Sony Xperia 1 - test aparatu
3. Użytkowanie i ergonomia
Przy tak dużym i wysokim ekranie o nietypowych proporcjach, o obsłudze kciukiem można w zasadzie zapomnieć. Trzeba by osoby o naprawdę dużych dłoniach, by być w stanie sięgnąć do górnej i dolnej części ekranu, przy okazji nie dotykając wnętrzem dłoni przypadkowo w innym miejscu. Dobrze sprawdza się natomiast czytnik linii papilarnych.
Tryby pracy
Xperia 1 oferuje siedem głównych trybów pracy z aparatem:- automatyka – tryb podstawowy,
- Autoportret – w któym wykorzystywana jest przednia kamera,
- Google Lens – wyszukiwanie w Google za pomocą obrazu,
- Zwolnione tempo – nagrywanie filmów z wysokim klatkażem,
- Ręcznie – tryb manualny,
- Efekt kreatywny – cyfrowe filtry efektowe,
- Panoramiczne – tryb zdjęć panoramicznych.
W trybie „Ręcznie” wykorzystywany jest jedynie główny aparat. Poza tym, tylko z jego poziomu mamy dostęp do funkcji HDR.
Menu
W lewym górnym rogu ekranu (w widoku poziomym) umieszczono ikonkę kierującą nas do menu ustawień głównych. Z tego poziomu możemy włączyć samowyzwalacz, wybrać rozdzielczość zdjęć i filmów, aktywować śledzenie obiektu oraz inne, widoczne na poniższym filmie. Menu różni się nieco zawartością w zależności od wybranego trybu.Tryb automatyczny:
Tryb manualny:
Szybkość
Sercem Xperii 1 jest ośmiordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 855, wspierany przez procesor graficzny Adreno 640 i 6 GB RAM. System zastosowany w smartfonie to Android 9 Pie z autorską nakładką od Sony. Szybkość pracy Xperii 1 nie budzi jakichkolwiek zastrzeżeń. Urządzenie działa bez zwłok czasowych, a w okresie testu nie zaobserwowaliśmy też zawieszania się systemu.Zdjęcia seryjne
Rejestrację zdjęć seryjnych można uruchomić poprzez dłuższe przytrzymanie przycisku lub ikony wyzwalającej migawkę. Aparat automatycznie zacznie wykonywać serię zdjęć, którą możemy przerwać w dowolnym momencie. W serii możemy zapisać maksymalnie 100 zdjęć (w pełnej rozdzielczości), a tempo fotografowania sięga 10 kl/s. Warto dodać, że po skończeniu jednej serii, możemy natychmiast rozpocząć kolejną – zapis danych w pamięci wewnętrznej odbywa się w zasadzie natychmiastowo.
Autofokus
Główny aparat wyposażono w system dual-pixel (podobny jak w aparatach Canon), mamy zatem do dyspozycji autofokus z detekcją fazy. Ustawianie ostrości faktycznie działa bardzo szybko, ale nie momentalnie. Przy bliskich odległościach czasem nie trafia, mimo, że obiekt jest kontrastowy. W ograniczonym świetle jego szybkość spada w niewielkim stopniu, aczkolwiek częściej zdarzają się błędy przy małych odległościach. Fotografując obiekty oddalone nie zauważyliśmy żadnych problemów. W przypadku aparatu z dłuższą ogniskową, zachowanie jest podobne, choć system nieco się różni. Wprawdzie mamy detekcję fazy, jednak nie jest to system dual-pixel. Obiektyw szerokokątny natomiast nie ma AF – to układ typu fixed focus.Miłym dodatkiem jest system detekcji oka Eye AF, charakteryzujący się wysoką skutecznością. Działa zarówno w przypadku ludzi, jak i zwierząt.
Lampa błyskowa
Wbudowana lampa błyskowa (w postaci diody LED) może pracować w trybach:
- wyłączona,
- włączona (także z redukcją efektu czerwonych oczu),
- automatycznie.
Test siły błysku lampy, jaki przeprowadzamy, polega na zrobieniu zdjęcia motywu z odległości ok. 3 m, przy odcięciu światła zastanego (ciemne pomieszczenie) z czasem ekspozycji 1/125 s, czułości ISO 100 i otworu względnego f/1.6. Kolejne zdjęcie zostało wykonane przy automatycznym doborze parametrów ekspozycji (aparat wybrał ISO 200 i 1/16 s).
Tryb M | Tryb Auto |