Canon PowerShot G5 X Mark II - test aparatu
2. Budowa i jakość wykonania
- Główne cechy aparatu Canon PowerShot G5 X II:
- 1-calowa matryca BSI CMOS o rozdzielczości 20.1 Mpix,
- procesor obrazowy Digic 8,
- obiektyw o ekwiwalencie ogniskowych 24–120 mm i jasności f/1.8–2.8,
- pierścień obiektywu,
- dotykowy i uchylny ekran LCD o wielkości 3.2" i rozdzielczości 1.04 Mpix,
- wbudowany filtr ND,
- tryb seryjny do 30 kl/s,
- obsługa WiFi i NFC.
Obiektyw
W modelu G5 X II został zastosowany nowy obiektyw o zakresie ogniskowych 8.8–44.0 mm (24–120 mm dla ekwiwalentu małoobrazkowego), czyli o 5-krotnym powiększeniu optycznym. Na konstrukcję składa się 13 elementów ułożonych w 11 grupach (3 dwustronne elementy asferyczne UA, 1 jednostronny element asferyczny UA oraz 1 element UD). Jasność tego obiektywu wynosi f/1.8–f/2.8.Spójrzmy, jak rozkłada się maksymalny otwór względny w zależności od użytej ogniskowej.
Zależność światłosiły od długości ogniskowej obiektywu | |||||
8.8 mm | 11 mm | 12.3 mm | 16.3 mm | 25.2 mm | 44 mm |
f/1.8 | f/2 | f/2.2 | f/2.5 | f/2.8 | f/2.8 |
Widzimy, że jasność dość szybko spada i już przy 25.2 mm (czyli – 70 mm w ekwiwalencie dla pełnej klatki) wynosi f/2.8.
Nasada obiektywu nie posiada gwintu umożliwiającego zamocowanie takich akcesoriów, jak np. filtry. Mamy jednak wbudowany filtr ND mogący zredukować wpadające światło o 3 działki przysłony. W celu ochrony obiektywu podczas transportu przednia soczewka jest zabezpieczona specjalną osłoną, która automatycznie otwiera się podczas uruchamiania aparatu.
Aparat dysponuje też funkcją cyfrowego telekonwertera, która powoduje stałe powiększenie obrazu o czynnik 1.6 bądź 2. Jego aktywacja spowoduje, że zakres ekwiwalentów ogniskowych obiektywu zmieni się odpowiednio do 38.4–192 lub 48–240 mm.
Poniżej przedstawiamy zdjęcia przy ustawieniach ogniskowej 24 mm, 50 mm oraz 120 mm (w ekwiwalencie dla pełnej klatki).
Elementy sterowania
Na tylnej ściance najwięcej miejsca zajmuje ekran LCD, który możemy podnieść do pozycji „selfie”. Powyżej niego zobaczymy czujnik zbliżeniowy. Po prawej stronie ekranu mieści się zestaw przycisków. Góra panelu stanowi oparcie dla kciuka. W jego sąsiedztwie odnajdziemy przycisk nagrywania oraz gwiazdki. Poniżej konstruktorzy umieścili wybierak z pięcioma przyciskami.
- Lewo – tryb ostrości,
- Góra – ustawienia wyzwalania migawki / kasowanie zdjęć,
- Prawo – ustawienia lampy błyskowej,
- Dół – INFO,
- Środek – szybkie menu / przycisk Set.
Zasilanie i złącza
Aparat, tak jak poprzednik zasilany jest dedykowanym akumulatorem o oznaczeniu NB-13L i parametrach 3.6 V oraz 1250 mAh. Naładowany akumulator według zapewnień producenta wystarcza na wykonanie 230 zdjęć (210 przy korzystaniu z wizjera). Podczas testów udawało nam się wykonać około 200–250 zdjęć, co jest wynikiem przeciętnym, jeśli nie powiedzieć słabym. Problemem okazał się również wskaźnik rozładowania. Niejednokrotnie zdarzyło się, że wychodząc z akumulatorem w stanie 2/3 lub 1/3 naładowania musieliśmy się wrócić, gdyż aparat po wykonaniu kilku zdjęć czy nagraniu kilku klipów sygnalizował stan rozładowania.
Gniazdo baterii jest zabezpieczone przed przypadkową próbą włożenia akumulatora w nieprawidłowy sposób. Ładowanie odbywa się w dedykowanej ładowarce CB-2LCE i trwa nieco ponad 2 godziny. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, producent oferuje ładowanie za pomocą portu USB.
W komorze baterii jest też miejsce na włożenie karty pamięci standardu Secure Digital (SD, SDHC i SDXC).
Wyświetlacz
W konfiguracji aparatu dostępna jest nastawa definiująca priorytet płynności obrazu lub redukcji liczby klatek na sekundę, co służy oszczędności energii.
Obraz cechuje dobry kontrast i odwzorowanie kolorów – pod tym względem trudno coś zarzucić jego konstrukcji. Jednakże, jak wspominaliśmy wyżej, oczekiwalibyśmy lepszej pracy powłok antyodblaskowych. Podczas użytkowania aparatu w ciemnym otoczeniu przyda się tryb nocny, który zdecydowanie redukuje jasność wyświetlacza, zmienia jego barwę na cieplejszą, a napisy wyświetlają się na pomarańczowo. Dzięki temu monitor nie będzie raził, gdy nasze oko zaadaptuje się do ciemności. Jest to szczególnie przydatne rozwiązanie podczas użytkowania aparatu do rejestracji nocnego nieboskłonu.
Wizjer
Jakość wizjera jest po prostu poprawna – nie zaskakuje ani pozytywnie, ani negatywnie. Biorąc pod uwagę dobrą jakość ekranu LCD, celownik przyda się głównie podczas fotografowania w ostrym świetle i jako taki powinien sprawdzić się dobrze.
W konfiguracji menu mamy kilka opcji dodatkowo modyfikujących jego pracę. Oprócz zmiany w szybkości prezentacji obrazu, którą wizjer współdzieli z głównym wyświetlaczem, możemy dodatkowo zmienić sposób prezentacji informacji.