Voigtlander Apo-Lanthar 65 mm f/2 Aspherical 1:2 Macro - test obiektywu
4. Rozdzielczość obrazu
Zobaczmy więc, jak na tym tle prezentuje się testowany obiektyw. Jego osiągi w centrum kadru, na brzegu matrycy APS-C i brzegu pełnej klatki zaprezentowane są na poniższym wykresie.
W momencie zapowiedzi firma Cosina twierdziła, że Voigtlander 2/65 będzie jednym z najostrzejszych obiektywów na rynku. Nasze wyniki pokazują, że nie było w tym przesady. Już na maksymalnym otworze osiągany jest wynik wynoszący prawie 66 lpmm, a więc o kilka lpmm wyższy niż maksymalne osiągi Zeissa Sonnara T* 55 mm f/1.8 ZE. To może imponować. Skoro na maksymalnym otworze jest tak świetnie, trudno dziwić się, że po przymknięciu przysłony sytuacja jest jeszcze lepsza. Na f/2.8 notujemy absolutny rekord rozdzielczości dla grupy obiektywów testowanych na A7R II, który od teraz wynosi 78.5 ± 1.1 lpmm. Co więcej, nawet wynik 74.7 lpmm, uzyskany na f/4.0, byłby nowym rekordem.
Zachowanie na brzegu matrycy APS-C też jest bardzo dobre. Już na maksymalnym otworze względnym rozdzielczość jest wysoka i sięga 56 lpmm. Maksymalnie dociera ona tam do wartości prawie 65 lpmm, a więc porównywalnej z tym, co prezentuje wiele innych stałek na mocowaniu FE w centrum kadru. Jedyna rzecz, do której możemy mieć zastrzeżenia, to wolny wzrost rozdzielczości po przymknięciu przysłony od f/2.0 do f/2.8 – efekt, który jest także obserwowany na brzegu pełnej klatki.
Skoro już mówimy o brzegu pełnej klatki, warto odnotować, że z zachowania w tym obszarze kadru też jesteśmy zadowoleni. Nawet na f/2.0 mamy obraz o pełnej użyteczności, bo MTF-y sięgają tam wartości prawie 47 lpmm. Po przymknięciu przysłony do f/5.6 osiągane rezultaty docierają do prawie 60 lpmm.
Trudno nie być entuzjastą w podsumowaniu testu rozdzielczości obiektywu, który wyraźnie pobił dotychczasowe rekordy i nie zanotował praktycznie żadnego słabego punktu. Naprawdę czapki z głów!
Na końcu tego rozdziału tradycyjnie przedstawiamy wycinki zdjęć naszej tablicy do pomiarów rozdzielczości pobrane z plików JPEG, zapisywanych równolegle z RAW-ami użytymi do powyższej analizy.
A7R II, JPEG, f/2.0 |
A7R II, JPEG, f/4.0 |