Fujifilm Fujinon XF 23 mm f/2 R WR - test obiektywu
4. Rozdzielczość obrazu
Przypomnijmy, że najlepsze obiektywy stałoogniskowe systemu Fujifilm X testowane w ten sposób osiągają wyniki na poziomie 73–76 lpmm, a poziom przyzwoitości jest ustawiony w okolicach 42–43 lpmm. Rekord sięgający aż 78 lpmm uzyskał Fujinon XF 90 mm f/2 R LM WR.
Poniższy wykres pokazuje wartości funkcji MTF50 w zależności od przysłony uzyskane w centrum kadru i na jego brzegu.
Sytuacja, jaką widzimy w centrum kadru, bardzo nam się podoba. Co ważne, już na maksymalnym otworze względnym obraz jest użyteczny, bo MTF-y sięgają tam ponad 48 lpmm. Najwyższe wyniki są notowane na przysłonach f/4.0–f/5.6 z rezultatami na poziomie 73–74 lpmm. To poziom godny dobrej stałki i co ciekawe, wyższy niż u jaśniejszego brata o parametrach 1.4/23, który ledwo przekraczał 70 lpmm.
Małe gabaryty nie mogły jednak nie odbić się na zachowaniu na brzegu kadru i tutaj ciemniejszy Fujinon jest gorszy od jaśniejszego. W testowanym modelu maksymalne MTF-y ledwo przekraczają 51 lpmm, za to w jaśniejszym docierały do 55 lpmm. Ogólna sytuacja wcale nie jest jednak zła. Na jakość obrazu możemy narzekać tylko na maksymalnym otworze względnym. Przymknięcie przysłony do f/2.8 powoduje, że obraz robi się w pełni użyteczny.
Na końcu tego rozdziału tradycyjnie przedstawiamy wycinki zdjęć naszej tablicy do pomiarów rozdzielczości pobrane z plików JPEG, zapisywanych równolegle z RAW-ami użytymi do powyższej analizy.
Fujifilm X-E1, JPEG, f/2.0 |
Fujifilm X-E1, JPEG, f/5.6 |