust migawki wokół którego znajduje się pierścień zmiany ogniskowej,
- przycisk uaktywniający system redukcji drgań,
- przycisk ON/OFF wł./wył. aparat.
Oprócz tego, na obiektywie znajdują się dwa suwaki. Pierwszy (widoczny na fotografii powyżej), pozwalający przełączać się pomiędzy formatem wykonywania zdjęć (stosunek długości boków kadru) pomiędzy 16:9 (domyślny), 3:2 (znany z lustrzanek cyfrowych) i 4:3 (będący standardem wśród innych kompaktów).
Drugi umieszczony jest z na lewym boku obiektywu (fotografia poniżej) i służy do przełączania trybu pracy autofokusa.
Wyświetlacz
Panasonic postanowił wyposażyć model LX-2 w matrycę i wyświetlacz formatu 16:9. Czy jest to użyteczne rozwiązanie? To zależy w dużej mierze od gustu potencjalnego użytkownika. Jeżeli ktoś posiada komputer czy telewizor z panoramicznym wyświetlaczem, z pewnością zwróci uwagę na ten model i doceni to rozwiązanie.
Wracając do wyświetlacza, posiada on przekątną 2.8 cala oraz rozdzielczość 207 000 pikseli. Dzięki temu obraz generowany na nim jest wysokiej jakości. Dobrze spisują się również warstwy antyodbciowe - silne oświetlenie nie powoduje znacznego pogorszenia jakości obrazu.