Samyang 35 mm f/1.2 ED AS UMC CS - test obiektywu
5. Aberracja chromatyczna i sferyczna
Aberracja chromatyczna
Obiektywy o tak dobrym świetle potrafią pokazywać sporo problemów z korygowaniem podłużnej aberracji chromatycznej. Na szczęście Samyang 1.2/35 nie zalicza tutaj wpadki. Lekkie zabarwienie obrazów pozaogniskowych daje się zauważyć, ale – biorąc pod uwagę parametry instrumentu – są one w pełni akceptowalne.
Poniższy wykres pokazuje, jak Samyang 1.2/35 radzi sobie z korygowaniem poprzecznej aberracji chromatycznej.
Widać wyraźnie, że wada ta jest korygowana wzorowo. W przedziale przysłon od f/2.8 do f/16 mamy do czynienia z absolutnie niezauważalnym poziomem w okolicach 0.02%. Największy poziom tej wady obserwujemy na maksymalnym otworze względnym, ale nawet tam sięga on trochę powyżej 0.04%, a więc granicy poziomu bardzo małego i małego.
Fujifilm X-T2, RAW, f/1.2 | Fujifilm X-T2, RAW, f/5.6 |
Aberracja sferyczna
Trochę zastrzeżeń możemy za to mieć do korygowania aberracji sferycznej. Przede wszystkim, pierwsze zdjęcia w niniejszym rozdziale pokazują pływanie ogniska. Po przymknięciu przysłony głębia przesunęła się lekko w kierunku dalszych odległości. Co więcej, rozogniskowane krążki światła uzyskane przed i za ogniskiem pokazują wyraźne różnice, dość charakterystyczne dla nieskorygowanej do końca aberracji sferycznej z miękkimi brzegami po jednej stronie i lekką obwódką po stronie drugiej. Można więc powiedzieć, że aberracja sferyczna ma swój przyczynek do pogorszenia jakości obrazu w okolicach maksymalnego otworu względnego.
X-T2, f/1.2, przed | X-T2, f/1.2, za |