Fujifilm X-T4 - test aparatu
4. Rozdzielczość
W Fujifilm X-T4 zastosowano matrycę X-Trans CMOS (czwartej generacji) o wymiarach 23.6×15.6 mm (APS-C) i efektywnej liczbie pikseli wynoszącej 26.1 miliona. Maksymalna rozdzielczość zdjęć wynosi 6240×4160 pikseli, a pliki RAW zapisywane są z rozszerzeniem RAF (jako nieskompresowane lub skompresowane bezstratnie).
Rozdzielczość układu jako całości
Rozdzielczość układu aparat+obiektyw (w rozumieniu wartości funkcji MTF50) wyznaczyliśmy w oparciu zdjęcia zapisane w formacie JPEG z wyostrzaniem ustawionym na minimalną wartość, a pomiary wykonaliśmy przy pomocy programu Imatest. W teście wykorzystaliśmy obiektyw Fujinon XF 18–55 mm f/2.8–4 OIS. Wyniki prezentujemy na poniższym wykresie, a wartości wyrażone są w liniach na wysokość obrazu. Pozwalają one na porównanie z analogicznymi wykresami dla aparatów kompaktowych oraz ocenę stopnia wyostrzania zastosowanego przez producenta.
Wyniki stoją na dobrym poziomie, choć trzeba odnotować, że testowany z obiektywem Fujinon 16–55 f/2.8 WR poprzednik testowanego aparatu, model X-T3, wypadł o około 200 LW/PH lepiej. Jeśli chodzi o porównanie z konkurencją, to posiadający bardziej upakowaną matrycę, ale nie stosujący wyostrzania plików JPEG Canon EOS M6 Mark II osiągnął niecałe 2100 LW/PH, a z kolei podobnie upakowany i stosujący wyostrzanie o zbliżonej mocy Sony A6600 minimalnie przekroczył 2900 LW/PH.
By przekonać się, na ile mocno testowany aparat wyostrza pliki JPEG, spójrzmy jak wyglądają profile granicy bieli i czerni.
Jak widać po powyższych wykresach, wyostrzanie plików JPG jest obecne, a jego poziom można ocenić jako umiarkowany. Lokalne maksima na granicy bieli i czerni widać wyraźnie, ale funkcja MTF nie przekracza w żadnym miejscu wartości 1. Wydaje się, że wyostrzanie w X-T4 jest nieco słabsze niż to, jakie stosował jego poprzednik.
Rozdzielczość matrycy
Rozdzielczość matrycy (a dokładniej rzecz biorąc rozdzielczość układu matryca plus odcięty od wpływu aberracji optycznych dobrej klasy obiektyw) wyznaczamy na podstawie niewyostrzonych plików RAW, które uprzednio konwertujemy do formatu TIFF przy pomocy programu dcraw. Test rozdzielczości matrycy przeprowadziliśmy z obiektywami: Fujinon XF 35 mm f/1.4 R oraz Fujinon XF 56 mm f/1.2 R. Najlepsze uzyskane przez nas wyniki dla każdej wartości przysłony prezentujemy na wykresie poniżej.
Maksymalny wynik, jaki uzyskał Fujifilm X-T4, nieco nas zawiódł. 78.35 lpmm to zauważalnie mniej niż notował wyposażony w tę samą matrycę poprzednik, a także mniej upakowany model X-T2, również mniej upakowany Nikon D500, o korpusach systemu Mikro Cztery Trzecie nie wspominając. Przyczyny tego stanu rzeczy mogą być dwie. Pierwsza to brak dostępu do obiektywu Fujinon XF 50 mm f/2 R WR podczas testu. Oferuje on rekordowe 91 lpmm, podczas gdy użyte w teście obiektywy docierają jedynie do 76 lpmm (w teście na matrycy X-T2) i tyle mniej więcej, z poprawką na bardziej upakowany sensor, udało się na X-T4 uzyskać.
Drugą przyczyną może być nieco inna wersja użytego w niniejszym teście programu dcraw. Stosowany przezeń algorytm wywoływania surowych plików z matryc typu X-Trans CMOS wydaje się być inny niż w przypadku testu X-T3, ponieważ zdjęcia z X-T4 wywołane z jego użyciem są praktycznie całkowicie wolne od mory, czego zdecydowanie nie można powiedzieć o plikach z testu wspomnianego X-T3. Na potwierdzenie zamieszczamy prezentowany zazwyczaj nieco później w tej części testu wycinek tablicy testowej z największą ilością kolorowych przebarwień, jaką udało się znaleźć.
Na koniec spójrzmy na przebiegi funkcji MTF w surowych plikach.
Przebiegi granicy czerni i bieli wyraźnie pokazują, że Fujifilm X-T4 nie wyostrza w żaden sposób surowych plików. Wartości odpowiedzi funkcji MTF w częstości Nyquista wynoszą 20.8% oraz 23.8%. Jest to zauważalnie mniej, niż notował poprzednik, co wydaje się potwierdzać postawioną powyżej hipotezę.