Samsung Galaxy S9 Plus - test aparatu
2. Budowa i jakość wykonania
Obiektywy
Obiektyw główny charakteryzuje się ogniskową 4.3 mm, co przekłada się na ekwiwalentną wartość wynoszącą 26 mm. Do wyboru (tylko w trybie manualnym) mamy dwie wartości przysłony: f/1.5 oraz f/2.4. W trybie automatycznym automatyka sama decyduje o wielkości otworu względnego.Przysłona f/1.5 |
Przysłona f/2.4 |
Poniżej prezentujemy przykładowe zdjęcie obrazujące kąt widzenia aparatu głównego oraz dodatkowego:
Producent przewidział opcję cyfrowego powiększania obrazu, realizowanego na dwa sposoby:
- w trybie automatycznym – zarówno przez aparat główny, jak i dodatkowy,
- w trybie manualnym („Profesjonalnym”) – tylko przez aparat główny.
Główny aparat nie posiada dedykowanego trybu makro, jednak dzięki możliwości ustawiania ostrości na bliskie odległości teoretycznie osiągalna jest fotografia zbliżeniowa. Dzięki temu możemy uzyskać powiększenie 1:17 (gdy weźmiemy pod uwagę współczynnik krotności matrycy, realna skala odwzorowania w tym trybie, odniesiona do formatu małoobrazkowego, wynosi 1:2.8).
Elementy sterowania
Tak samo jak w przypadku poprzednika, praktycznie całą powierzchnię przedniego panelu zajmuje ekran, a zamiast fizycznego przycisku Home mamy dotykowy z czujnikiem nacisku. Jest to rozwiązanie znane chociażby z ostatnich generacji smartfonów Apple.
Zasilanie i złącza
Na górnej krawędzi znalazło się miejsce na niewielką szufladkę, w której umieszczamy kartę micro SD (do 400 GB) oraz nano SIM. Do jej wysunięcia konieczne jest umieszczenie niewielkiego szpikulca w odpowiednim otworze. Alternatywnie, zamiast karty pamięci, możemy użyć drugiej karty SIM.
Na dolnej krawędzi urządzenia znalazło się miejsce na mikrofon, wyjście słuchawkowe mini jack, port USB typu C (będący równocześnie gniazdem ładowania) oraz głośnik. W sklepowym zestawie znajdują się również przejściówki z micro USB na USB typu C oraz z USB typu C na USB typu A (służącą np. do podłączenia dysku zewnętrznego).
Wyświetlacz
W aparacie wykorzystano 6.2-calowy wyświetlacz Quad HD+ Super AMOLED o rozdzielczości 2960×1440 pikseli (529 ppi) punktów. Producent umożliwia jednak zmianę rozdzielczości wyświetlanego obrazu na 2220×1080 lub 1480×720. Po raz kolejny producent zdecydował się na wykorzystanie wyświetlacza Infinity – zatem rozciągającego się od lewej do prawej krawędzi urządzenia, z niewielkimi ramkami z góry i z dołu. Mamy zatem funkcję „Panele przy krawędzi” (znaną chociażby z Galaxy S7 Edge) oraz „Podświetlenie krawędziowe” (podświetlenie krawędzi ekranu przy powiadomieniu, widoczne nawet gdy telefon leży przednim panelu).
Czytelność i szczegółowość wyświetlanego obrazu jest znakomita. Kolory są bardzo żywe, można wręcz odnieść wrażenie, że zbyt intensywne. Samsung daje nam jednak możliwość kontroli kolorystyki ekranu, a odpowiednie opcje prezentują się następująco:
- wyświetlacz w trybie adaptacyjnym,
- kino AMOLED,
- zdjęcie AMOLED,
- podstawowy.
Ponadto regulować możemy balans kolorów wyświetlacza, pomiędzy zimnym oraz ciepłym odcieniem. Skorzystać możemy również z opcji zaawansowanych, gdzie możemy regulować nasycenie każdego z kolorów:
- Czerwony,
- Zielony,
- Niebieski.
Ostatnią funkcją, o której warto wspomnieć, jest filtr niebieskiego światła, w który został wyposażony Galaxy S9/S9 Plus. Ociepla on kolorystykę wyświetlacza, co ma zapobiec przemęczeniu wzroku, głównie przy użytkowaniu wieczorem.
Gdy patrzymy na ekran pod kątem, zobaczymy zmianę kolorystyki, mianowicie niebieskawy zafarb. Nie zauważyliśmy jednak, by ów efekt znacząco przeszkadzał. Także podczas pracy w ostrym słońcu, wyświetlacz (szczególnie w trybie adaptacyjnym) spisuje się świetnie.
Aparat do selfie
Na przednim panelu również znalazł się aparat, którego głównym przeznaczeniem jest wykonywanie autoportretów. Maksymalna rozdzielczość zdjęć to 8 megapikseli. Możliwa jest także rejestracja wideo w jakości QHD, Full HD, HD. Użyto w nim sensora 1/3.6", jasność obiektywu wynosi f/1.7, a kąt widzenia: 80 stopni. Obok aparatu znajduje się czujnik pozwalający na automatyczną regulację jasności wyświetlacza oraz skaner tęczówki.