Sigma S 500 mm f/4 DG OS HSM - test obiektywu
4. Rozdzielczość obrazu
Zobaczmy więc, jak na tym tle prezentują się wyniki Sigmy S 4/500. Rezultaty, jakie uzyskał ten obiektyw w centrum kadru, na brzegu matrycy APS-C/DX i na brzegu pełnej klatki zaprezentowane są na poniższym wykresie.
Centrum kadru prezentuje się świetnie. Już na maksymalnym otworze względnym osiągany jest rewelacyjny wynik ponad 45 lpmm, a na f/5.6 obserwujemy maksimum osiągów obiektywu z wartością 46.6 lpmm. To 1 lpmm więcej niż w przypadku niedawno testowanego Canona EF 400 mm f/4L DO IS USM II.
Wart podkreślenia jest fakt, że rezultaty odnotowane na brzegu matrycy APS-C/DX są niewiele niższe (1–2 lpmm) niż te z centrum zdjęcia. Maksymalny wynik, jaki Sigma notuje w tym obszarze kadru, to 45.2 lpmm i jest on wyższy niż najlepsze MTF-y notowane przez wiele starszych stałek w centrum kadru. Dodatkowo, Sigma powiększa tutaj swoją przewagę nad Canonem 4/400 DO II, którego maksymalny wynik to 41.3 lpmm.
Brzeg pełnej klatki też prezentuje się bardzo dobrze, bo w szerokich okolicach maksymalnego otworu względnego przekraczany jest wysoki poziom 40 lpmm. To oznacza, że nawet na samym skraju kadru obraz będzie bardzo dobrej jakości. W tej części kadru Sigma także pokazuje 4–5 lpmm przewagi nad Canonem 4/400 DO II.
Gdy Sigma zapowiedziała wprowadzenie na rynek swojej 500-tki, zaprezentowała wykresy MTF, które wyglądały rewelacyjnie. Jak widać, nasze pomiary pokazują, że ten idealny obraz nie jest daleki od rzeczywistości. Brawo!
Na zakończenie tej części testu tradycyjnie prezentujemy wycinki zdjęć naszej tablicy do testowania rozdzielczości pobrane z plików JPEG.
Canon 5D MkIII, JPEG, 500 mm, f/4.0 |
Canon 5D MkIII, JPEG, 500 mm, f/5.6 |